Artykuły

Wojsko Polskie oko w oko z Panzertruppen. Niemiecka broń pancerna w opracowaniach II Oddziału SG i DowBrPanc. 1934–1939

Po przeprowadzonej w 1934 roku reorganizacji polskiej broni pancernej dotychczas funkcjonujące oddzielnie oddziały czołgów i samochodów pancernych połączono z wojskami samochodowymi. W efekcie utworzono sześć batalionów czołgów i samochodów pancernych. 

Zobacz więcej

Broń pancerna kawalerii Wojska Polskiego 1936–1939 Dywizjony pancerne w latach 1937–1939 – powstanie, organizacja i wnioski z działań wojennych

Jak już wspomniano w części pierwszej artykułu (zob.: Technika Wojskowa Historia 5/2022), po dekadzie podporządkowania różnym rodzajom broni, na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku rozpoczęto w polskiej armii proces usamodzielnienia broni pancernej. W 1929 roku powołano Szefostwo Broni Pancernych...

Zobacz więcej

Najdroższy „jacht” świata – pancernik HMS Vanguard cz. 2

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy genezę i ciekawą, choć niezbyt barwną i relatywnie krótką służbę okrętu. Tym razem skoncentrujemy się na ogólnym opisie technicznym tego ostatniego – jak dotąd – pancernika Royal Navy.

Zobacz więcej

USS Narwhal – cichy relikt zimnej wojny

Budowa tego okrętu do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajnych programów w historii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i w tym kontekście nie dziwi fakt, że zarówno Departament Obrony, jak i US Naval Intelligence nie wyraziły zgody na zachowanie jednostki w roli muzealnej.

Zobacz więcej

Brytyjskie okręty podwodne typu K

Z 21 zbudowanych okrętów 6 zatonęło po kolizji, staranowaniu lub z innych, czasem nieznanych powodów. Z pozostałych 15 aż 10 zaliczyło co najmniej raz niekontrolowane zatonięcie z udanym wypłynięciem na powierzchnię, zderzenie na morzu, pożar lub ciężkie uszkodzenie. 

Zobacz więcej

Niezbudowane francuskie lotniskowce

Dość często można spotkać się z opinią, że spośród wielu zagadnień związanych z historią budownictwa okrętowego do najciekawszych należą tematy dotyczące okrętów, które zamierzano zbudować, a jednak z najrozmaitszych powodów nigdy nie powstały. Niniejszy artykuł próbuje przybliżyć sylwetkę jednego z takich właśnie typów...

Zobacz więcej

„Dość przerażający incydent”: zdobycie USS Underwriter

Wojna secesyjna na morzu bywa często kojarzona z nowinkami technicznymi: okrętami pancernymi i podwodnymi, minami, gwintowaną artylerią. W czasie jej trwania zdarzały się jednak również starcia rodem z minionych epok, gdy okręty zdobywano abordażem, po krwawej walce wręcz. Takim epizodem było zdobycie kanonierki USS Underwriter.

Zobacz więcej

Powojenne metamorfozy lotniskowców typu ESSEX

Lotniskowce w działaniach zbrojnych toczonych podczas II wojny światowej na Pacyfiku okazały się rodzajem uzbrojenia, który przechylił szalę zwycięstwa Amerykanów nad Japonią na wiele miesięcy przed użyciem bomb atomowych. Od 1945 r. do dziś zespoły bojowe tworzone wokół okrętów tej klasy są swoistą projekcją siły...

Zobacz więcej

Wojenne losy ORP Orkan

18 listopada 1942 r. do polskiej floty wojennej w Wielkiej Brytanii wszedł zbudowany dla Royal Navy HMS Myrmidon. Ten jeden z największych i najnowocześniejszych niszczycieli II wojny światowej w czasie niespełna rocznej służby pod biało-czerwoną banderą otrzymał nazwę ORP Orkan.

Zobacz więcej

Radzieckie małe okręty przeciwpodwodne

Radziecka marynarka wojenna od końca lat 50. XX w. miała coraz większe aspiracje do bycia rodzajem sił zbrojnych o znaczeniu strategicznym, a co za tym idzie – o oceanicznym zasięgu. I rzeczywiście, za sprawą nosicieli broni atomowej, głównie okrętów podwodnych, status taki częściowo osiągnęła, jednak większość jej floty...

Zobacz więcej

Tradycja i przyszłość bombowców strategicznych USAF

Ostatnie tygodnie przyniosły szereg informacji dotyczących dwóch maszyn, kluczowych dla bliższej i dalszej przyszłości amerykańskiego strategicznego lotnictwa bombowego. Mowa w tym przypadku oczywiście o nowym bombowcu strategicznym Northrop Grumman B-21 Raider oraz długowiecznym i póki co wciąż niezastąpionym Boeing B-52H. 

Zobacz więcej

Jak planowano zdobyć Danię?

Połączony desant morski i powietrzny miał przyspieszyć zdobycie Półwyspu Jutlandzkiego i otworzyć swobodne przejście okrętów bałtyckich flot państw Układu Warszawskiego na Morze Północne. Ta operacja od początku planowania była jednak obarczona bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia, a co najmniej ciężkich strat w ludziach i sprzęcie.

Zobacz więcej

Samolot szkolny AIDC T-5 Brave Eagle

Ze względu na nieustające zagrożenie ze strony ChRL, Republika Chińska, zwana potocznie Tajwanem, utrzymuje liczne i dobrze wyposażone siły powietrzne. Aż 3/5 posiadanych statków powietrznych to samoloty bojowe (myśliwskie). Do szkolenia dużej liczby pilotów na odpowiednio wysokim poziomie potrzebne są więc nowoczesne samoloty szkolno-treningowe. 

Zobacz więcej

Czołg T-84. Część II. Produkcja i służba

Do początku XXI wieku czołg T-84 przeszedł już długą drogę związaną z opracowaniem kolejnych wersji i ich udoskonaleniem. Wóz został formalnie przyjęty do uzbrojenia Sił Zbrojnych Ukrainy, lecz w ówczesnych warunkach gospodarczych i politycznych nie można było spodziewać się większych zamówień od krajowego odbiorcy. 

Zobacz więcej

„Cybermoc” według Iranu

Działania prowadzone w cyberprzestrzeni, jako elementu wojny radioelektronicznej, powoli stają się samodzielnym obszarem prowadzonej walki. Ta walka realizowana jest nie tylko w ramach pełnoskalowgo konfliktu zbrojnego, ale praktycznie przez cały czas. Chociaż niewiele wiemy o samych możliwościach i sposobach walki prowadzonych w...

Zobacz więcej

Magen, czyli MEKO po izraelsku

Tendencje wzrostowe współczesnych jednostek nie uszły uwadze także w krajach, które nie przywiązują wystarczającej uwagi do rozwoju własnych sił morskich. Jednym z nich jest Izrael, dla którego morski rodzaj sił zbrojnych jest raczej dodatkiem niż równorzędnym partnerem wojsk lądowych czy sił powietrznych. 

Zobacz więcej

Manticore i Anaconda – nowe pojazdy IVECO DV

Odpowiedzialna za prowadzenie tzw. biznesu zbrojeniowego IVECO Defence Vehicles (IDV), spółka zależna włoskiego koncernu produkującego pojazdy użytkowe IVECO S.p.A. – IVECO Group Company, sukcesywnie zwiększa liczbę pojazdów typowo militarnych, ale bazujących na cywilnych, komercyjnie dostępnych podwoziach. 

Zobacz więcej

Przełom w programie Kruk? Apache dla Polski cz. I

Dnia 8 września 2022 roku, podczas trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze o złożeniu zapytania ofertowego w sprawie pozyskania w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) 96 śmigłowców szturmowych AH-64E. 

Zobacz więcej

Miecznik na „kreślarskich deskach”

Zgodnie z podpisanymi zobowiązaniami, 1 grudnia  br. Konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało o przekazaniu do Agencji Uzbrojenia kilku tysięcy stron dokumentacji składającej się na projekt wstępny pod przyszłą budowę trzech fregat rakietowych dla polskiej Marynarki Wojennej.

Zobacz więcej

Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym. Część 3: Pierwsza interwencja

2 września 1939 roku VI dywizjon bombowy wykonał nalot na kolumny związków taktycznych niemieckiej 10. Armii. Wyprawa lwowskich lotników była jedną z najdramatyczniejszych akcji polskiego lotnictwa w pamiętnym wrześniu 1939 roku. Spośród 18 Karasi na lotnisko w Nosowie nie powróciło bowiem aż osiem...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter