Postęp w dziedzinie lotniczych środków rażenia i użycia bezzałogowych statków powietrznych zmusił radzieckie Ministerstwo Obrony w połowie lat 70. XX wieku do przeglądu wymagań dla istniejących przeciwlotniczych zestawów rakietowych (pzr) i zainicjowania powstania nowego przeciwlotniczego zestawu rakietowego szczebla dywizji o kryptonimie Tor.
Singapur utrzymuje poprawne relacje z sąsiednimi państwami i nie ma wrogów w najbliższym otoczeniu, ale ochrona suwerenności i interesów narodowych wymaga utrzymywania silnych, nowoczesnych i dobrze wyposażonych sił zbrojnych. Decydującą rolę w systemie obrony kraju odgrywają Siły Powietrzne Republiki Singapuru...
Pojazdy opancerzone serii Kozak tworzone są przy użyciu najpowszechniejszej metody produkcji pojazdów tej klasy w Ukrainie – poprzez zainstalowanie nadwozia własnego projektu na importowanym podwoziu. Dotychczas powstała cała seria takich konstrukcji.
Odwołując się do klasycznej teorii geopolitycznej Nicolasa Spykmana mocarstwo morskie, by kontrolować świat musi utrzymywać obszar tak zwanego „rimlandu”. Są to tereny okalające lądowy masyw euroazjatycki, czyli „wyspę świata”. W definicję tę doskonale wpisują się archipelagi Azji Wschodniej i Południowej, w tym Filipiny.
Podczas tegorocznej edycji międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu szefujący konsorcjum Eurofighter Giancarlo Mezzanatto zasugerować miał możliwość pozyskania przez konsorcjum w ciągu najbliższych dwóch lat zamówień na nawet 200 nowych europejskich myśliwców.
Nagle sobie uzmysłowiłem, jak odmiennie wszystko mogłoby się ułożyć, gdyby Hannibal dokonał inwazji Italii drogą morską, albo gdyby po inwazji miał swobodne połączenie morskie z Kartaginą – wspominał Alfred T. Mahan (1840-1914) amerykański wybitny teoretyk morskiej sztuki wojennej.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza odgrywa coraz większą rolę w najnowszych planach geopolitycznych Pekinu. Bowiem realizacja długofalowych zamierzeń nie może dokonać się wyłącznie w oparciu o ekspansję gospodarczą, ale także z zaznaczeniem trwałej lub czasowej obecności militarnej niemal we wszystkich zakątkach naszego globu.
Podczas czerwcowego salonu lotniczego Paris Air Show przedstawiciele amerykańskiej firmy General Atomics Aeronautical Systems Inc. potwierdzili plany wykonania demonstracyjnych lotów opracowanego przezeń bezzałogowego statku powietrznego klasy STOL Mojave z pokładu jednego z brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.
Planowanie III wojny światowej, czyli konfliktu zbrojnego pomiędzy Paktem Północnoatlantyckim (NATO) a Układem Warszawskim (UW), zawierało scenariusze, których realizacja oznaczałaby zmianę Europy w atomową pustynię. Użycie broni masowego rażenia miałoby z pewnością swoje konsekwencje także dla ludzi żyjących na innych kontynentach.
Mimo wysiłków 2. Armii Gwardyjskiej, która w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia próbowała przebić się przez niemieckie okrążenie w rejonie Saur-Mogilskij i umożliwić wycofanie oddziałom 3. i 33. Gwardyjskich Dywizji Strzelców, większość żołnierzy okrążonych pułków zginęła w „kotle” i tylko nielicznym udało się przebić do swoich.
Na początku lat 80. do służby w polskim lotnictwie wojskowym trafiły samoloty MiG-21bis. Decyzja zakupu 72 egzemplarzy nie najnowocześniejszego myśliwca uważana była za kontrowersyjną, ale stał za nią szereg zdroworozsądkowych czynników.
Samoloty uderzeniowe (bombowce frontowe) Su-24 obok lotnictwa ZSRR i Rosji trafiły na wyposażenie sił powietrznych 12 krajów, w tym pięciu byłych republik radzieckich. Najintensywniejsze użycie bojowe znalazły maszyny lotnictwa syryjskiego i ukraińskiego.
Wojska Lądowe Republiki Chińskiej (Tajwanu) dysponują jednostkami lotniczymi wyposażonymi w śmigłowce szturmowe AH-1W i AH-64E, transportowe UH-60M i CH-47SD, rozpoznawcze OH-58D i szkolne TH-67A. Do ich zadań należy: transport żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia, zwalczanie celów naziemnych...
Czerwiec minął pod hasłem ukraińskiej kontrofensywy na Zaporożu, która przeszła z fazy przygotowawczej w aktywną. Ukraińcy zaatakowali 5 czerwca na trzech kierunkach: Stepowe–Piatychatki, Orichiw–Robotne, Wełka Nowosiłka–Makariwka. Jednocześnie wzmożono nacisk wokół Bachmutu, nie dając zwolnić Rosjanom...
Między 19 a 25 czerwca na lotnisku Le Bourget odbyła się 54. edycja Paris Air Show. Po czteroletniej przerwie, spowodowanej covidową pandemią, można było spodziewać się wielu przełomowych premier lotniczych. Choć zaskakujących nowości wojskowych było niewiele, nie oznacza to, że nie pokazano rzeczy ciekawych.
W 54. Salonie Lotniczym w Paryżu wzięło udział około 2500 wystawców z 46 krajów, w tym 1130 z Francji. Na ekspozycji znalazło się blisko 150 statków powietrznych. Oprócz ponad 300 tys. gości indywidualnych imprezę zaszczyciło 222 oficjalnych delegacji wojskowych i cywilnych z 97 krajów.
W ostatni weekend sierpnia na nowo otwartym lotnisku Warszawa-Radom odbędą się pokazy lotnicze AIR SHOW Radom 2023. Po pięciu latach przerwy miłośnicy lotnictwa znów będą mieli okazję podziwiać kunszt cywilnych i wojskowych pilotów, w tym najlepszych grup akrobacyjnych w Europie. Obecność na radomskim niebie już potwierdziło wiele krajów, ale...
W drugiej połowie 1937 roku stało się jasne, że pozyskanie dla broni pancernych zagranicznego modelu enkemu kalibru 20 mm, który spełniałby polskie wymagania, jest niemożliwe. Prowadzone przez kilka lat próby z egzemplarzami dostarczanymi przez zakłady Oerlikon, Madsen czy Hotchkiss nie dały zadowalających wyników.
Już w pierwszej połowie lat 30. w Wielkiej Brytanii zaczęto zdawać sobie sprawę z zagrożenia, które w przypadku konfliktu zbrojnego stanowił samolot wobec okrętów wojennych, a przede wszystkim żeglugi handlowej, która przecież stanowiła o istnieniu Imperium Brytyjskiego od dziesięcioleci.
Walki o zdobycie i utrzymanie brodów i przepraw przez Wieprz w Jawidzu, Zawieprzycach, Spiczynie i Kijanach toczone w dniach 28 i 29 września przez oddziały improwizowanej Dywizji Kawalerii „Zaza” gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego były tylko jednym z epizodów na szlaku bojowym tej jednostki, prowadzącym do bitwy pod Kockiem.