Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Nalot na Regensburg i Schweinfurt. 17sierpnia 1943 roku. Część 2

Mająca uderzyć na Schweinfurt formacja bojowa 1. BW składała się z 2. Air Task Force, którą tworzyły 101. Combat Wing i Composite Combat Wing. Ta pierwsza formacja składała się z trzech formacji obronnych  tworzonych przez prowadzące 18 maszyn z najbardziej doświadczonej 91. BG, lecące na jej lewym skrzydle 20 maszyn 381. BG i...

Zobacz więcej

Consolidated B-24 Liberator. Część 1

B-24 Liberator był najliczniej produkowanym amerykańskim samolotem wojskowym w całej dotychczasowej historii. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych bombowców z okresu II wojny światowej. Liberatory latały nad Atlantykiem, Europą, Morzem Śródziemnym, północną Afryką, Pacyfikiem, Chinami i Azją Południowo-Wschodnią. 

Zobacz więcej

Bolid szkolenia lotniczego - Pilatus PC-21

Założona w 1939 roku w szwajcarskim Stans firma Pilatus Aircraft Ltd. (oryginalnie Pilatus Flugzeugwerke AG) to znany w świecie producent turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych. Najnowszym przedstawicielem tej kategorii jest skonstruowany na przełomie wieków PC-21. 

Zobacz więcej

Mitsubishi Ki-51 (Sonia)

Samolot szturmowy i rozpoznawczy Mitsubishi Ki-51 był pierwszym samolotem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej przeznaczonym do atakowania celów naziemnych i taktycznego rozpoznania na polu walki. Wykorzystywany był także do szkolenia i jako szybki samolot dyspozycyjny. 

Zobacz więcej

Tarany powietrzne w wielkiej wojnie ojczyźnianej – cz. I

Taran powietrzny słusznie uznaje się za bardzo radykalną formę walki powietrznej. Choć taktyka ta najczęściej kojarzona jest z radzieckimi siłami powietrznymi, to w istocie w opisywanym w tym artykule okresie atak taranem stosowali lotnicy praktycznie wszystkich sił powietrznych. 

Zobacz więcej

Fatalne półrocze 3. Pułku Lotniczego. Wypadki lotnicze w poznańskim pułku w drugiej połowie 1932 roku

Wypadki lotnicze to stały element towarzyszący lotnictwu w ciągu całej jego historii. Ze względu na swego rodzaju spektakularność przykuwają szeroką uwagę społeczną. W historii lotnictwa wojskowego II Rzeczypospolitej nie brakowało katastrof, które kosztowały niejedno żołnierskie życie. 

Zobacz więcej

Siły powietrzne Indonezji

W kwietniu br. Siły Powietrzne Indonezji obchodziły 71. rocznicę utworzenia. W ciągu zaledwie dwóch dekad stały się najliczniejszymi siłami powietrznymi w Azji Południowo-Wschodniej. Pod koniec XX i na początku XXI wieku przeżywały kryzys związany ze starzeniem się użytkowanych samolotów i śmigłowców. 

Zobacz więcej

Incydent nad Novim Travnikiem

28 lutego 1994 r. dwie pary samolotów F-16 należących do 526. Taktycznego Dywizjonu Myśliwskiego Sił Powietrznych USA, pełniących dyżur bojowy w ramach operacji Deny Flight, przechwyciły formację serbskich maszyn wykonujących bombardowanie celu położonego na terenie Bośni i Hercegowiny. 

Zobacz więcej

Gulfstream G550 – bizjet z polską szachownicą

Gulfstream chętnie przedstawia się jako pionier branży samolotów dyspozycyjnych, który podczas sześćdziesięciu lat istnienia wyznaczał trendy rozwoju segmentu. Amerykański producent dał się poznać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym w swoich maszynach, bijących rekordy prędkości i pokonywanej odległości. 

Zobacz więcej

Program śmigłowca CH-53K King Stalion

CH-53K King Stalion to najnowsza odmiana używanego od dziesięcioleci ciężkiego śmigłowca transportowego. Powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i niebawem wejdzie do produkcji seryjnej. 

Zobacz więcej

Su-30MKK/MK2 Myśliwiec wielozadaniowy z Kosmomolska nad Amurem. Cz. I – geneza konstrukcji

W ostatnich latach liczne wielozadaniowe odmiany Su-30 odniosły znaczny sukces eksportowy i na chwilę obecną wśród konstrukcji oferowanych przez holding Suchoja są niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionymi myśliwcami eksportowymi. Co więcej, platforma, na której bazują samoloty tej serii, okazała się...

Zobacz więcej

P-51 Mustang w działaniach taktycznych nad Europą Zachodnią cz. 1 (8. Armia Powietrzna USAAF)

P-51 zasłynął jako myśliwiec eskortowy dalekiego zasięgu. Dużo mniej znane są działania „przyfrontowe” Mustangów obu stacjonujących w Anglii amerykańskich Armii Powietrznych (8. i 9. AF) w ramach wsparcia wojsk lądowych.

Zobacz więcej

Używane F-16 w Indonezji i Rumunii

Ostatnie deklaracje Ministerstwa Obrony Narodowej wydają się definitywnie ucinać spekulacje na temat możliwości pozyskania przez Polskę używanych samolotów bojowych F-16, jednak warto przyjrzeć się ostatnim dwóm najgłośniejszym transakcjom tego rodzaju. 

Zobacz więcej

Zarys walk 21. eskadry niszczycielskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej

Plan rozbudowy lotnictwa w Poznaniu po pierwszych sukcesach powstania wielkopolskiego na początku 1919 roku przewidywał utworzenie ogółem pięciu eskadr lotniczych, w tym jednej niszczycielskiej (bombardującej). Zamierzano wykorzystać do tego celu kilka ciężkich samolotów bombowych...

Zobacz więcej

Iszaki nad Finlandią 1939-1940

W ciągu całej wojny lotnictwo sowieckie użyło łącznie co najmniej 4400 samolotów, w tym 852 Floty Bałtyckiej. Do zorganizowania tak potężnej powietrznej armady wykorzystano prawie całe lotnictwo Leningradzkiego Okręgu Wojskowego (LWO), części lotnictwa Białoruskiego OW (BOWO) i Kijowskiego OW...

Zobacz więcej

Natowskie AWACS-y

W czerwcu bieżącego roku minie 35 lat od oficjalnej inauguracji działalności natowskiej jednostki samolotów wczesnego ostrzegania i kierowania Boeing E-3A Sentry (AWACS). Program zakupu, wdrożenia, utrzymania w służbie i wykorzystania operacyjnego tych samolotów jest uznawany za jedno z najbardziej udanych...

Zobacz więcej

Flota powietrzna SAR odzyskuje kondycję

Przez kilka ostatnich miesięcy Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej nie miała już czym wykonywać zadań ratowniczych. Zakłady lotnicze PZL Świdnik (obecnie koncern Leonardo) opóźniały remont i modernizację przebywających tam pięciu maszyn. 

Zobacz więcej

C.K. Lotnictwo w działaniach nad Galicja, październik-grudzień 1914 r. – cz. II

Wraz z odniesionym pod Krakowem sukcesem zakończonym odparciem rosyjskiego uderzenia na Front Galicyjski (Nord-Ostfront), a tym samym z pojawieniem się możliwości bezpiecznego wykonywania lotów z lotniska fortecznego, w dniach 8–9 grudnia 1914 r. Flik. 1., 8. i 10. ...

Zobacz więcej

Vultee P-66 Vanguard

Niepozorny i mało znany amerykański samolot myśliwski P-66 Vanguard miał niezwykłą historię. Projekt powstał pod koniec lat 30. z własnej inicjatywy firmy Vultee Aircraft. W lutym 1940 r. Szwecja kupiła 144 maszyny. Po nałożeniu przez amerykańską administrację embarga na eksport uzbrojenia...

Zobacz więcej

Short Skyvan/330/360

Uważa się go za  jeden z najbrzydszych samolotów świata. Faktycznie, jesteśmy przyzwyczajeni do konstrukcji o kolistym przekroju kadłuba i pierwsze zetknięcie z wizerunkiem Skyvana może budzić zdziwienie. Ale to właśnie specyficzny wygląd pudełka ze skrzydłami i ogonem sprawił, że...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter