Artykuły

Zmierzch radzieckich kutrów torpedowych – projekt 206 i pochodne

Budowa w ZSRR kilku setek jednostek projektu 183 Bolszewik nie oznaczała, że uznawano tę konstrukcję za dobrą. Owszem, była zdecydowanie lepsza od bezpośredniego poprzednika – projektu 123 Komsomolec – ale to nie wymagało większego wysiłku. I choć dość wcześnie wypunktowano wszystkie jej niedostatki, to jednak potrzeba...

Zobacz więcej

Pioruna długa droga do chwały

Wojenne osiągnięcia niszczyciela ORP Piorun to nie tylko legendarny bój z pancernikiem Bismarck w maju 1941 r. Na swoją sławę zapracował, uczestnicząc w operacjach przeciwko niemieckim stalowym kolosom w eskorcie 81 konwojów na Atlantyku i Morzu Śródziemnym i wielokrotnie atakując U‑booty. W pełni zasłużył na miano szczęśliwego okrętu...

Zobacz więcej

Złoto z Laurentica

Sto lat temu ekipa nurków floty brytyjskiej zakończyła wydobywanie sztab złota z wraku krążownika pomocniczego Laurentic, który w styczniu 1917 r. zatonął u północno-wschodnich brzegów Irlandii. Wielkość ładunku i fakt, że na dnie pozostała bardzo niewielka jego część, czynią tę operację podwodną najbardziej udaną w historii. 

Zobacz więcej

Niechciany krążownik: CSS Chickamauga

26 sierpnia 1864 r. do portu Wilmington w Karolinie Północnej powrócił rajder CSS Tallahassee. Podczas krótkiego rejsu zdobył lub zniszczył 33 statki, siejąc panikę u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zachęcony tym sukcesem sekretarz marynarki wojennej Konfederacji Stephen Mallory postanowił pójść za ciosem i skierować na te wody nowy krążownik.

Zobacz więcej

Amerykańskie krążowniki o napędzie atomowym część 3

Budowa krążownika rakietowego o napędzie nuklearnym, jakim był w istocie USS Long Beach (CGN-9), stanowiła zaledwie preludium do realizacji zasadniczego planu operowania zespołów flot w ramach tzw. ANPBG (all-nuclear-powered battle group). Kolejny krok dotyczył zaprojektowania i zbudowania większej liczby...

Zobacz więcej

Statek badawczy Belgica

Belgia nie może się pochwalić zbyt bogatą państwową tradycją morską. Królestwo, które powstało w następstwie rebelii francuskojęzycznej, katolickiej ludności walońskiej południowych prowincji Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, nie miało ani środków, ani sposobności, by budować swoje siły morskie. 

Zobacz więcej

VP Georgios Averof – ostatni krążownik pancerny – część 2

Grecki krążownik pancerny VP Georgios Averof to jeden z najciekawszych zachowanych do dziś okrętów. Choć oficjalnie jest jednostką muzealną, to w praktyce nadal pełni szereg prestiżowych funkcji w greckiej MW, będąc zarazem symbolem niezłomności kraju Hellenów w dążeniu do zachowania niepodległości i rozszerzania swoich wpływów. 

Zobacz więcej

Rozpoznanie Panzerwaffe przez polski wywiad wojskowy. Część 2 – czołgi średnie

W pierwszej części artykułu przedstawiono zakres rozpoznania niemieckich czołgów lekkich przez polski wywiad wojskowy w drugiej połowie lat trzydziestych. Dzięki wysiłkom Oddziału II SG i Dowództwa Broni Pancernych pod koniec czwartej dekady XX wieku kierownictwo WP dysponowało w pełni zadowalającą charakterystyką techniczną...

Zobacz więcej

Marine Luchtvaartdienst w obronie Holenderskich Indii Wschodnich. Część 1

Atak na Pearl Harbor rozpoczął się tuż przed północą 7 grudnia 1941 roku czasu jawajskiego, a wiadomość o nim dotarła do holenderskiego naczelnego dowództwa w Batawii 8 grudnia około godz. 3.00. O godz. 5.33 Vice-Admiraal Conrad Emil Lambert Helfrich, dowódca Koninklijke Marine, wysłał wszystkim jednostkom KMi Marine Luchtvaartdienst wiadomość...

Zobacz więcej

Od Flotylli do Floty. Historia powstania i rozwoju sił morskich ZSRR na Dalekim Wschodzie w latach 1922–1941

Tam, gdzie nie ma Czerwonej Floty, nie możemy być spokojni, ponieważ może nastąpić zdradzieckie uderzenie... (z przemówienia I.W. Stalina na XVI Zjeździe WKP(b), lipiec 1930 roku). Wypowiadając te słowa, Stalin miał na myśli sowiecki Daleki Wschód. 

Zobacz więcej

Stalingradzka szarża 16. Dywizji Pancernej

Prawie 60-kilometrowy rajd 16. DPanc przez zaplecze Frontu Stalingradzkiego 23 sierpnia 1942 roku zalicza się niewątpliwie do jednych z najbardziej spektakularnych wyczynów wojennych. Trudno znaleźć podobną operację, równie śmiałą i wykonaną efektywnie z perfekcją, a zarazem zakończoną sukcesem...

Zobacz więcej

Trzeci dzień wojny III/4 Dywizjonu Myśliwskiego – 3 września 1939 roku

Po interwencji naziemnej 2 września 1939 roku toruński III/4 Dywizjon stracił cztery samoloty wraz z zaginionymi pilotami. Koledzy nie znali ich losu. Nie mogło tego zrekompensować zgłoszenie zestrzelenia siedmiu Dornierów Do 17. Mimo to piloci rwali się do walki. Nadchodzący dzień przyniósł kilka kolejnych zwycięstw.

Zobacz więcej

MiG-15 i pochodne w Polskim Lotnictwie Wojskowym

Historię służby pierwszych polskich odrzutowców myśliwskich Jak-23 przedstawiliśmy w „TW Historia” Numer Specjalny 2/2024. To jednak MiG-15 i jego kolejne warianty produkcyjne zmieniły oblicze naszego lotnictwa wojskowego.

Zobacz więcej

Polski Renault FT z … Brukseli

W rodzimych muzeach i w prywatnych kolekcjach znajdują się jedynie nieliczne pojazdy pancerne z okresu II RP. Większość z nich to konstrukcje składane od podstaw z wykorzystaniem zarówno oryginalnych jak i nieoryginalnych części. Inne to mozolnie odbudowywane mocno zdekompletowane wraki, o niemożliwej do odtworzenia historii. 

Zobacz więcej

Organizacja wojenna oddziałów organicznych brygad pancerno-motorowych z grudnia 1938 roku. Część 1

W numerze specjalnym 2 magazynu „Wojsko i Technika. Historia” z 2024 roku ukazał się artykuł Jędrzeja Korbala pt. Optymalna brygada pancerno-motorowa. Zmiany w strukturze 10. BK i WBP-M. Artykuł ten omawia przemiany organizacyjne dwóch wspomnianych jednostek Wojska Polskiego z okresu pierwszej połowy 1939 roku. 

Zobacz więcej

Lotowskie Żurawie na niebie państw nordyckich we wrześniu 1939 r.

W tragicznym wrześniu 1939 roku załogi samolotów komunikacyjnych PLL LOT wykonały 25 lotów przez kraje nordyckie. W ich trakcie korzystano z uprzejmości władz Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Jedyne statki powietrzne LOT-u uratowane z kraju dotarły do Wielkiej Brytanii właśnie tą trasą...

Zobacz więcej

Dwa Heinkle po warszawsku

W kwietniu 1941 roku dwa pierwsze zwycięstwa powietrzne uzyskał nowo zorganizowany 316. Dywizjon Myśliwski „Warszawski”. Oba tyczyły się przechwyconych w rejonie Kanału Bristolskiego bombowców Heinkel He 111, atakujących aliancką żeglugę na Atlantyku.

Zobacz więcej

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji cz. II

Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne (Armée de l'Air et de l'Espace, AAE) mają obecnie około 540 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Wiele z nich pochodzi z lat 80., a nawet 70. XX wieku, czyli ma za sobą ponad 40 lat eksploatacji. Są jednak modernizowane w celu przystosowania do aktualnych wymagań. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Lipiec 2024 r.

Lipiec był kolejnym miesiącem intensywnych starć na całej długości frontu. Co do zasady Rosjanie nadal zachowywali inicjatywę i nacierali, ale szturmy były realizowane najczęściej za pomocą niewielkich grup taktycznych, które miały ograniczone cele. Dość regularne postępy siły rosyjskie odnotowały jedynie na kierunkach Pokrowska i Torecka. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2023–2024

Od publikacji ostatniego artykułu z nieniniejszego cyklu, którego narracja zakończyła się na sierpniu 2023 roku, doszło do podpisania szeregu umów dotyczących nabycia nowych statków powietrznych i zapasów środków bojowych, co jest jasnym sygnałem, że przyspieszona modernizacja techniczna nie zwalnia tempa. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter