W dwudziestoleciu międzywojennym, w odradzającej się Armii Polskiej, motocykle wojskowe miały swoje miejsce. Wraz z rozwojem konstrukcji tych pojazdów oraz zwiększaniem się ich liczebności w Wojsku Polskim, przydzielano im nowe zadania, głównie: kurierskie, zwiadowcze, transportowe i bojowe.
W tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia Fabryki Broni w Radomiu. Z tej okazji przypominamy (a niektórym zapewne przedstawiamy po raz pierwszy w pełnej formie) historię radomskiego zakładu i jego wyrobów.
Szukasz noża składanego? Chcesz, by był duży i wytrzymały, miał pewną blokadę, a przy tym świetnie wyglądał? Nie planujesz wydać na niego kilkuset złotych, a jednocześnie nie przepadasz za chińskimi kopiami noży zachodnich? No to zastanów się nad Enlanem EL-08.
National Rifle Association (NRA) jest największą w USA organizacją miłośników broni palnej, zrzeszającą ponad 5 milionów członków. Raz w roku, w kwietniu, odbywa się walne zgromadzenie członków, połączone z wieloma innymi atrakcjami. Tegoroczna konwencja miała miejsce w Nashville, Tennessee, w stolicy muzyki country.
Dokładnie 100 lat temu, w maju 1915 roku Włochy przystąpiły do I wojny światowej, decydując się po roku siedzenia okrakiem na barykadzie na odwrócenie sojuszy i przejście z Trójprzymierza do Ententy. Szybko okazało się, że za mocnymi słowami nowego sojusznika stało niewiele czynów, a jeszcze mniej stali.
Przez długi czas firma Heckler & Koch GmbH nie szalała specjalnie z pistoletowymi nowościami. Producent przez lata stawiał na sprawdzonych zawodników: rodzinę HK USP oraz wywodzące się od niej modele pokrewne. Na przełomie wieków do typoszeregu USP dołączyły HK P2000 i kompaktowy P2000SK.
W latach trzydziestych ubiegłego wieku nastąpił silny rozwój motoryzacji na świecie. Wzmocniło to mobilność wojsk. Polska niestety miała ograniczone możliwości...
Ostatnio dochodzące informacje o wydarzeniach wokół brazylijsko-amerykańskiej firmy Taurus – okolicznościach jej przejęcia przez grupę Companhia Brasileira de Cartuchos i poważnych problemach z jakością flagowego pistoletu 24/7 – nie wróżyły niczego dobrego.
II wojna światowa była w historii broni palnej świtem „epoki blachy tłoczonej” – ważną cezurą w historii rozwoju technologii bezubytkowych. O ile w produkcji peemów i karabinów maszynowych nowinka przyjęła się szybko – o tyle blaszane pistolety okazały się póki co niewypałem, choć z zupełnie innych niż techniczne powodów.
Jesienią ubiegłego roku przez media specjalizujące się w tematyce obronnej przetoczyła się zapowiedź rychłej rewolucji w dziedzinie indywidualnego oporządzenia i uzbrojenia żołnierza rosyjskiego – wprowadzenia systemu Ratnik.
Wilhelm Bubits jest dla współczesnych pistoletów tym, kim dla współczesnych sztucerów myśliwskich jest Horst Blaser. Wizjonerem, nakreślającym śmiałą kreską kierunki rozwoju broni w przyszłości – choć czasami niektóre pomysły za bardzo wyprzedzają oczekiwania klientów, którzy muszą do nich dopiero dojrzeć.
Wybory prezydenckie za pasem. Zanim oddamy w nich swój głos zobaczmy, co każdy z kandydatów ma do powiedzenia w sprawie dostępu do broni dla obywateli.
Niedawno, wraz z naszym czeskim kolegą Martinem Helebrantem, mieliśmy okazję poznać trochę bliżej Alpy Seetalskie. Nie słyszeliście o takich górach? Ja też dowiedziałem się o nich całkiem niedawno. To stosunkowo niewielka – jak na skalę alpejską – podgrupa górska środkowej Austrii, na granicy Styrii i Karyntii, położona na południe od rzeki Mury.
W latach 60. głównym asortymentem firmy Tanfoglio były proste pistolety samopowtarzalne na naboje niewielkich energii oraz repliki Derringerów, sprzedawane przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych.
Idą wybory, więc znów słychać o wszechobecnych „układach” – żebyśmy sobie nie myśleli, że to tylko nasza specyfika, przypomnijmy sobie najsłynniejszą ofiarę układów w świecie broni.
W tym roku zdecydowaliśmy się połączyć relacje z obu – teoretycznie niezależnych – imprez, czyli taktyczno-policyjnej i myśliwsko-strzelecko-outdoorowej.
Realizacja, rozpoczętej w listopadzie 2010 r. pracy rozwojowej „Modernizacja przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom, kryptonim Piorun”, powoli zbliża się do finału. Aktualny termin jej zakończenia to wrzesień bieżącego roku. Nie może zatem dziwić, że choć jej wyniki otoczone są tajemnicą, coraz więcej powstałych w jej ramach urządzeń jest prezentowanych publicznie.
W ubiegłym roku, nawiązując do 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, rozpoczęliśmy cykl artykułów o broni, która w początkach Wielkiej Wojny jak żadna inna wpłynęła na zmiany w taktyce. Mowa oczywiście o karabinach maszynowych...
Nieopodal konnego pomnika księcia Wellingtona na północnym krańcu nieregularnie owalnej wysepki, wśród krzyżujących się arterii u południowej bramy londyńskiego Hyde Parku stoi Pomnik Poległych Żołnierzy Korpusu Karabinów Maszynowych, znany jako The Boy David.
Firmowa ulotka zapowiada, że celownik ten na zawsze zmieni już optykę karabinową (czy raczej karabinkową) – i wiele wskazuje, że nie są to tylko czcze przechwałki: nowa konstrukcja Leupolda naprawdę jest niezwykła.