Polskie przepisy regulujące dostęp do broni są niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o wymagania zdrowotne stawiane osobom ubiegającym się o pozwolenie na broń.
Moda na historyczne rekonstrukcje rozlała się szeroko, czasami przybierając formy dość odległe od oryginalnych założeń – bo nie wszystkim odpowiada samo tylko przebieranie się w repliki mundurów, chcieliby także postrzelać: i to nie na wiwat, a do celu.
Gdy podczas ostatnich targów zbrojeniowych Eurosatory w Paryżu słoweńska firma Arex d.o.o. zaprezentowała pistolet ReX zero1, pierwszą konstrukcję broni krótkiej opracowaną w tym kraju – wielu potraktowało to raczej jako studium wykonalności, niż realny produkt rynkowy.
Historia pistoletów Tokariewa w Jugosławii zaczęła się od konferencji w Teheranie pod koniec 1943 roku – zapadła tam decyzja o zapewnieniu bałkańskim partyzantom pomocy drogą powietrzną, czym miał się zająć ZSRR.Powstała baza przerzutowa, a na południu Włoch lotnisko zapasowe...
Z początku po śmierci Tity w roku 1980, przez kilka lat panował zwodniczy spokój, ale potem krach bałkańskiego „cudu gospodarczego” i odrodzenie serbskich tendencji hegemonistycznych po tym, jak Serb Slobodan Miloszević przejął władzę w Komitecie Centralnym Związku Komunistów Jugosławii...
Dobór materiału klingi ma fundamentalne znaczenie dla jej użyteczności i trwałości. Zastanawiając się co kupić warto wziąć pod uwagę aspekty, z którymi przyjdzie się zmierzyć podczas użytkowania noża.
Od kilku lat Ruger atakuje szerokim frontem na rynku nowoczesnej broni kompaktowej i subkompaktowej do skrytego noszenia. Po I generacji maluchów na słabe naboje przyszła pora na mocniejsze uderzenie.
Nazwa Lebel jest znana wszystkim miłośnikom broni, tak jak Ford T w motoryzacji. Le fusil d’Infanterie de 8 mm Modèle 1886 – nazywany potocznie, choć nieprawidłowo nazwiskiem przewodniczącego komisji, która przyjmowała go do uzbrojenia...
Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc.
Artykuł Jarosława Dąbrowskiego o broni strzeleckiej Armii Polskiej w ZSRR w latach 1941-1942, opublikowany w „Poligonie” nr 4/2014 spotkał sie z dużym zainteresowaniem naszych czytelników, a także – co nas szczególnie cieszy – historyków badających dzieje uzbrojenia Wojska Polskiego ...
Czasy prohibicji (1918–1933) i Wielkiego Kryzysu (1929–1933) to okres, kiedy w Stanach Zjednoczonych przestępczość zorganizowana rozkwitła na niespotykaną dotąd skalę i stała się wręcz epidemią. Bandyckie strzelaniny były na porządku dziennym ...
Na polskim rynku pojawił się właśnie nowy pistolet alarmowy kalibru „do 6 mm”, a więc nie wymagający uzyskania pozwolenia na jego zakup i posiadanie, strzelający nabojami 9 mm P.A.K. – tym razem jego zewnętrzna forma nawiązuje do kształtów Beretty 92FS.
Marian Karol Jurek urodził się 7 września 1904 roku, w jawnie patriotycznej Galicji, gdzie od młodości nasiąkał klimatem i wcześnie zainteresował się bronią oraz strzelaniem. Już w wieku 15 lat skonstruował swój pierwszy pistolet ...
Prezentowany sztucer miał swoją premierę w zeszłym roku, a w tym sezonie jest już normalnie oferowany kupującym. To dla słynnej belgijskiej marki z Herstal podstawowy model w wykonaniu lekkim, czyli z osadą z tworzywa sztucznego.
Fabryka Broni „Łucznik”-Radom ponownie uruchamia produkcję pistoletów wz. 35 – można rzec, że po 71 latach przerwy od ewakuacji Waffenfabrik Radom w sierpniu 1944 roku, jeśli nie liczyć 26 sztuk wykonanych metodami rzemieślniczymi w latach 90.
Szwajcarski Eagle V (szerzej NTW 12/2012), oferowany przez General Dynamics Land Systems, jest jedną z konstrukcji, które zostały zaoferowane Ministerstwu Obrony Narodowej w programie pozyskania Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (wcześniej znanym pod kryptonimem Pegaz), rozpoczętym ponownie w sierpniu 2014 roku.
Na tegorocznych targach IWA OutdoorClassic 2015 (a nieoficjalnie już przedtem) firma J.P. Sauer & Sohn GmbH przedstawiła nowy sztucer powtarzalny S 404, o konstrukcji stanowiącej w znacznej mierze mix cech znanych z innych repetierów koncernu Lüke & Ortmeier z Isny im Allgäu.
Redakcyjny test przechodzą dziś dwa europejskie klony AR-15 z tzw. „tłokowym” systemem automatyki – niemiecki Haenel CR223 oraz czeski V-AR. Pomimo ogólnego podobieństwa różni je kilka rozwiązań szczegółowych: który okaże się lepszy?
Dużo krwi napsuły wszystkim miesiące policyjnych dywagacji na temat rzekomego kalibru alarmowych pistoletów Walther P-99 i P-22, strzelających nabojem 9 mm P.A.K. – choć dla nas sprawa od początku była oczywista.