1 września 1939 roku niemieckie wojska pancerne zaatakowały oddziały polskie na kilku kierunkach i z bardzo różnym skutkiem. Ogólnie można przyjąć, że użycie dywizji pancernych w pierwszym dniu wojny nie było rozwiązaniem najbardziej optymalnym...
Wykup w kwietniu 2012 roku przez Hutę Stalowa Wola S.A. wniósł do Jelcza, noszącego wówczas nazwę Jelcz Komponenty, te istotne w biznesie wartości, których był on praktycznie wcześniej pozbawiony. Czyli spokój w bieżącym funkcjonowaniu, jasno określone plany na przyszłość...
W kwietniu 1939 r. lord Nuffield zaproponował przedstawicielom Sztabu Generalnego opracowanie własnego, niezależnego projektu czołgu krążowniczego. Zobowiązał się do pokrycia kosztów budowy dwóch prototypów ...
Samochód rozpoznawczy (Scout Car) M3A1 był finalnym ogniwem serii amerykańskich wozów rozpoznawczych. Prócz pełnienia służby w macierzystym wojsku, używany był również w armiach innych państw sprzymierzonych ...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”.
Niemieckie jednostki pancerne już od pierwszych lat II wojny światowej dysponowały nowoczesnymi wozami bojowymi, które często górowały nad analogicznymi konstrukcjami innych państw. Wśród pojazdów rozpoznawczych bardzo dobre walory taktyczno-techniczne miały ciężkie, ośmiokołowe samochody pancerne
Przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku był w Polsce początkiem okresu dynamicznego rozwoju prac projektowych nad nowym samochodem terenowym dla wojska, opartym w dużej mierze na konstrukcjach wytwarzanych w naszym kraju pojazdów osobowych i dostawczych.
Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”).
W 2008 roku francuski koncern zbrojeniowy Nexter, wraz z firmą Renault Trucks Defense, zakończyły prace nad nowym bojowym wozem piechoty noszącym oznaczenie Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie, w skrócie VBCI.
Zgodnie z planem, pod koniec sierpnia miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja armatohaubicy kal. 155 mm Krab osadzonej na nowym nośniku gąsienicowym, zaś na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach została ona zaprezentowana szerokiej publiczności.
W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia.
„Lotnictwo może kontrolować dowolny teatr działań bojowych, ale by go zdobyć i utrzymać realizując tym samym dyplomatyczne i strategiczne cele operacji, niezbędne jest użycie od samego początku konfliktu wojsk lądowych” na podstawie wystąpienia gen. broni. w st. spocz. Udi Szaniego, byłego dowódcy Wojsk Pancernych Sił Obronnych Izraela.
Szwajcarski Eagle V (szerzej NTW 12/2012), oferowany przez General Dynamics Land Systems, jest jedną z konstrukcji, które zostały zaoferowane Ministerstwu Obrony Narodowej w programie pozyskania Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (wcześniej znanym pod kryptonimem Pegaz), rozpoczętym ponownie w sierpniu 2014 roku.
Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.
W 1928 r. w prasie fachowej ukazało się szereg artykułów dotyczących transportera ciężkiego karabinu maszynowego Carden-Loyd Mark VI. Pojazd ten dzięki prostej konstrukcji oraz niezbyt wygórowanej cenie miał sprawić, że będzie możliwe ich masowe użycie na polu walki ...
Wielka Brytania do końca II wojny światowej stosowała podział na czołgi piechoty (samodzielne brygady czołgów Churchill) i na czołgi do działań manewrowych w przestrzeni operacyjnej (Cromwell, Centaur, Comet, Challenger, a przede wszystkim amerykańskie Shermany w dywizjach pancernych).
Radziecki czołg średni T-34 do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Dla niektórych był synonimem radzieckiej potęgi militarnej okresu II wojny światowej i jednocześnie symbolem zwycięstwa nad III Rzeszą.
Pracę nad lekkim samochodem terenowym rozpoczęto w Związku Radzieckim w 1938 r. Chodziło o stworzenie mocnego i szybkiego samochodu z napędem na cztery koła, zdolnego do pokonywania nawet najtrudniejszych przeszkód terenowych.
W Rosji uroczyste defilady organizuje się z różną intensywnością. W latach 90. ub. wieku niemal ich nie było – oficjalnie pisano wtedy, że ciężki sprzęt nigdy już nie będzie mógł wjechać na Plac Czerwony, a jedyną większą defiladę w 1995 r. zorganizowano...