Artykuły

Sztucery Prima

Jesienią 2022 roku na nasz rynek trafiły sztucery Prima tureckiej firmy ArtTech Defence, której motto brzmi „doświadczenie tworzy wiedzę, wiedza tworzy doskonałość”. I coś w tym jest, bowiem żadna turecka firma nie pokusiła się wcześniej o opracowanie tak ciekawej broni.

Zobacz więcej

Ołów – coraz bliżej wyrok

Część z Was, drodzy Czytelnicy, zapewne pamięta nasze wcześniejsze informacje o próbach wprowadzenia przez Komisję Europejską zakazu stosowania amunicji ołowianej. Oczywiście w pierwotnej wersji miał być to jedynie zakaz dotyczący stosowania amunicji śrutowej na terenach podmokłych...

Zobacz więcej

Nie warto kupować „chinola”!

Temat powracający jak bumerang i z gatunku takich, które powracać będą, bo nigdy nie uda się przekonać w całości środowiska strzeleckiego, że...

Zobacz więcej

CRS – nowoczesny pas nośny do broni

Jak masz broń długą, to dobrze byłoby ją mieć na czym zawiesić – czasem to się przydaje, kiedy akurat jej nie używasz i chcesz ją mieć przy sobie, idziesz gdzieś dalej czy właśnie dokonujesz „tranzycji” z karabinka na pistolet. Można pójść wzorem RKKS i przywiązać do karabinka sznurek, można założyć solidny skórzany pas, a można pójść w...

Zobacz więcej

P80, czyli powrót do przeszłości

Wielu producentów broni od czasu do czasu wypuszcza „rocznicowe” albo „pamiątkowe” egzemplarze, by podkreślić jakąś rocznicę, a przy okazji nieco zarobić, bo takie kolekcjonerskie perełki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a ich liczba jest z założenia ograniczona.

Zobacz więcej

Impala Plus versus Favorix i X-Line

Broń turecka nie cieszy się zbyt dobrą reputacją na naszym rynku. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest sukces (w dużym stopniu) wynika z embarga na broń rosyjską. Dlatego zdecydowałem się na sprawdzenie modeli nieco droższych (przedział zbliżony do 3000 zł), uważanych za lepsze jakościowo i wybrałem trzy strzelby samopowtarzalne...

Zobacz więcej

Atrament, pot i krew, czyli o groźnym potencjale długopisów

Długopis, popularny artykuł biurowy, jest uznawany powszechnie za przedmiot bezpieczny. Świadczy o tym choćby fakt, że posługują się nim dzieci i młodzież w wieku szkolnym, a także pracownicy instytucji, których nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo personalne, np. w więzieniach albo szpitalach psychiatrycznych. 

Zobacz więcej

Wysokie montaże do optoelektroniki

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnego rodzaju celowników, zarówno tradycyjnych – kolimatorowych, jak i holograficznych. Dodatkowo możemy przebierać w szerokiej gamie powiększalników oraz lunet ze zmiennym powiększeniem. Standardem jest to, że w komplecie z celownikiem otrzymujemy dodatkowo...

Zobacz więcej

IWI Zion Z-15, czyli AR po żydowsku

Były kiedyś czasy, kiedy praktycznie każdy karabinek M16/M4 (orz pochodne z rodziny AR-15) był zdecydowanie amerykańskim karabinkiem i to najczęściej wojskowych. Te czasy odeszły jednak w niebyt i dziś, gdy widzi się karabinek AR15, nigdy nie ma się pewności, przez kogo został wyprodukowany.

Zobacz więcej

Czym się różni GROT A1 od A2?

Praktycznie każdy przedmiot wprowadzony do produkcji seryjnej podlega modyfikacjom w jej trakcie, mającym poprawić jego funkcjonalność i/lub uprościć i przyspieszyć produkcje, a także obniżyć jej koszty. Nie inaczej jest z bronią palną i stąd kolejne wersje – wydawałoby się – tej samej broni oznaczane kolejnymi indeksami, jak M1, M2, E1, E2 czy X1, X2 i tak dalej...

Zobacz więcej

McDonnell F2H (F-2) Banshee

McDonnell F2H Banshee był jednym z kilku typów pokładowych samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym zamówionych przez US Navy jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Jego prototyp oblatano dopiero w styczniu 1947 roku, a dostawy maszyn seryjnych rozpoczęły się w sierpniu 1948. 

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. I

Zanim rozpoczęła się druga wojna światowa, w maju 1939 roku w odległej Azji doszło do starcia między przyszłymi jej uczestnikami – ZSRS i Japonią. Konflikt ze względu na masowe użycie lotnictwa zasługuje na szczególną uwagę, jako że intensywność walk powietrznych była porównywalna do tych toczonych w przełomowych okresach pierwszej wojny światowej.

Zobacz więcej

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. II

Wprowadzony do służby w 1981 roku samolot szturmowy Su-25 od początku lat 80. był używany przez radzieckie, a następnie rosyjskie siły powietrzne we wszystkich konfliktach zbrojnych, które prowadziły ZSRR i Federacja Rosyjska od czasów inwazji na Afganistan. Samoloty Su-25 były w tych konfliktach „końmi roboczymi” radzieckiego, a później...

Zobacz więcej

Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy

Oprócz Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (SP SZU, które są samodzielnym rodzajem sił zbrojnych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy, innym ważnym elementem lotnictwa wojskowego jest Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy . 

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 października – 23 listopada 2022

Dziewiąty miesiąc wojny stał pod znakiem wycofania się wojsk rosyjskich z rejonu Chersonia na wschodni brzeg Dniepru, a tym oddania samego miasta. Stanowi to ostateczne potwierdzenie rezygnacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z planów ofensywnych mających znaczenie strategiczne. 

Zobacz więcej

Prezentacja bombowca B-21 Raider

2 grudnia na terenie słynnych zakładów Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii doszło do prezentacji pierwszego egzemplarza najnowszego amerykańskiego samolotu bojowego – bombowca strategicznego nowej generacji Northrop Grumman B-21 Raider.

 

Zobacz więcej

Lotniskowce Cesarskiej Floty. Okres międzywojenny

Pierwszy okręt lotniczy – Wakamiya, flotę japońską zasilił w listopadzie 1913 roku. Był to przebudowany brytyjski statek handlowy Lethington (4421 BRT) zdobyty przez torpedowiec No 72 w re­jonie Okinoshimy w 1905 roku. Przejęto go zgodnie z prawem wojennym podczas wojny rosyjsko-japońskiej, ponieważ był za­frachtowany przez rosyjskiego armatora. 

Zobacz więcej

Ciężki samolot bombowy TB-3. Wersje z silnikami 4M-17

Stan sowieckiego przemysłu w latach 20. XX wieku nie pozwalał na szybkie zbudowanie następcy legendarnego bombowca Ilja Muromiec, a zakupy za granicą były wykluczone, bowiem samolotów tej wielkości na rynku nie było. Pierwsze prace nad nowym czterosilnikowym samolotem bombowym dalekiego zasięgu zostały podjęte już w 1925 roku. 

Zobacz więcej

Broń pancerna cesarskiej armii niemieckiej podczas I wojny światowej. Oddziały czołgów

Po wstępnym, manewrowym okresie działań I wojny światowej, nastąpił etap wojny pozycyjnej, toczonej w terenie zrytym okopami i lejami po wybuchach pocisków artyleryjskich. Szybko rozpoczęto poszukiwania środków i metod pozwalających przełamać umocnione pozycje bronione zasiekami z drutu kolczastego oraz ogniem artylerii i karabinów maszynowych. 

Zobacz więcej

Militaire Luchtvaart w obronie Holandii w 1940 roku. Część 2

O godz. 6.30 C.Lvd. zaczęło wychodzić z początkowego szoku spowodowanego atakami Luftwaffe oraz Fallschimrjäger na lotniska i mosty. Szybko zorganizowano pierwszy z serii ataków odwetowych skierowanych przeciwko niemieckim oddziałom wewnątrz Vesting Holland. Do ataku na Ockenburg z Schiphol o 6.45 wystartował samotny T.5 nr 855. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter