Waluta:

NTW Numer Specjalny 1

NTW Numer Specjalny 1

  • Podstawy teoretyczne użycia wojsk pancernych w II wojnie światowej  -  W czasie II wojny światowej używano wielu różnorodnych typów czołgów, o bardzo różnych możliwościach ogniowych i manewrowych, zbudowanych w myśl zupełnie niekiedy odmiennych koncepcji taktyczno-technicznych. Koncepcje te bazowały na określonych podstawach teoretycznych, założeniach i ideach. Niektóre z nich doskonale się sprawdziły w toku rzeczywistych działań wojennych, inne okazały się być zupełnie chybione.
  • Kierunki rozwoju polskiej broni pancernej w latach 30. XX wieku  - Sprzęt pancerny, jakim w 1939 roku dysponowało Wojsko Polskie był w większości wytworem krajowego przemysłu, dziełem polskiego inżyniera, technika i robotnika, aczkolwiek poszczególne konstrukcje stanowiły jedynie twórcze rozwinięcie zagranicznych wzorców. Pod względem liczby pojazdów pancernych Polska zajmowała wówczas siódme miejsce w świecie.
  • Niszczyciele czołgów US Army  -  Amerykańska koncepcja ruchomego odwodu przeciwpancernego została w okresie zimnej wojny przyjęta przez wiele armii świata, w tym także sowiecką. Ale tuż po II wojnie światowej sami Amerykanie od niej odeszli, powracając do tego pomysłu znacznie później. Czyżby jednostki niszczycieli czołgów US Army nie sprawdziły się w działaniach? A może dowódcy taktyczni nie wiedzieli, jak ich właściwie  żywać? Zawiódł sprzęt, ludzie czy może sama idea była chybiona? Odpowiedź jest zaskakująca – nic nie zawiodło, jednostki niszczycieli czołgów sprawdziły się w akcji. No to, dlaczego je rozwiązano tuż po wojnie?
  • Czołgi ciężkie IS-1 i IS-2  - W chwili wybuchu wojny w czerwcu 1941 r. jednostki pancerne Armii Czerwonej były wyposażone tylko w jeden typ czołgu ciężkiego, który można było uznać za nowoczesny - wozy rodziny KW (Kliment Woroszyłow). Dysponowały one przede wszystkim silnym opancerzeniem, wzmacnianym zresztą w toku działań, zdolnym oprzeć się pociskom przeciwpancernym większości armat przeciwnika, a także uzbrojeniem lepszym niż jakikolwiek ówczesny wóz Panzerwaffe. Pierwszy rok wojny, a szczególnie pierwsze operacje zaczepne Sowietów na początku 1942 r., ujawniły jednak zasadnicze niedostatki tej konstrukcji.
  • Bitwa pancerna pod Okuniewem (28 lipca-5 sierpnia 1944r.)  - Na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. pod Warszawą doszło do największej bitwy pancernej na ziemiach współczesnej Polski. Podjęta przez sowiecką 2. Armię Pancerną próba uchwycenia polskiej stolicy z marszu została wówczas skutecznie powstrzymana przez niemieckie przeciwuderzenie.
  • Panzerkampfwagen VI Tiger Ausf. B bez mitów  - Okres II wojny światowej był czasem gwałtownego rozwoju broni pancernej. Niemcy, którzy na początku zmagań posiadali na tym polu wyraźną przewagę, z czasem ją utracili. W związku z tym, w drugiej połowie wojny, wprowadzili do uzbrojenia nowe typy czołgów, licząc że dzięki swoim charakterystykom taktyczno-technicznym zagwarantują im odzyskanie inicjatywy, mimo miażdżącej przewagi liczebnej przeciwników. Konsekwentne dążenie Niemców do zapewnienia swoim czołgom najskuteczniejszego uzbrojenia i opancerzenia, doprowadziło do pojawienia się ciężkiego Pz.Kpfw.VI Tiger Ausf. B, uważanego przez nich za najskuteczniejszy ówczesny wóz bojowy. Pogląd ten przez wielu jest podzielany także i dzisiaj. Czy słusznie?
2.50

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter