Najistotniejszą częścią programu reaktywacji pancerników było zwiększenie ich zdolności ofensywnych m.in. poprzez modernizację ich artylerii i instalację systemów rakietowych. W konsekwencji tych prac, okręty liniowe typu Iowa stały się pierwszymi jednostkami w swojej klasie, których siła ognia i zasięg skuteczny uzbrojenia dorównały...
Zgodnie z wygłoszonym 4 listopada br. oświadczeniem brytyjskiego sekretarza obrony Michaela Fallona, cięcie blach przeznaczonych dla nowych brytyjskich fregat Typu 26 (Global Combat Ship) rozpocznie się ostatecznie latem 2017 roku w należącej do BAE Systems stoczni w szkockim Govan nad rzeką Clyde.
W połowie listopada br. do operacji wojskowej w Syrii dołączyły samoloty bojowe rosyjskiego lotnictwa pokładowego marynarki wojennej (Morska Awiacja WMF Rosji) z grupy lotniczej prowadzącej działania w ramach wydzielonej okrętowej grupy uderzeniowej...
Należąca do typu Adelaide fregata rakietowa HMAS Sydney pod koniec ubiegłego roku zakończyła 32-letnią służbę w Australijskiej Marynarce Wojennej. Co istotne, wycofanie jednostki z linii nie nastąpiło z powodu jej rzekomo podeszłego wieku, ale z uwagi na fakt...
Torpedując brytyjski transatlantyk Lusitania – doszło do tego 7 maja 1915 roku u południowych wybrzeży Irlandii – kajzerowski U 20 spowodował tragedię ustępującą wielkością tylko tej, którą pociągnęło za sobą zatonięcie Titanica.
Wprowadzenie do służby w byłym ZSRR pierwszego wielkiego krążownika rakietowego z napędem nuklearnym typu Kirow (oryginalnie proj. 1144 „Orłan”), jak również objęcie urzędu prezydenta USA przez Ronalda Reagan’a, spowodowały gwałtowny rozwój sił US Navy.
Tak w skrócie można powiedzieć o największym tegorocznym ćwiczeniu Marynarki Wojennej, które odbywało się na morzu, lądzie i w powietrzu, z udziałem wydzielonych sił 3. Flotylli Okrętów, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
No właśnie, co dalej. Złożone oferty zostały potraktowane jako przedwstępne; żadna z nich, oprócz może Lürssena, nie została w tej formie zaakceptowana – potraktowano je jako materiał negocjacyjny do... trzeciej akcji zapytań ofertowych.
22 maja 1969 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni zastosowano po raz pierwszy w historii nowy sposób budowy statku. Było to złączenie jego połówek na wodzie, bez użycia suchego doku. Rozsławiło to gdyńskich stoczniowców i ich zakład na cały świat. Pierwszym dzieckiem tej metody była Proletarskaja Pobieda.
W XVIII wieku, tak jak w wieku XVII i XVI, kolonie stanowiły o mocarstwowej pozycji Hiszpanii. Dostarczały bowiem Koronie kolosalnych zysków tak z opodatkowania legalnego handlu, jak i z importu kruszców wydobywanych w Peru i Meksyku...
Od 26 października do 2 listopada w gdyńskim porcie gościł okręt rozpoznawczy Dupuy de Lôme (A759) Marynarki Wojennej Republiki Francji. Jego nazwa upamiętnia słynnego konstruktora, twórcę pierwszego okrętu pancernego Gloire.
Na początku 1942 roku ORP Burza ciągle wykonywał zadania w ramach Irish Sea Escort Force, jednakże coraz więcej jego uzbrojenia, urządzeń i innych elementów konstrukcyjnych sprawiało poważne kłopoty załodze i w związku z tym niezbędny był gruntowny remont...
Niewiele zostało z bazujących w Oranie, Algierze i Casablance sił morskich rządu Vichy, kiedy 11 listopada 1942 roku ustały walki we francuskiej części Afryki Północnej. Po trwających tydzień negocjacjach ocalałe okręty przyłączyły się do aliantów, niedługo potem zrobiła to eskadra z Dakaru.
Artyleria okrętowa używana była w historii wojen XX wieku do wsparcia wojsk walczących na lądzie dość często i nieraz miała decydujący wpływ na przebieg wydarzeń. Wsparcie takie dotyczyło jednak z reguły operacji desantowych, czy to w sytuacji, kiedy oddziały desantowane próbowały uchwycić przyczółek...
Marcin Michalski i Maciej Wasielewski rozpoczynają swą znakomitą reporterską etiudę zatytułowaną „Opowieści z Wysp Owczych” opisem przygody młodej Farerki (mieszkańcy wysp zwą się bowiem Farerami bądź Farerczykami), która w Madrycie musi zwrócić się o pomoc do miejscowej policji.
Powrót po roku 1989 do tradycji i symboliki Wojska Polskiego niepodległej Rzeczypospolitej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zaowocował w 1993 roku powstaniem i wprowadzeniem ustawy „O znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, która w sposób kompleksowy regulowała ich kształt i wygląd...
Leżąca na południu Izraela, nad Morzem Śródziemnym, Hajfa to trzecie co do wielkości miasto w tym kraju (około 270 000 mieszkańców) i największy port, wyprzedzający pod względem wolumenu przeładunków Aszdod i czerwonomorski Eilat.
Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk jest jedynym tego typu okrętem w Marynarce Wojennej oraz trzecim z kolei noszącym tę nazwę. ORP Bałtyk powstał w oparciu o polski projekt opatrzony numerem 3819ZP-1200 w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej (dziś Stocznia MW S.A).
HMS Intrepid był jednym z dwóch brytyjskich okrętów desantowych-doków (LPD, ang. Landing Platform Dock) typu Fearless, zbudowanych w latach 60. XX wieku. Razem z siostrzanym Fearless zapoczątkował obecność okrętów tej klasy w Royal Navy.
Jedną z większych innowacji zastosowanych u podstaw w projekcie trzech ostatnich, jak dotąd, pancerników US Navy było przeniesienie wszystkich urządzeń i instalacji przeznaczonych dla lotnictwa pokładowego na rufę.