Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

PZL W-3 Sokół – 30 lat na straży Bałtyku

Lotnictwo morskie jest jednym z głównych filarów zabezpieczenia akwenów morskich i linii brzegowej. Nie inaczej jest w przypadku Morza Bałtyckiego, które ze względu na swój zamknięty charakter i specyficzne warunki naturalne potrzebuje różnorodnych statków powietrznych. 

Zobacz więcej

U 701 - pierwszy na liście sukcesów US Army Air Force

Operujące od początku 1942 roku na wodach u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych U-Booty długo pozostawały bezkarne. Dopiero 14 kwietnia niszczyciel Roper (DD-147) zmniejszył flotę Dönitza o U 85, a 9 maja kuter Straży Wybrzeża Icarus pozbawił ją U 352. Lotnicy nie mieli się czym pochwalić jeszcze długo. 

Zobacz więcej

Heinkel He 45 plut. pil. Franciszka Prętkiewicza

W nocy z 2/3 września Dowództwo Armii „Łódź” nakazało III/6 Dywizjonowi Myśliwskiemu wykonywania wymiatań myśliwskich na obszarem działania 28. DP (w rejonie Wielunia) oraz 30. DP (w rejonie Szczerców-Widawa). Powodem tego były napływające do sztabu wiadomości o...

Zobacz więcej

Nakajima Ki-84 Hayate

W lutym 1940 roku Rikugun Kōkū Honbu (Główne Biuro Lotnictwa Armii) zleciło kilku zainteresowanym wytwórniom lotniczym opracowanie projektów nowych, jednosilnikowych, jednomiejscowych samolotów myśliwskich, mających mocniejszą konstrukcję, silniejsze uzbrojenie i lepsze osiągi niż konstruowane wówczas w firmie Nakajima myśliwce Ki-43 i Ki-44. 

Zobacz więcej

Pierwsze starcie nad „Morzem Zgniłym”

Pomimo licznych triumfalnych doniesień pilotów 3. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego (IAK – Istriebitielnyj Awiacjonnyj Korpus) o wielkich sukcesach w czasie bitwy o Krym w 1944 roku, prawdziwe sukcesy Jaków z wizerunkiem ptasiego skrzydła na kadłubach były wielokrotnie mniejsze, a straty własne znaczne. 

Zobacz więcej

Nosiciel rakiet Tupolew Tu-22M3M: rosyjski demonstrator siły u progu modernizacji [2]

16 sierpnia 2018 roku na terenie zakładów KAZ im. S.P. Gorbunowa w Kazaniu nastąpiła uroczysta prezentacja pierwszego prototypu głęboko zmodernizowanego bombowca strategicznego Tupolew Tu-22M3M (izdielije 45.03M). Program dotyczy nie tylko zmian w obrębie samej platformy lotniczej...

Zobacz więcej

Morskie i wojskowe wersje AW101 [2]

W drugiej części monografii AW101 opisane zostaną wersje dostarczone dla wszystkich użytkowników poza Wielką Brytanią i Włochami (omówiono w pierwszej części) oraz konstrukcja śmigłowca.

Zobacz więcej

Douglas A-26 (B-26) Invader w służbie USAAF, USAF i CIA

Bombowce A-26 Invader pojawiły się na frontach drugiej wojny światowej zbyt późno, aby odegrać znaczącą rolę w zmaganiach z Niemcami i Japonią. Przezbrajanie jednostek USAAF w Europie rozpoczęło się dopiero pod koniec 1944 roku, a na Pacyfiku w lecie 1945 roku. Nie był to wszakże koniec ich kariery bojowej. 

Zobacz więcej

Radzieckie samoloty myśliwsko-szturmowe pionowego i krótkiego startu i lądowania Jakowlew Jak-36 i Jak-38

Idea opracowania aparatu latającego zdolnego do pionowego startu i lądowania powstała na długo przed pojawieniem się pierwszego samolotu i początkowo próbowano ją zrealizować w formie śmigłowca. Zaprojektowanie samolotu o analogicznych właściwościach było przez wiele lat hamowane...

Zobacz więcej

„Smoki” nad Karaibami. A-37B w Siłach Powietrznych Kolumbii

Wyposażona w samoloty A-37B  eskadra  Escuadrón de Combate 311 (ESCOM 311) „Dragones” Sił Powietrznych Kolumbii (Fuerza Aérea Colombiana, FAC), stacjonująca w Barranquilli na wybrzeżu Morza Karaibskiego jest jedyną kolumbijską jednostką  użytkującą tych legendarnych, dwusilnikowych odrzutowców szturmowych, służących już ponad 40 lat. 

Zobacz więcej

Tureckie lotnictwo morskie

Pod hasłem „Sto lat między dwoma morzami” w 2014 roku obchodzono w Turcji setną rocznicę utworzenia lotnictwa morskiego – jednego z niewielu na świecie, które może poszczycić się tak długą historią. Współczesne tureckie lotnictwo morskie to wprawdzie całkiem nowa formacja, stworzona od podstaw w 1971 roku...

Zobacz więcej

F-15 na świecie

Amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej F-15C/D Eagle są eksploatowane od niemal 40 lat, a samoloty uderzeniowe F-15E Strike Eagle – od ponad 30. Obecnie w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych i pięciu innych krajów – Arabii Saudyjskiej, Izraela, Japonii, Korei Południowej i Singapuru...

Zobacz więcej

Bieliki na dęblińskim niebie – M-346 polskich Sił Powietrznych

Na początku obecnej dekady polskie Siły Powietrzne rozpoczęły w końcu proces poszukiwania nowego odrzutowego samolotu szkolno-treningowego, następcy przestarzałych PZL TS-11 Iskra, które weszły do służby w 1964 roku. Ponad pół wieku później na stan polskich Sił Powietrznych trafił samoloty Leonardo M-346 Bielik.

Zobacz więcej

Wojskowe nowości salonu Le Bourget

Część wojskowa tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego (Le Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace) w Paryżu obok tradycyjnych już premier nowych bezzałogowych statków powietrznych stała przede wszystkim pod znakiem wydarzeń związanych z dwoma projektami samolotów...

Zobacz więcej

Cywilne nowości salonu Le Bourget

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego (Le Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace) w Paryżu obok tradycyjnej rywalizacji producentów samolotów pasażerskich mierzonej liczbą zamówień obfitowała w nowości zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. 

Zobacz więcej

Spitfire – obrońca Albionu. Część IV

W pierwszym tygodniu września 1940 roku powietrzna bitwa o Wielką Brytanię weszła w nową fazę. Chęć odwetu i złamania morale Brytyjczyków sprawiły, że celem kampanii Luftwaffe stał się Londyn. Kryptonim, jaki Niemcy nadali nalotom na brytyjską stolicę, nie pozostawiał złudzeń co do ich zamiarów – „Loge” to...

Zobacz więcej

Nosiciel rakiet Tupolew Tu-22M3M: rosyjski demonstrator siły u progu modernizacji cz.1

Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej (WKS) od kilku ostatnich lat intensywnie przygotowują swoje ciężkie samoloty bombowe dalekiego zasięgu , w tym ciężkie naddźwiękowe nosiciele rakiet Tu-22M3 (izdielije 45.03, w kodzie NATO Backfire-C) do dalszej służby przez kolejne dekady. 

Zobacz więcej

Morskie i wojskowe wersje AW101 cz.1

Najpóźniej za 3,5 roku Polska dołączy ma do grona 11 państw obecnie użytkujących śmigłowce AW101. To efekt kontraktu o wartości 1,65 mld PLN podpisanego 26 kwietnia br. w Świdniku. Umowa przewiduje w terminie do 2022 roku dostawę na potrzeby Marynarki Wojennej RP czterech AW101...

Zobacz więcej

Douglas A-26 (B-26) Invader Cz. I – powstanie i rozwój

Samolot bombowy i szturmowy Douglas A-26 (potem B-26) Invader został skonstruowany w latach 1941–1942 jako następca A-20. Choć klasyfikowany był jako bombowiec lekki, to pod względem gabarytów i masy niewiele odbiegał od średnich bombowców B-25 Mitchell i B-26 Marauder. 

Zobacz więcej

Lądowania samolotów polskich i niemieckich w ZSRR przed 17 września 1939 roku

W działaniach lotniczych nad Polską podczas wojny obronnej mało są znane epizody opisujące przypadkowe lądowania w ZSRR samolotów polskich oraz niemieckiego przed 17 września 1939 r. W drugiej dekadzie września doszło do kilku omyłkowych przelotów i lądowań. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter