Artykuły

Canada Surface Combatant – niszczyciele rakietowe typu River

Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna, stanowi znaczącą siłę w rejonie północnych rubieży naszego globu. Do jej zasadniczych zadań należy przede wszystkim patrolowanie rozległych wód terytorialnych Kanady, w tym prowadzenie szeroko zakrojonych operacji o skrytym charakterze na akwenach arktycznych. 

Zobacz więcej

Irańskie kompleksy przeciwlotnicze dalekiego i średniego zasięgu

Islamska Republika Iranu od dziesięcioleci funkcjonuje w poczuciu zagrożenia zza granicy. Jest to skutkiem agresywnej retoryki władz Iranu i wspieraniem militarnych organizacji (głównie szyickich) za granicą. Izolowany w wielu obszarach bezpieczeństwa Iran, rozwinął więc liczne rozwiązania z sektora bezpieczeństwa militarnego. 

Zobacz więcej

Grotowisko z nowym Grotem

W dniach 22-23 czerwca br. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wespół z Fabryką Broni „Łucznik” - Radom po raz czwarty zorganizowały konferencję Grotowisko. Tradycyjnie spotkanie dzieliło się na dwie podstawowe części: ekspercką wymianę doświadczeń oraz zawody strzeleckie. 

Zobacz więcej

F-35 niejedno ma imię, czyli warianty i modernizacje

Dnia 19 lipca br. Połączone Biuro Programu F-35 (F-35 Joint Program Office) oraz producent wspomnianych maszyn, firma Lockheed Martin, poinformowały o dostarczeniu odbiorcy, czyli w tym przypadku USAF, pierwszych dwóch, po rocznej przerwie, egzemplarzy samolotów F-35A. Były to egzemplarze w konfiguracji Technology Refresh-3...

Zobacz więcej

Ukraińska Flotylla Rzeczna: historia i działania bojowe

Trwająca wojna rosyjsko-ukraińska pod wieloma względami zmieniła poglądy na temat współczesnych sposobów prowadzenia działań bojowych. Pamiętam, jak dziesięć (lub więcej) lat temu na jednym z forów internetowych rozpoczęła się dyskusja na temat przydatności rzecznych okrętów/kutrów we współczesnych warunkach. 

Zobacz więcej

Blockchain dużym wsparciem dla obszaru militarnego

Technologia blockchain już obecnie jest podstawową technologią cyfrową, a w przyszłości będzie miała o wiele szersze zastosowanie. Zasady decentralizacji, integralności i wiarygodności informacji mają bowiem również kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji związanych z kwestiami bezpieczeństwa. 

Zobacz więcej

Republic P-43 Lancer

Dziś już niemal zapomniany, samolot myśliwski Republic P-43 Lancer był ogniwem pośrednim pomiędzy niezbyt udanym P-35 (pierwszym produkowanym seryjnie amerykańskim myśliwcem w układzie wolnonośnego dolnopłata o całkowicie metalowej półskorupowej konstrukcji, z zakrytą kabiną i chowanym podwoziem) a słynnym P-47 Thunderbolt. 

Zobacz więcej

Bitwa powietrzna nad Surabają 3 lutego 1942 r.

Gdy 24 stycznia 1942 roku Japończycy zdobyli Kendari na wyspie Celebes oraz Balikpapan we wschodnim Borneo, Jawa znalazła się w zasięgu przebazowanych wkrótce na tamtejsze lotniska myśliwców i bombowców. Samoloty rozpoznawcze operujące z Balikpapanu pojawiły się nad wschodnią Jawą po raz pierwszy 1 lutego, a dwa dni później...

Zobacz więcej

Clarence „Bud” Anderson (1922–2024)

17 maja, w wieku 102 lat, zmarł gen. bryg. Clarence „Bud” Anderson, znany amerykański potrójny as myśliwski z okresu drugiej wojny światowej. W USAF służył wiele lat po wojnie, m.in. jako oblatywacz. Wykonywał też loty bojowe w czasie wojny w Wietnamie. Podczas długoletniej emerytury bardzo aktywnie udzielał się w amerykańskim światku lotniczym...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji. Cz. I

Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne obchodzą w tym roku 90. rocznicę utworzenia jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Pod względem liczby eksploatowanych statków powietrznych plasują się w pierwszej dziesiątce największych sił powietrznych na świecie. Ich zadania obejmują cztery obszary...

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Czerwiec 2024 r.

Po majowym kryzysie front charkowski uległ w czerwcu wyraźnej stabilizacji. Siły rosyjskie odnotowały niewielkie postępy jedynie w Doniecku, ale nie udało im się na większą skalę wykorzystać skutków ściągnięcia ukraińskich rezerw do zatrzymania charkowskiej ofensywy. Działania rosyjskie skupiają się obecnie na kierunkach: Chasiw Jar, Toreck... 

Zobacz więcej

30 lat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Lotnictwo morskie jako pierwsze w naszych siłach zbrojnych odeszło od klasycznej struktury organizacyjnej opartej na pułkach i eskadrach. Utworzona rozkazami z 1994 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej istnieje do dziś, choć przez lata zmieniał się jej skład i wyposażenie.

Zobacz więcej

NorArm Kandahar

Kolejne, takie same jak sto tysięcy innych, spodnie i combat shirty tworzone z tego samego szablonu? Kolejna firma „veteran owned”? Może tak, a może nie. Dziś przedstawiamy Wam mundury bojowe NorArm Tactical Kandahar.

Zobacz więcej

M16A4 od FN, czyli być jak Marine

Polscy strzelcy kupują bardzo dużo karabinków AR doceniając ich rozwiązania techniczne, ergonomię, możliwości modyfikacji i „ubrania” ich w przeróżne dodatki. Kosztują od 3500 złotych do nawet niemal 30 000, przy czym nie jest powiedziane, że nie da się drożej. Jest jednak pewna specyficzna grupa strzelców, którzy szukają bardzo konkretnych karabinków...

Zobacz więcej

TC Camp

Pada deszcz. Jest ciemno. Jestem mokry na zewnątrz od deszczu, bo ponczo nie chce współpracować. Jestem mokry od wewnątrz, bo ciągniemy na zmianę nosze z manekinem udającym rannego, którego mamy przetransportować w bezpieczne miejsce. Nie pytam, jak daleko do schroniska, bo odpowiedź „To nie ma znaczenia” mnie przekonała. 

Zobacz więcej

GTG Bravo – uniwersalny maluch

Dobry i fajny uniwersalny plecak zawsze jest w cenie. Uniwersalny, czyli taki, który nada się do miasta, na zakupy, ale też i na niedługi wypad w teren, na strzelnicę czy do innych aktywności. Albo i do szkoły czy na studia.

Zobacz więcej

Muzeum Kałasznikowa

Szczecin dorobił się fascynującej wystawy militarnej, na której każdy kałachowy maniak znajdzie coś dla siebie!Nie tak dawno, bo 8 czerwca, w podziemiach Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie otwarta została wystawa pt. „Muzeum Kałasznikowa”. – Jest to drugie wydanie tej ekspozycji – mówi Marcin Ossowski, kurator wystawy...

Zobacz więcej

Broń firmy Erma

Firma ERMA (skrót od Erfurter Maschinen und Werkzeugfabrik GmbH) została założona w roku 1922 przez Berholda Geipela. Siedziba firmy mieściła się w Erfurcie w Turyngii.

Zobacz więcej

„Robo, chodź tu!”, czyli jak poczciwa „cześka” wpisała się na listę broni wykorzystanej przez zamachowców i terrorystów

15 maja – czyli zupełnie niedawno, w miejscowości Handlová, całkiem niedaleko od nas, doszło do zamachu na premiera Słowacji Roberta Fico. To oczywiste, że śledztwo pozostawić należy policji, a sam czyn bezwzględnie potępić, przyznając już na wstępie, że broń służyć ma nam do sportu, kolekcjonowania, względnie i ostatecznie do samoobrony...

Zobacz więcej

The Works Toolkit

Mówi się, że mężczyźni całe życie pozostają chłopcami i tylko zmieniają zabawki. Coś w tym jest, bo spora część męskiej populacji to gadżeciarze – mniejsi lub więksi. Gadżety są fajne, a jak gadżety są fajne i sensowne to jest już wspaniale.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter