W październiku 1931 roku brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa (Air Ministry) skierowało do zainteresowanych wytwórni lotniczych specyfikację F.7/30, w której określiło wymagania taktyczno-techniczne dla nowego jednomiejscowego samolotu myśliwskiego zdolnego do działania zarówno w dzień, jak i w nocy. Miał on przewyższać osiągami...
Średni wielozadaniowy transportowy KC-390 to największy i najcięższy samolot skonstruowany i zbudowany w brazylijskiej wytwórni Embraer i w ogóle w Ameryce Południowej. O planach jego budowy poinformowano oficjalnie w kwietniu 2007 roku. Pierwszy z dwóch prototypów został oblatany 3 lutego 2015 roku.
W wyniku ciężkich walk prowadzonych zimą i wiosną 1944 roku wojska Wehrmachtu zdołały utrzymać obszar państw nadbałtyckich i większości Białorusi, natomiast Armia Czerwona wyparła je z obszaru niemal całej Ukrainy, wkraczając na Wołyń, do Galicji oraz przekraczając granicę Rumunii. Efektem tego było skierowanie w przededniu lata 1944 roku...
W historii lotnictwa wojskowego znajdziemy wiele sławnych samolotów, które miały wpływ na jego rozwój i zasłużyły się w licznych wojnach. Wśród nich niewątpliwie ma swoje miejsce i ten mały, pękaty myśliwiec. Czy jednak jest to zasadne? Był przecież pierwszym seryjnym dolnopłatem myśliwskim z wciąganym podwoziem.
Wchodzący w ostatnią fazę realizacji natowski program Alliance Ground Surveillance (NATO AGS) to pierwszy od czasu zakupu samolotów E-3A AWACS wspólny program pozyskania kompletnego systemu lotniczego na potrzeby Sojuszu. Jego historia sięga początku lat 90. ubiegłego wieku, ale faktyczna realizacja rozpoczęła się dopiero w 2012 roku.
Lotniczą legendą frontu wschodniego jest samolot szturmowy Iliuszyn Ił-2. W trudnych pierwszych miesiącach wielkiej wojny ojczyźnianej podstawowym jednosilnikowym samolotem uderzeniowym radzieckich sił powietrznych była jednak inna maszyna – lekki bombowiec bliskiego zasięgu Suchoj Su-2.
Dwumiejscowe myśliwce pokładowe Fairey Firefly weszły do służby jesienią 1943 r., a w lecie 1944 r. przeszły chrzest bojowy podczas nalotów na niemiecki pancernik Tirpitz. Pod koniec drugiej wojny światowej walczyły na Dalekim Wschodzie, a w latach 1950–1953 w wojnie koreańskiej.
Należące do Aeronautica Militare Italiana (AMI – Włoskich Sił Powietrznych) jednostki SAR i CSAR przechodzą właśnie proces modernizacji, który został zapoczątkowany w 2012 roku wprowadzeniem do służby śmigłowców AgustaWestland (obecnie Leonardo) AW139 w zastępstwie AB-212ICO, aktualnie trwa natomiast wymiana...
W ostatnich miesiącach doszło do dwóch głośnych bankructw znanych przewoźników lotniczych. Były to niemieckie linie Air Berlin oraz brytyjski przewoźnik Monarch Airlines.
W przeszło stuletniej już historii podniebnych podróży powstało niewiele samolotów, które zasługiwałyby na miano ikony lotnictwa. Concorde jednak jest bez wątpienia jednym z nich. Osiągający dwukrotną prędkość dźwięku samolot pasażerski, który zrodził się dzięki kooperacji dwóch państw rywalizujących ze sobą przez wieki...
Śmigłowiec Mil Mi-17 to obecnie najnowszy i podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego, pozwalający realizować szereg zadań związanych z wojskowym transportem lotniczym. Zważywszy na czas trwania przetargów na nowe śmigłowce oraz terminy dostaw, a także proces szkolenia załóg i personelu obsługi technicznej...
Katar jest niewielkim państwem położonym w rejonie Zatoki Perskiej, który ma powierzchnię zaledwie 11,5 tys. kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwany przez 2,6 miliona mieszkańców. Niepodległość osiągnął dopiero w 1971 roku, kończąc ograniczony protektorat, jakim był objęty ze strony Wielkiej Brytanii.
Obaj południowi sąsiedzi Polski – Czechy (oficjalnie: Republika Czeska – Česká republika) i Słowacja – powstały 1 stycznia 1993 r. w wyniku pokojowego podziału Czechosłowacji. Oba kraje utworzyły własne siły zbrojne, dzieląc między siebie uzbrojenie i sprzęt wojskowy byłej armii czechosłowackiej.
Wieczorem 21 października do gabinetu Andrieja Nikołajewicza Tupolewa wkroczyło trzech agentów NKWD, czwarty zajął sekretariat. W tym czasie Tupolew, będący jednym z założycieli Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (CAGI), pełnił funkcję głównego inżyniera Głównego Zarządu Przemysłu Lotniczego (GUAP).
Wodnosamolot obserwacyjny Mitsubishi F1M2, w kodzie alianckim nazywany Pete, był ostatnim dwupłatem przyjętym do wyposażenia Lotnictwa Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej i jedynym produkowanym seryjnie samolotem tej kategorii (pomijając nieliczne samoloty obserwacyjne Nakajima J1N1-F).
W dobiegającym końca 2017 roku minęło 15 lat od czasu zakończenia fazy testów potwierdzających wstępną gotowość operacyjną powietrznego systemu bezzałogowego RQ-7 Shadow. Również 15 lat temu doszło do zatwierdzenia jego seryjnej produkcji na rzecz US Army.
Fairey Firefly został skonstruowany na początku lat 40. jako dwumiejscowy dzienny myśliwiec pokładowy. Okazał się jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych brytyjskich samolotów morskich. Był produkowany od 1941 do 1956 r. w ponad dwudziestu wersjach i wariantach, różniących się detalami konstrukcji, napędem, wyposażeniem i uzbrojeniem.
Wśród walczących na froncie wschodnim licznych jednostek lotniczych wystawionych przez państwa sprzymierzone z III Rzeszą znalazła się chorwacka eskadra bombowa operująca na bombowcach Dornier Do 17Z, która w latach 1941–1942 odbyła na wschodzie dwie tury bojowe, uczestnicząc w walkach toczonych pod Moskwą i Leningradem.
W kwietniu przyszłego roku brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne będą obchodziły setną rocznicę utworzenia. Były pierwszymi w świecie siłami powietrznymi funkcjonującymi jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Wypracowana przez RAF taktyka i organizacja stały się wzorcami dla sił powietrznych wielu krajów.
Na początku drugiej połowy XX wieku w państwach bloku wschodniego pojawiło się zapotrzebowanie na niewielki samolot komunikacyjny, który mógłby zastąpić starzejącego się Antonowa An-2. Zadaniu stworzenia nowej maszyny miała sprostać czechosłowacka firma LET.