Sto lat temu ekipa nurków floty brytyjskiej zakończyła wydobywanie sztab złota z wraku krążownika pomocniczego Laurentic, który w styczniu 1917 r. zatonął u północno-wschodnich brzegów Irlandii. Wielkość ładunku i fakt, że na dnie pozostała bardzo niewielka jego część, czynią tę operację podwodną najbardziej udaną w historii.
26 sierpnia 1864 r. do portu Wilmington w Karolinie Północnej powrócił rajder CSS Tallahassee. Podczas krótkiego rejsu zdobył lub zniszczył 33 statki, siejąc panikę u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zachęcony tym sukcesem sekretarz marynarki wojennej Konfederacji Stephen Mallory postanowił pójść za ciosem i skierować na te wody nowy krążownik.
Budowa krążownika rakietowego o napędzie nuklearnym, jakim był w istocie USS Long Beach (CGN-9), stanowiła zaledwie preludium do realizacji zasadniczego planu operowania zespołów flot w ramach tzw. ANPBG (all-nuclear-powered battle group). Kolejny krok dotyczył zaprojektowania i zbudowania większej liczby...
Belgia nie może się pochwalić zbyt bogatą państwową tradycją morską. Królestwo, które powstało w następstwie rebelii francuskojęzycznej, katolickiej ludności walońskiej południowych prowincji Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, nie miało ani środków, ani sposobności, by budować swoje siły morskie.
Grecki krążownik pancerny VP Georgios Averof to jeden z najciekawszych zachowanych do dziś okrętów. Choć oficjalnie jest jednostką muzealną, to w praktyce nadal pełni szereg prestiżowych funkcji w greckiej MW, będąc zarazem symbolem niezłomności kraju Hellenów w dążeniu do zachowania niepodległości i rozszerzania swoich wpływów.
Tam, gdzie nie ma Czerwonej Floty, nie możemy być spokojni, ponieważ może nastąpić zdradzieckie uderzenie... (z przemówienia I.W. Stalina na XVI Zjeździe WKP(b), lipiec 1930 roku). Wypowiadając te słowa, Stalin miał na myśli sowiecki Daleki Wschód.
Wielozadaniowe fregaty rakietowe typu Baden-Württemberg (F 125), klasyfikowane też (mniej oficjalnie, aczkolwiek bardziej trafnie) jako „fregaty ekspedycyjne”, to obok amerykańskiej serii jednostek klasy LCS (Littoral Combat Ships, typów Freedom oraz Independence) jedne z najbardziej kuriozalnych konstrukcji pierwszej dekady XXI wieku.
Ukończony Wasp wszedł do służby 25 czerwca 1940 roku, po czym kolejny miesiąc spędził w stoczni w Bostonie, gdzie kończono jeszcze prace wyposażeniowe. W pierwszy rejs okręt wyszedł w morze 5 czerwca 1940 roku i przepłynął na wody Hampton Roads (na północ od Norfolk), gdzie rozpoczął przygotowania do swojej pierwszej dłuższej wyprawy...
Kryzys demograficzny w Polsce po I wojnie światowej, spowodowany przeludnieniem wsi oraz słabo rozwiniętym przemysłem, zmuszał wielu mieszkańców do wyjazdu „za chlebem za ocean”. Temat emigracji często pojawiał się w ówczesnych mediach jako praktyczne rozwiązanie problemu bezrobocia.
Przedstawiamy drugą część artykułu poświęconą działaniom U-Bootów u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w pierwszych miesiącach po formalnym rozpoczęciu wojny między USA i III Rzeszą.
Żaglowiec szkolny Reichsmarine Niobe zatonął w wyniku znalezienia się w złym miejscu i czasie po niespodziewanym uderzeniu zjawiska pogodowego nazywanego białym szkwałem.
Marynarka wojenna Królestwa Niderlandów przez stulecia odgrywała wielką rolę w systemie gospodarczym i obronnym tego kraju, którego europejska metropolia, relatywnie niewielka, posiadała olbrzymie terytoria zamorskie. Chociaż obecnie pozostała z tego jedynie część dawnego obszaru dominium, flota wojenna odgrywa nadal dużą rolę w...
Czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki, samochody osobowo-terenowe, samoloty, silniki, radary, środki łączności – to sprzęt który w tysiącach sztuk płynął w konwojach z USA i Wielkiej Brytanii do portów w Murmańsku i Archangielsku, aby wesprzeć Związek Radziecki w walce z III Rzeszą.
Poza lotniskowcami nie planuje się oficjalnie budowy jednostek nawodnych o napędzie nuklearnym, jednak temat trafił do ponownej analizy i zyskuje coraz większe poparcie różnego rodzaju decydentów, także w sektorze cywilnym.
Bez jednostek tej klasy trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie jakiejkolwiek floty. Z tego względu w spisach jednostek pływających naszej marynarki wojennej od jej utworzenia figurowało co najmniej kilka holowników.
Grecki krążownik pancerny Jeorjos Awerof stanowi swoiste apogeum jednostek tej klasy. Powstał bowiem w czasach, gdy w czołowych flotach wojennych zaczęły pojawiać się coraz większe drednoty oraz – przede wszystkim – krążowniki liniowe. Tym niemniej okręt pancerny Hellenów był ze wszech miar wartościowy, co parokrotnie udowodnił...
Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna, stanowi znaczącą siłę w rejonie północnych rubieży naszego globu. Do jej zasadniczych zadań należy przede wszystkim patrolowanie rozległych wód terytorialnych Kanady, w tym prowadzenie szeroko zakrojonych operacji o skrytym charakterze na akwenach arktycznych.
Trwająca wojna rosyjsko-ukraińska pod wieloma względami zmieniła poglądy na temat współczesnych sposobów prowadzenia działań bojowych. Pamiętam, jak dziesięć (lub więcej) lat temu na jednym z forów internetowych rozpoczęła się dyskusja na temat przydatności rzecznych okrętów/kutrów we współczesnych warunkach.
6 października 1943 roku zapisał się w historii sowieckiej marynarki wojennej jako czarny dzień. W tym dniu niemieckie lotnictwo z baz położonych na Krymie zatopiło, w kilku nalotach, trzy dość nowoczesne niszczyciele. Jesienna katastrofa stała się największą jednorazową bojową stratą w całej historii Floty Czarnomorskiej.
W poprzedniej części - „Nowa Technika Wojskowa” nr 6/2024 - przedstawiliśmy genezę powstania lekkich nawodnych sił uderzeniowych (LNSU) oraz bardzo krótką historię ich rozwoju, świetności i odejścia na moralną i techniczną emeryturę. Staraliśmy się także przybliżyć czytelnikowi sam obszar Bałtyku jako teatru działań bojowych oraz...