Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Ręczne granaty dymne RDG-1 i RDG-2 w ludowym Wojsku Polskim 1943-1960 Cz. 1

Ręczny granat dymny to pożyteczny środek walki, który umiejętnie zastosowany w boju na bliskie odległości pomaga niweczyć efektywność działań przeciwnika. Na kanwie krwawej wojny z Finlandią nabrał przekonania o tym aparat dowodzenia sił zbrojnych ZSRR, dlatego zadbał...

Zobacz więcej

Posługiwanie się bronią według DTF czyli różnica pomiędzy strzelcem a posiadaczem broni

W ostatnim czasie w Polsce widoczny jest wzrost liczby wydawanych pozwoleń na broń palną. Oznacza to zwiększenie zainteresowania tematem posiadania broni w różnych celach: sportowych, kolekcjonerskich czy obronnych. 

Zobacz więcej

2 lata z PWS

Lubię broń, mam jej całkiem sporą liczbę, dużo strzelam – po prostu kręci mnie to tak, jak innych piłka nożna czy bieganie. Miałem kilka typów karabinków i pistoletów – niektóre sprzedałem (bo albo szukałem lepszych rozwiązań, albo po prostu mi nie pasowały), a innych używam regularnie od dłuższego czasu.

Zobacz więcej

Akcesoria TDI ARMS do modernizacji kałacha

Z karabinkiem AK jest trochę jak z czipsami albo kotami – zawsze mówisz wezmę tylko jednego. Faktycznie, na początku kupujesz jeden karabinek, który ma być klasyczny, w drewnie, taki jak go Michaił stworzył...

Zobacz więcej

Low Light Shoiting

Strzelanie w ciemności albo w półmroku nie należy do zadań łatwych, dystans na jaki widzimy, wyraźnie się skraca, a identyfikacja celu staje się problematyczna.

Zobacz więcej

Nowy granatnik podwieszany kalibru 40 mm MSBS

Budzący wiele emocji program karabinka modułowego MSBS-5,56 wchodzi właśnie w końcową fazę realizacji – lada moment rozpoczną się jego testy w wojsku, a na początku 2018 r. broń ma trafić do uzbrojenia Wojska Polskiego. Jednym z elementów systemu jest 40-milimetrowy granatnik podwieszany...

Zobacz więcej

Browning M1917 - najdoskonalszy cekaem w historii

Wynaleziony przez Amerykanina Hirama Stevensa Maxima na początku lat 80. XIX wieku karabin maszynowy nie od razu zyskał serca wojskowych i upłynęło dużo czasu, zanim przyjęto go do uzbrojenia jakiejkolwiek armii. Jedną z przyczyn daleko posuniętego sceptycyzmu wobec broni...

Zobacz więcej

Beryl obrzezany

Hm, tytuł wyszedł trochę dziwny... Ale jak to inaczej określić, skoro z jednej strony nasz karabin ma to i owo obcięte, a z drugiej większość dodatkowych akcesoriów pochodzi z firm izraelskich ?

Zobacz więcej

Plama na honorze: S&W Light Rifle Model 1940

Nawet słynnym firmom produkującym broń zdarzają się wpadki epickich rozmiarów: modele tak nieudane, że przynoszące wstyd zasłużonym markom. W dziejach Smith & Wessona taką czarną owcą był Light Rifle M1940.

Zobacz więcej

Beretta Model 12: Nowość z lamusa

Ostatni wysyp ataków terrorystycznych we Francji sprawił, że w dziennikach zagościł obraz francuskiej policji z bronią długą różnego typu. Jeden typ tej broni, pistolet maszynowy z dwoma chwytami w stylu wczesnego Thompsona, wzbudził serię pytań od Czytelników...

Zobacz więcej

B+T Universal Service Weapon: szwajcarskie COŚ ze szwedzką przynętą

Ostatni wzrost zagrożenia terrorystycznego sprawił, że Bruksela postanowiła zrobić COŚ – nie żeby to miało jakiś sens, ale żeby się nie dało powiedzieć, że nie zrobili nic. Tymczasem Szwajcarzy, zamiast rozbrajać praworządnych obywateli, proponują realną odpowiedź na zagrożenie. 

Zobacz więcej

Pojedynek w cieniu

Czeska Zbrojovka i Tanfoglio to bezpośredni konkurenci, także na polskim rynku. Trudno byłoby znaleźć – przynajmniej w odniesieniu do sportów strzeleckich, bo w przypadku broni służbowej już łatwiej – przykład bliższych powiązań technicznych i uderzania do identycznej „grupy docelowej” klientów.

Zobacz więcej

Steyr Mannlicher SM12: robi robotę

Sztucery są dla firmy Steyr Mannlicher chlebem powszednim już od półtora wieku – dość czasu, by ich renoma wykroczyła poza środkową Europę. Ale sława, choć napędza sprzedaż, dla konstruktorów jest brzemieniem, z którym trzeba się mierzyć każdym nowym modelem. Czy znów udało im się je unieść ?

Zobacz więcej

Wielki Wybuch, czyli pistolety z... meteorytu!

Materiały rzadkie i egzotyczne od niepamiętnych czasów znajdowały zastosowanie w budowie broni – tak użytkowej, jak i ozdobnej, paradnej czy ceremonialnej. Dawni władcy, królowie, faraonowie, zdobywcy i odkrywcy lubowali się takich unikatach. Ale pistoletów...

Zobacz więcej

Mały, ale zadziorny: MAS 38

Kompaktowy pistolet maszynowy wielu wydaje się wynalazkiem lat 60. – ale mylą się oni srodze, bo pierwszy peem klasy PDW Francuzi wymyślili już w połowie lat 20. Wybrany dla niego nabój ograniczył jednak do minimum jego przydatność bojową.

Zobacz więcej

Do noszenia w lecie

Na początku skupmy się na teoretycznym ideale podręcznego uzbrojenia do skrytego noszenia w lecie. Broń taka powinna być lekka, płaska i obła – czyli o regularnym obrysie, bez wystających elementów, a już absolutnie bez wystających ostrych elementów. 

Zobacz więcej

Gorący temat. Depesza Papska, czyli Słowak zawinił – wszystkich chcieli powiesić

Komisja do spraw rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego (IMCO) opowiedziała się za złagodzeniem niektórych proponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń dostępu do broni palnej – w ramach przygotowywanej nowelizacji unijnej „broniowej” dyrektywy.

Zobacz więcej

Longshot 2106

Za nami kolejna, już dziewiąta edycja największych (najprawdopodobniej) zawodów w strzelaniach długodystansowych w Europie, i jednej z ważniejszych imprez tego rodzaju na świecie – miło obserwować, jak z roku na rok rosną i potężnieją. 

Zobacz więcej

Kabury Red River

Kabury Red River są kydeksowe, do pistoletów, i wykonane w Polsce. Konkretnie na Górnym Śląsku, w Gliwicach. Jest to bowiem nowa seria wyrobów znanej i cenionej przez strzelców firmy IWO-HEST, która od bez mała dwudziestu lat produkuje profesjonalne kabury taktyczne do broni palnej i akcesoria strzeleckie. 

Zobacz więcej

Masochistyczne narzędzie, czyli niebo uderza ogniem

Znakomita większość ludzi rozpatruje krótkolufowe rewolwery w kontekście niewielkiej broni przeznaczonej do codziennego noszenia w ukryciu. Tak myślą prawie wszyscy strzelcy, dopóki nie spotkają się z najbardziej przerażającą anomalią gatunku: Rugerem Alaskanem.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter