Artykuły

Od Kota Bharu do Kalidjati. Blenheimy nad Malajami i Holenderskimi Indiami Wschodnimi. Część 1

8 grudnia 1941 roku, w momencie japońskiego ataku na Malaje, stacjonowały tam trzy dywizjony w pełni wyposażone w bombowce Blenheim oraz jeden, w którym znajdowało się kilka maszyn tego typu. Stanowiły one główną siłę uderzeniową Royal Air Force Far East Command. Oprócz nich na Malajach i na wyspie Singapur były jeszcze... 

Zobacz więcej

Cekaemy pracowały bez zarzutu. Wojskowe aspekty walk w Warszawie w maju 1926 roku

Na tyle, na ile trwające dwa i pół dnia walki pozwalają na osąd na temat postawy armii podczas wojny, wydarzenia ostatnich kilku dni pozwalają na rzut oka na ducha bojowego armii polskiej, ponieważ walki toczyły się dosłownie na naszych oczach. Trudno było nie zauważyć, że żołnierze obu stron walczyli z odwagą i sprytem. 

Zobacz więcej

Litewska broń pancerna 1918–1940

W 1919 roku armia litewska zdobyła pierwszy samochód pancerny, który zrządzeniem losu pozostawał w służbie liniowej aż do 1940 roku. Ten fakt nie oznacza jednak, że Litwini nie przywiązywali wagi do posiadania nowoczesnych pojazdów pancernych. Wręcz przeciwnie. 

Zobacz więcej

Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym. Część 4: Wielki dzień polskiego lotnictwa

2 września 1939 roku żadna z dwóch skrzydłowych dywizje XVI KA nie uzyskała zbyt dużych postępów terenowych. 4. DPanc była nadal powstrzymywana przez Wołyńską Brygadę Kawalerii podczas walk w rejonie miejscowości Ostrowy, a 14. DP dopiero przed wieczorem podeszła większymi siłami pod umocnione pozycje 7. DP na przedpolu Częstochowy. 

Zobacz więcej

Wojska Lądowe Ukrainy – pierwsza dekada (1991–2000)

Tworzenie Wojsk Lądowych, jak i innych składowych Sił Zbrojnych Ukrainy, po rozpadzie ZSRR odbywało się na bazie struktur byłej Armii Radzieckiej, stacjonujących na terytorium ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która 24 sierpnia 1991 roku proklamowała swoją niepodległość (potwierdzoną referendum 1 grudnia tego roku). 

Zobacz więcej

Nie tylko nowocześniejsza, ale i większa - modernizacja Marina Militare

Liczba stereotypów narosłych wokół włoskich sił zbrojnych, jak i problemy, które niekiedy napotykają odbiorcy włoskich systemów uzbrojenia zaciemniać mogą realny obraz potencjału militarnego Włoch. Dość często nie docenia się również konsekwencji tamtejszego resortu obrony w realizacji programów modernizacyjnych oraz potencjału przemysłu tego kraju. 

Zobacz więcej

Ukraińska służba przeciwlotniczego zestawu Tunguska

Jednym z warunków prowadzenia skutecznych działań bojowych przez jednostki pancerne i zmechanizowane jest efektywna obrona przeciwlotnicza przed nowoczesnymi środkami napadu powietrznego. Zdolność do rażenia takich obiektów zarówno za pomocą pocisków rakietowych, jak i szybkostrzelnych armat w ugrupowaniu bojowym wojsk...

Zobacz więcej

Rozpoznanie w polskich Wojskach Rakietowych i Artylerii

Co pokazują konflikty XXI wieku, artyleria pozostaje kluczowym elementem walki lądowej. Wykonuje ona zadania na coraz większe odległości, najlepiej z wysoką precyzją, ale działa także w środowisku sieciocentrycznym i połączonym. Najważniejszymi „oczami” polskich Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) są integralne zdolności do...

Zobacz więcej

„Niewidzialne” rakiety nad Polską

Chyba nie wszyscy zakładali, że agresja rosyjska na sąsiada wywoła taki sprawdzian dla polskiego systemu obrony powietrznej i w ogóle całego łańcucha dowodzenia. Pierwsze tygodnie pełne były niepokoju i myśliwców NATO w powietrzu, potem nadeszły  miesiące postępującej naturalizacji potencjalnego zagrożenia. 

Zobacz więcej

Targi służb mundurowych „Polsecure-2023”

W dniach 25–27 kwietnia br. pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji w Kielcach odbyła się druga edycja Międzynarodowych Targów Służb Mundurowych i Bezpieczeństwa Publicznego, znanych pod nazwą „Polsecure”. Partnerem strategicznym wydarzenia była Grupa WB. 

Zobacz więcej

NGAD powoli wychodzi z cienia

Na początku marca 2023 roku amerykański sekretarz Sił Powietrznych, Frank Kendall oraz jego zastępca ds. zakupów, technologii i logistyki, Andrew Hunter, przedstawili garść nowych informacji związanych z planami USAF. Te najszerzej komentowane dotyczyły programu NGAD, czyli Next Generation Air Dominance, będącego de facto...

Zobacz więcej

Okręty podwodne „Trójkąta Pacyficznego”, czyli SSN-AUKUS

Z uwagi na coraz bardziej agresywną politykę Chińskiej Republiki Ludowej oraz – pośrednio – napaść Rosji na Ukrainę, 15 września 2022 roku rządy Stanów Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii ogłosiły powstanie nowego partnerstwa, które ma działać na rzecz bezpieczeństwa i pogłębienia więzi tych trzech krajów anglosaskich. 

Zobacz więcej

Rosyjska egzotyka – rzadkie pojazdy opancerzone na wojnie z Ukrainą

Wojna rosyjsko-ukraińska zmusza obie strony do wykorzystania różnych typów pojazdów opancerzonych. Wiele z nich jest stosunkowo rzadko spotykanych, a nawet o dyskusyjnych możliwościach techniczno-taktycznych. Artykuł przedstawia kilka takich wozów wykorzystywanych przez rosyjskiego agresora.

Zobacz więcej

Modernizacja japońskich Sił Samoobrony – programy lotnicze

Od kilkunastu lat nadrzędnym celem reform japońskich Sił Samoobrony jest wzmocnienia potencjału odstraszania i zdolności do szybkiego reagowania. Zmianom doktrynalnym i organizacyjnym towarzyszą także te w zakresie wyposażenia i uzbrojenia – prowadzone są modernizacje posiadanego sprzętu oraz dokonywane zakupy nowego...

Zobacz więcej

Innowacyjna przyczepa ratownicza Rescue Trailer

Nowy czeski producent przyczep ratowniczych lub taktycznych – Rescue Trailer – na początku 2022 roku przedstawił swoją niekonwencjonalną wizję formy wielofunkcyjnej przyczepy rozkładanej. Temat tej ciekawie zaprojektowanej przyczepy logistycznej dalej się rozwija.

Zobacz więcej

Samolot myśliwski Polikarpow I-15

Przedstawiamy historię samolotu, którego skonstruowanie było znaczącym krokiem naprzód w historii sowieckiego przemysłu lotniczego a jednocześnie będącego maszyną niechcianą. Gdyby nie jego udział w działaniach wojennych na terenie Hiszpanii, podczas których odegrał dość ważną rolę, byłby skazany na zapomnienie w cieniu sławnego I-16.

Zobacz więcej

„Kaczki Guderiana”. Jagdpanzer IV Ausf. F, Panzer IV/70 (V) i Panzer IV/70 (A). Część 2

W połowie marca 1945 roku na froncie wschodnim w oddziałach Panzertruppen znajdowało się 357 wozów Panzer IV/70 z czego 189 sztuk było gotowych do działań bojowych. Niemcy dysponowali także 603 czołgami Panzer IV (345 gotowych do walki) oraz 776 wozami Panther (387 sprawnych). Panzer IV/(70) stanowiły zatem znaczny procent wozów bojowych.

Zobacz więcej

„Czołg na lewo! Ogień!”

Miotacz ognia - broń, która w okresie wielkiej wojny siała strach i przerażenie żołnierzy - nie była bronią szczególnie innowacyjną. Była jednak śmiertelnie skuteczna. Użycie miotacza ognia przez Wojsko Polskie stanowi dziś jeden z prawdziwie zapomnianych epizodów przeciwpancernych walk we wrześniu 1939 roku.

Zobacz więcej

Bitwa Brygady Pościgowej z Luftwaffe 6 września 1939 roku

Rankiem 6 września 1939 roku nad zachodnimi przedmieściami Warszawy doszło do jednej z większych bitew powietrznych września 1939 roku. Broniąca Warszawy Brygada Pościgowa rzuciła ok. 30 PZL-i przeciwko ok. 60 samolotom niemieckim bombardującym stację rozrządową Warszawa-Włochy. 

Zobacz więcej

T-34-76 – najlepszy czy najgorszy czołg II wojny światowej? Część 1

Nie ulega wątpliwości, że T-34 zalicza się do najsławniejszych czołgów świata w całej 100-letniej historii broni pancernej. Nie oznacza to jednak, że był wozem jedynym w swoim rodzaju, a wręcz rewolucyjnym, jak wielu rosyjskich specjalistów ciągle o tym przekonuje. Owszem, spośród wielu innych konstrukcji pancernych wyróżnia go...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter