Podczas obchodów 99. rocznicy odtworzenia morskiego rodzaju sił zbrojnych, 28 listopada, były gratulacje, życzenia i wyróżnienia. Najważniejszym wydarzeniem było wcielenie do służby nowego niszczyciel min ORP „Kormoran”. W tym też dniu oficjalnie rozpoczęto obchody jubileuszu 100-lecia Marynarki Wojennej.
Marynarka Wojenna, 28 listopada, uroczyście zainaugurowała obchody 100-lecia istnienia. I choć dziś mówimy o 100-letniej Marynarce Wojennej, odtworzonej 28 listopada 1918 roku, powinniśmy pamiętać o tym, iż w naszych dziejach flota wojenna istniała, a kolejni władcy doceniali jej rolę i dbali o jej rozwój.
Francuska Żandarmeria Narodowa kojarzy się zapewne nieco starszym czytelnikom z serią filmów (łącznie 6), w których w rolę niezbyt rozgarniętego, ale za to obdarzonego zaiste cholerycznym usposobieniem Ludovica Cruchota, żandarma ze śródziemnomorskiego kurortu Saint Tropez wcielał się Louis de Funès.
Hiei należał do najstarszych jednostek japońskich uczestniczących w wojnie na Pacyfiku. Klasyfikowany początkowo jako krążownik liniowy, a od 1940 roku jako szybki pancernik, był okrętem typu Kongō, jednym z czterech. Zbudowany w latach 1911-1914 w stoczni marynarki wojennej w porcie Yokosuka, w połowie lat 20. przeszedł pierwszą modernizację...
Holandia, a właściwie Królestwo Niderlandów, to niewielkie (pow. 41,5 tys. km2, 15,2 mln. mieszkańców) państwo położone nad Morzem Północnym. W średniowieczu Niderlandy składały się z wielu drobnych księstw i hrabstw. Jedno z nich, hrabstwo Holandii, przodowało w północnej części kraju...
Od 9 do 13 listopada 1957 roku gościła w gdyńskim porcie eskadra okrętów Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii: fregaty HMS Vigilant, HMS Roebuck i HMS Venus. Była to druga – po wizycie krążownika HMS Glasgow – wizyta kurtuazyjna angielskich okrętów w Polsce od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.
Na początku 1942 roku sytuacja zaopatrzeniowa wojsk włosko-niemieckich w Afryce Północnej, wcześniej odepchniętych daleko na zachód przez 8. Armię w rezultacie udanej operacji „Crusader”, zdecydowanie się poprawiła. Wynikało to z jednej strony ze skrócenia tras dowozu, a z drugiej z ciężkich strat poniesionych w poprzednim miesiącu...
Chcąc zakończyć temat torped kalibru 550 mm, należałoby omówić jeszcze dwie kwestie: sprawę torped wz. 1919 oraz odpalania torped, a zwłaszcza nastawiania w torpedach tzw. wachlarza (przed wojną nazywanego „rozsiewem”) przy strzelaniu torped salwą. Zacznę może od tej drugiej sprawy.
Obecnie doszedłem do wniosku, że póki nie mam swego osobistego celu, naprawdę nie będę mógł nic pożytecznego zrobić – to fragment listu Leonida Teligi do brata z 1945 roku, można powiedzieć, że całe jego życie było realizacją kolejnych celów.
Łodzie solarne, czyli napędzane energią słoneczną, to odmiana jednostek pływających o napędzie elektrycznym. Pierwsze łodzie o napędzie elektrycznym zaczęły powstawać na początku XIX wieku. Jednak zainteresowanie na większą skalę napędami elektrycznymi zaczęło się w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość miniaturyzacji silników elektrycznych...
Historia ukazuje krążowniki, jako okręty o wielu obliczach. Obecne czasy nie są dla nich łaskawe, choć zapewne to bardziej wina polityki, niż przemysłu stoczniowego i sił morskich. Może jednak obrót koła historii niedługo pozwoli klasie krążowników na ponowny rozkwit.
Historia Kanału Kaledońskiego wiąże się ściśle z dziejami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi szkockich wyżyn (Highlandu), brytyjskiej morskiej wymiany handlowej oraz toczonych przez Albion wojen morskich.
Druga część kalendarium misji PKW Czernicki 2017 obejmuje działania sztabu SNMCMG2 i załogi polskiego okrętu od wyjścia z Morza Czarnego do zakończenia misji, czyli powrotu do kraju. W tym czasie ORP Kontradmirał X. Czernicki operował praktycznie na całym Morzu Śródziemnym, począwszy od Morza Egejskiego, aż do Morza Alborańskiego...
Trzon sił uderzeniowych 3. Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni-Oksywiu stanowią m.in. trzy okręty rakietowe projektu 660 M typu Orkan: ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom. Mówi się o nich wydłużone ramię Marynarki Wojennej, a także „bałtyckie kły”. Głównym atutem tych okrętów jest uzbrojenie rakietowe.
Największe międzynarodowe manewry morskie na Bałtyku o kryptonimie „Baltops” rozgrywają się już od 45 lat. Są swoistym pokazem możliwości zespołów najnowocześniejszych okrętów państw zachodnich. Tegoroczne ćwiczenia rozpoczęła 1 czerwca faza portowa w Szczecinie, a oficjalne zakończenie odbyło się 17 dni później w Kilonii (Niemcy).
W poprzedniej części niniejszego artykułu poświęconego krążownikom ciężkim typu Baltimore (14 jednostkom podstawowego typoszeregu) skupiłem się na opisie technicznym ich konstrukcji. Tym razem skoncentruję się na uzbrojeniu, systemie kierowania ogniem oraz modernizacjach i przebudowach.
Po tym, jak konieczna okazała się zmiana terminu ataku na bazę włoskiej marynarki wojennej w Tarencie, brytyjska Admiralicja postanowiła, że stanie się on częścią szeroko zakrojonej, wielocelowej operacji. Gdy 11 listopada 1940 roku lotniskowiec Illustrious i...
Trwające obecnie próby morskie nowego brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth są dobrą okazją na podsumowanie stanu wiedzy o składzie przyszłej grupy lotniczej tego oraz siostrzanego okrętu. Jak będzie wyglądało, w dużej mierze odtworzone, lotnictwo bojowe działające na korzyść Royal Navy?
Norwegia, a zwłaszcza jej północne rejony za kołem podbiegunowym, to najbardziej wysunięty na północ obszar lądowo-morski północnej flanki NATO. Posiada kluczowe znaczenie dla utrzymania panowania Paktu na Atlantyku, tj. zapewnienia swobody działania silom powietrznym i morskim.
Po odzyskaniu niepodległości Rzeczpospolita Polska dekretem Naczelnika Państwa, marsz. Józefa Piłsudskiego, z dniem 28 listopada 1918 roku powołała Marynarkę Wojenną. W pierwszym okresie swojego istnienia musiała ona, wraz z pozostałymi siłami Rzeczypospolitej, odpierać ataki wojsk bolszewickiej Rosji i z racji tego...