Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Liberator – falstart nowej ery

II wojna światowa była w historii broni palnej świtem „epoki blachy tłoczonej” – ważną cezurą w historii rozwoju technologii bezubytkowych. O ile w produkcji peemów i karabinów maszynowych nowinka przyjęła się szybko – o tyle blaszane pistolety okazały się póki co niewypałem, choć z zupełnie innych niż techniczne powodów.

Zobacz więcej

AEK: Kowrowska Nemezis AK

Jesienią ubiegłego roku przez media specjalizujące się w tematyce obronnej przetoczyła się zapowiedź rychłej rewolucji w dziedzinie indywidualnego oporządzenia i uzbrojenia żołnierza rosyjskiego – wprowadzenia systemu Ratnik.

Zobacz więcej

BB6 – koniec pewnej epoki, czy początek nowej?

Wilhelm Bubits jest dla współczesnych pistoletów tym, kim dla współczesnych sztucerów myśliwskich jest Horst Blaser. Wizjonerem, nakreślającym śmiałą kreską kierunki rozwoju broni w przyszłości – choć czasami niektóre pomysły za bardzo wyprzedzają oczekiwania klientów, którzy muszą do nich dopiero dojrzeć. 

Zobacz więcej

Kandydaci na urząd prezydenta Rzeczpospolitej – w sprawie dostępu do broni

Wybory prezydenckie za pasem. Zanim oddamy w nich swój głos zobaczmy, co każdy z kandydatów ma do powiedzenia w sprawie dostępu do broni dla obywateli.

Zobacz więcej

Alpejska strzelnica

Niedawno, wraz z naszym czeskim kolegą Martinem Helebrantem, mieliśmy okazję poznać trochę bliżej Alpy Seetalskie. Nie słyszeliście o takich górach? Ja też dowiedziałem się o nich całkiem niedawno. To stosunkowo niewielka – jak na skalę alpejską – podgrupa górska środkowej Austrii, na granicy Styrii i Karyntii, położona na południe od rzeki Mury.

Zobacz więcej

Tanfoglio Stock II Maszyna regatowa dla początkujących i zaawansowanych

W latach 60. głównym asortymentem firmy Tanfoglio były proste pistolety samopowtarzalne na naboje niewielkich energii oraz repliki Derringerów, sprzedawane przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz więcej

Duma i uprzedzenie: cierniowa droga erkaemu Lewisa

Idą wybory, więc znów słychać o wszechobecnych „układach” – żebyśmy sobie nie myśleli, że to tylko nasza specyfika, przypomnijmy sobie najsłynniejszą ofiarę układów w świecie broni.

Zobacz więcej

IWA OutdoorClassics & Enforce Tac – nowości strzeleckie z miasta słodkich pierniczków

W tym roku zdecydowaliśmy się połączyć relacje z obu – teoretycznie niezależnych – imprez, czyli taktyczno-policyjnej i myśliwsko-strzelecko-outdoorowej.

Zobacz więcej

Celowniki do Pioruna

Realizacja, rozpoczętej w listopadzie 2010 r. pracy rozwojowej „Modernizacja przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom, kryptonim Piorun”, powoli zbliża się do finału. Aktualny termin jej zakończenia to wrzesień bieżącego roku. Nie może zatem dziwić, że choć jej wyniki otoczone są tajemnicą, coraz więcej powstałych w jej ramach urządzeń jest prezentowanych publicznie.

Zobacz więcej

Ciężki karabin maszynowy Maxim Maschinengewehr 08 kal. 7,9 mm

W ubiegłym roku, nawiązując do 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, rozpoczęliśmy cykl artykułów o broni, która w początkach Wielkiej Wojny jak żadna inna wpłynęła na zmiany w taktyce. Mowa oczywiście o karabinach maszynowych...

Zobacz więcej

Londyński Boy David

Nieopodal konnego pomnika księcia Wellingtona na północnym krańcu nieregularnie owalnej wysepki, wśród krzyżujących się arterii u południowej bramy londyńskiego Hyde Parku stoi Pomnik Poległych Żołnierzy Korpusu Karabinów Maszynowych, znany jako The Boy David.

Zobacz więcej

Leupold D-EVO

Firmowa ulotka zapowiada, że celownik ten na zawsze zmieni już optykę karabinową (czy raczej karabinkową) – i wiele wskazuje, że nie są to tylko czcze przechwałki: nowa konstrukcja Leupolda naprawdę jest niezwykła.

Zobacz więcej

Anatomia noża cz. 1 Podstawowe materiały na rękojeści noży

Najważniejszą częścią broni palnej jest lufa, a najważniejszym elementem noża – klinga. Ale tak jak przy wyborze broni zwracamy baczną uwagę na rękojeść czy kolbę, tak i żeby skutecznie ciąć nożem trzeba mieć możliwość komfortowego oraz bezpiecznego jego trzymania.

Zobacz więcej

Pistolet na tygrysy

Dla niektórych może to zabrzmieć jak świętokradztwo, ale gdy mówimy o pistolecie na tygrysy wcale nie musi chodzić o Visa – większości światowej populacji zestawienie małego, samopowtarzalnego pistoleciku z królem dżungli wydałoby się nieco surrealistyczne.

Zobacz więcej

Walther CCP: gazrurka po niemiecku

Niemal 130-letnia historia firmy Carl Walther Waffenfabrik obfitowała w nietypowe rozwiązania i pionierskie okresy przecierania ścieżek – czy nowy Walther CCP okaże się kolejnym przełomem?

Zobacz więcej

CZ 557: sztucer CZUB de novo

Jeśli jakiś rodzaj broni myśliwskiej rozsławił firmę Česka Zbrojovka Uherský Brod na równi z jej bronią wojskową i pistoletami, to były to mauseropodobne sztucery powtarzalne z zamkiem ślizgowo-obrotowym, od słynnych ZKK braci Kouckých po serię CZ 550. Dziś przyszedł czas na zmianę warty.

Zobacz więcej

SHOT SHOW - Wystawa Obu Broni

Tym razem aura oszczędziła sobie nadzwyczajnych atrakcji, jakimi raczyła nas od kilku lat – mieliśmy już w Las Vegas i potop, i mróz na pustyni, a w tym roku nic z tych rzeczy, piękna słoneczna pogoda, jak to w styczniu w południowej Newadzie (u nas tak wygląda lato w dobie globalnego ocieplenia).

Zobacz więcej

Glock 17

Pojawienie się pistoletu Glock G17 jest uważane za oficjalny początek nowej Ery Plastiku w broni strzeleckiej – choć przed nim były i HK VP70 i nasz P-75. Nigdy przedtem jednak plastikowy pistolet nie stał się współczesnym klasykiem – a obchodzący w tym roku 35-lecie powstania Glock zasługuje na to miano ze wszech miar.

Zobacz więcej

Browning 1910: pistolet, który zmienił dzieje świata

Skonstruowany przez Johna Mosesa Browninga pistolet FN Modéle 1910 wszedł do historii świata jako „broń, która dwoma strzałami zabiła 28 milionów ludzi” – lecz jego historia bynajmniej nie zakończyła się wraz z Wielką Wojną, którą pomógł wywołać: produkowany był aż do roku 1983!

Zobacz więcej

Crossbow - okulary balistyczne z Eye Safety Systems

Wzrok jest zmysłem odpowiedzialnym w największym stopniu za dostarczanie bodźców człowiekowi i odpowiada za ponad 70% odbieranych wrażeń. Bez niego wiele czynności jest znacznie bardziej utrudnionych, a wykonywanie całej gamy zawodów staje się wręcz niemożliwe.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter