Wozy bojowe

Samobieżny moździerz Sturmtiger

W następstwie przeciągających się walk miejskich w Stalingradzie Hitler wpadł w jeden ze swoich słynnych ataków furii i zażądał od swych sztabowców i przemysłowców działa szturmowego zdolnego wjechać do opornego miasta i obrócić je w proch wraz z obrońcami. Niemiecka armia miała pod dostatkiem ciężkich dział zdolnych tego dokonać...

Zobacz więcej

Tendencje rozwojowe przeciwpancernych pocisków podkalibrowych

Przeciwpancerne pociski podkalibrowe stabilizowane brzechwowo z odrzucanym sabotem i ze smugaczem (APFSDS-T) stały się obecnie jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych środków zwalczania broni pancernej. 

Zobacz więcej

Nowy bojowy wóz piechoty - oczekiwania i możliwości

Od dłuższego czasu oczywistym jest, że zastąpienie wyeksploatowanych i technicznie przestarzałych BWP-1, będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, zupełnie nową konstrukcją jest konieczne i wymaga pilnych działań. 

Zobacz więcej

Lafayette G. Pool – teksańska furia

Dokonania alianckich asów pancernych w okresie II wojny światowej zdecydowanie pozostają w cieniu wyczynów załóg Panzerwaffe czy radzieckich tankistów. Chodzi nie tylko o liczby zniszczonych czołgów przeciwnika, jakie zapisano na konta najlepszych czołgistów... 

Zobacz więcej

Pancerna pięść US Army

Brygadowe Zespoły Bojowe (Brigade Combat Team, BCT) stanowią podstawową składową taktycznego potencjału amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army), od ponad dekady wypierając z takich zadań tradycyjne dywizje, których sztaby obecnie stanowią element dowodzenia operacyjnego. 

Zobacz więcej

Jak zbudowany jest pancerz – Merkawa

Każde z państw produkujących własne czołgi, projektuje maszyny z uwzględnieniem rodzimych uwarunkowań geostrategicznych oraz możliwości przemysłu. Dlatego choć prawie zawsze cel jest ten sam – maksymalizacja ochrony, to sposób na jego osiągnięcie bywa nieraz bardzo różny. 

Zobacz więcej

Schützenpanzer Puma

Ponad rok temu, 24 czerwca 2015 roku, Bundeswehra oficjalnie przejęła pierwszy z 350 zamówionych bojowych wozów piechoty Puma. Wydarzenie to stanowiło kolejny etap jednego z najważniejszych programów modernizacji wojsk lądowych Sił Zbrojnych Republiki Niemiec. 

Zobacz więcej

Buntar, Bokser, Mołot, Nota – ukraińskie czołgi nowej generacji

Rozpad ZSRR drastycznie zahamował rozwój wielu systemów uzbrojenia, w tym broni pancernej. Tymczasem już w latach 80. XX wieku za naszą wschodnią granicą istniały względnie dojrzałe projekty czołgów nowej generacji, które nie tylko Rosjanie, ale także Ukraińcy próbowali później ukończyć.  

Zobacz więcej

Czołgi lekkie Renault R35 i R40

Kiedy 3 września 1939 roku Francja przystąpiła do wojny, na 41 batalionów czołgów piechoty (batallions de chars de combat – BCC) aż 17 stanowiły jednostki wyposażone w czołgi typu Renault R35, łącznie w służbie liniowej znajdowało się w tym okresie 765...

Zobacz więcej

Znad Sekwany nad Wisłę - francuskie czołgi dla Wojska Polskiego

We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie wystawiło trzy liniowe bataliony tzw. czołgów bojowych, wówczas w tej kategorii dostępne były tylko maszyny wagi lekkiej, stąd też taką klasyfikację miały one w swych nazwach - lekkie.

Zobacz więcej

Uwaga Tygrysy!

W listopadzie 1942 roku do Tunezji zostały skierowany schwere Panzer-Abteilung 501, a w marcu 1943 roku na „trzeszczący” front skierowano drugi batalion czołgów ciężkich schwere Panzer-Abteilung 504. Jednakże część załóg z s.Pz.Abt.501 została ewakuowana...

Zobacz więcej

Program Kołowego Transportera Opancerzonego - czyli jak nie należy modernizować Wojsk Lądowych

Rosomak, przyjęty w odmianie bojowego wozu piechoty na uzbrojenie Wojska Polskiego w 2004 roku, jest obecnie wizytówką Wojsk Lądowych, zaś jego producent - Rosomak S.A. - stawiany za wzór dobrze prosperującego zakładu zbrojeniowego. Jednakże wciąż, 12 lat od momentu...

Zobacz więcej

14th Canadian Army Tank Battalion (The Calgary Regiment [Tank]) pod Dieppe

W 1867 roku utworzono Konfederację Kanady. Kanada przestała być kolonią brytyjską i otrzymała statut dominium. Państwo to miało posiadać jedynie niewielkie siły zbrojne, funkcjonujące na zasadzie ochotniczego zaciągu (tzw. milicja). Oczywiście Imperium Brytyjskie posiadało prawo do utrzymywania niewielkich garnizonów...

Zobacz więcej

Waffenträger 8,8cm

Od początku II wojny światowej jedną z największych bolączek Wehrmachtu był brak odpowiedniej liczby środków transportu artylerii. Problem ten nasilił się wraz z rozpoczęciem działań na froncie wschodnim. 

Zobacz więcej

Zautomatyzowany taktyczny kompleks dowodzenia wojskami systemu Manewr

Centralizacja i automatyzacja dowodzenia prowadzą do znaczącego wzrostu efektywności użycia sił i środków. Po raz pierwszy stwierdzono to i udowodniono w przypadku środków obrony przeciwlotniczej. Przeprowadzone w latach II wojny światowej próby wykazały...

Zobacz więcej

Panzernahbekämpfung. Piechota Wehrmachtu w walce z sowieckimi z czołgami

Od pierwszych dni kampanii na froncie wschodnim piechota Wehrmachtu zmagała się z atakami licznych sowieckich jednostek pancernych. Standardowe wówczas jeszcze armaty ppanc. kal. 37 mm okazały się nieskuteczne w walce z nowymi typami czołgów przeciwnika. 

Zobacz więcej

Niszczyciel czołgów M10

Działania wojenne toczone w Europie były pilnie obserwowane przez amerykańskich sztabowców. Sukcesy niemieckiej Panzertruppen dały asumpt do prac studialnych nad ochroną przeciwpancerną w dywizjach piechoty i pancernych.

Zobacz więcej

Wojska pancerne RKKA pod Kurskiem

W wojskach RKKA działających na froncie (tzw. Armia Czynna) w latach 1942-1943 główną rolę ofensywną odgrywały czołgi. Nie jednostki pancerne jako takie, a właśnie czołgi. Wynikało to z organicznych ułomności Armii Czerwonej...

Zobacz więcej

Niemieckie działa samobieżne Hummel

Podczas walk na łuku kurskim w lipcu 1943 roku miał miejsce debiut bojowy kilku nowych niemieckich pojazdów pancernych. Na szerszą skalę zastosowano wówczas także samobieżne haubice kal. 150 mm o wdzięcznie brzmiącej nazwie Hummel [Trzmiel]. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna wojsk lądowych arabskich państw Zatoki Perskiej

Wysokie wydatki na zbrojenia w skali świata są w dużym stopniu napędzane przez Bliski Wschód, a w szczególności przez arabskie państwa Zatoki Perskiej. Niektóre z nich zdają się mieć wręcz nieograniczone rezerwy finansowe na zakupy sprzętu wojskowego. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter