Artykuły

Czołg lekki 12TP

Poszukiwania odpowiedniego czołgu lekkiego dla polskiej armii towarzyszyły jej od pierwszych lat istnienia II RP. W efekcie uchwały powziętej na posiedzeniu KSU w dniu 14 czerwca 1924 roku oraz prac podjętych na rozkaz I Zastępcy Szefa Sztabu Głównego, Oddział IIIa SG przygotował we wrześniu 1925 roku dokument zatytułowany...

Zobacz więcej

Krążowniki lekkie Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Część 1

Japońskie krążowniki lekkie, budowane w kilku seriach po I wojnie światowej, są ciekawym przykładem okrętów, które z powodzeniem wykorzystano w sposób zupełnie odmienny od zakładanego podczas ich projektowania. Niewielkie jednostki typów Tenryū, Kuma, Nagara i Sendai powstały na początku lat 20. XX w. 

Zobacz więcej

Skorpion i żaba – niedoszły sojusz z Hitlerem

11 grudnia 1941 roku Adolf Hitler wygłosił w Reichstagu mowę, w której musiał wytłumaczyć przerażonym Niemcom, dlaczego, tocząc już wojnę z Wielką Brytanią i ZSRR, wypowiedział ją właśnie jeszcze Stanom Zjednoczonym Ameryki, najpotężniejszemu mocarstwu globu. 

Zobacz więcej

Modernizacja artylerii Wojska Polskiego. Część 2. Artyleria ciężka

"Artyleria nasza nie ma możności wykonać wszystkich zadań, jakie ją czekają w nowoczesnej wojnie. Z powodu braku sprzętu ciężkiego i dalekonośnego nie jest ona bronią natarcia, lecz raczej tylko bronią obrony taktycznej." Gen. bryg. Stanisław Miller, 21 czerwca 1939 roku.

Zobacz więcej

Jankesi nad Jawą Amerykańscy piloci myśliwscy w obronie Holenderskich Indii Wschodnich. Część 2

Amerykańscy piloci myśliwscy z 17.PS (P) po raz pierwszy weszli do walki nad Jawą 3 lutego 1942 roku. Do jednostki tej włączono następnie wszystkich pilotów z 20.PS (P) i 3.PS (P), którym udało się dotrzeć na tę wyspę. Do kolejnej walki doszło 9 lutego. Od 10 lutego Japończycy zawiesili ataki z powodu złej pogody. 

Zobacz więcej

Historia czołgu ciężkiego IS-4. Część I

W lipcu 1943 roku sowieccy czołgiści po raz pierwszy zetknęli się z nowymi niemieckimi wozami bojowymi uzbrojonymi w działa skuteczniejsze od znanej już im armaty 88 mm KwK 36 L/56 zainstalowanej w czołgu ciężkim Sd.Kfz. 181 Tiger. Zarówno 75 mm armata KwK 42 L/70 czołgu Sd.Kfz. 171 Panther, jak i 88 mm armata Pak 43/2 L/71...

Zobacz więcej

Helikon-Tex Backblast Mat

Postawa strzelecka leżąc uznawana jest, absolutnie słusznie, za jedną z najbardziej stabilnych, dlatego jest bardzo często wykorzystywana przez strzelców strzelających na dalsze dystanse.

Zobacz więcej

Luneta obserwacyjna Bushnell Nitro Gun 20-60x65

Strzelanie precyzyjne ma to do siebie, że człowiek nie biega po strzelnicy, a po prostu leży lub siedzi (czasem także stoi) i spokojnie strzela do tarczy. No ale jeśli to strzelanie precyzyjne, to warto byłoby móc ocenić jak bardzo precyzyjnie nam to wychodzi, czyli jaki wynik na tarczy osiągnęliśmy.

Zobacz więcej

Range Hoodie & Hybrid Tactical Pants

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, to jednak znakomita większość strzelców w Polsce wcale nie chodzi na strzelnicę odstawiona jako niedzielni komandosi (czyli tak, jak my), do uprawiania swojego hobby wykorzystując odzież cywilną, sportową oraz „taktyczną”, ale i tak w stonowanych najczęściej kolorach.

Zobacz więcej

Diamondback DB15 CCMLB versus Anderson AM15 Sniper

Karabinki samopowtarzalne kalibru 5,56 mm NATO/.223 Rem. cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych strzelców sportowych, zwłaszcza trenujących strzelanie dynamiczne. Olbrzymia większość modeli bazuje na nieśmiertelnym AR15, który (pod nazwami M16 czy M4) jest używany przez wiele armii, w tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz więcej

SIG Sauer M17 & M18

Standardowy SIG P320 to pierwszy w ofercie SIG Sauer pistolet z polimerowym szkieletem oraz bezkurkowym, bijnikowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem, który zadebiutował w 2014 roku. Został opracowany z myślą o wyposażeniu służb mundurowych i wojska, a jego największym sukcesem do tej pory jest zwycięstwo w...

Zobacz więcej

Cywilne nowości z Fabryki Broni

Dwie nowości z Fabryki Broni Łucznik-Radom, tym razem przeznaczone na rynek cywilny.

Zobacz więcej

Granatnik podwieszany MSBS kalibru 40 mm, odsłona druga

Programy realizowane przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom posuwają się do przodu, pomimo tego, że informacje o nich są skąpe, a producent często trzyma karty przy orderach. Nie zmienia to faktu, że na nadchodzącym MSPO zobaczymy parę nowości.

Zobacz więcej

Mocowanie optyki na AK

Karabinek AK projektowany w połowie ubiegłego wieku miał być bronią prostą, tanią i masową. Miał po prostu działać – strzelać, nie zacinać się i pozwalać niewyedukowanemu żołnierzowi skutecznie walczyć ty, co Matuszka Rassija mu do walki dała. W tamtych czasach nikt nie myślał o upgrade broni pod kątem indywidualnych preferencji użytkownika.

Zobacz więcej

Nowe szkiełko od Holosun – HE508T X2

Nie da się ukryć, że celowniki optoelektroniczne coraz bardziej rozpowszechniają się wśród strzelców. Nie ma się też co temu dziwić, bo znacznie ułatwiają one strzelanie, zwiększają szybkość oddawania celnych, powtarzalnych strzałów, a w przypadku strzelców początkujących upraszczają i również przyspieszają naukę strzelania...

Zobacz więcej

Kawanishi N1K2-J Shiden kai Cz. II – użycie operacyjne

Myśliwce Kawanishi N1K2-J Shiden kai zadebiutowały w boju na początku 1945 roku. Większość wyprodukowanych samolotów trafiła do 343. Grupy Powietrznej (343. Kōkūtai) – jednej z najlepszych jednostek lotniczych Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej w końcowym okresie wojny na Pacyfiku. 

Zobacz więcej

Internowanie polskich samolotów w Estonii we wrześniu 1939 roku

We wrześniu 1939 roku na terytorium neutralnej Estonii zatrzymane zostały dwa polskie samoloty – komunikacyjny Lockheed L-14H Super Electra oraz sanitarny RWD-13S. Pomimo prób ich odzyskania lub odsprzedaży obie internowane maszyny pozostały w Estonii, by po włączeniu tego kraju w skład ZSRS zostać zagarnięte przez lotnictwo sowieckie.

Zobacz więcej

Antonow An-8

Średni An-8 był pierwszym radzieckim wojskowym samolotem transportowym z napędem turbośmigłowym. Gdyby radzieckie kierownictwo kierowało się zdrowym rozsądkiem, pozostałby tylko prototypem, ponieważ równocześnie z nim powstawał wydajniejszy, czterosilnikowy An-12. 

Zobacz więcej

F-22A Raptor w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych

Myśliwce Lockheed Martin F-22A Raptor uznawane są za chlubę lotnictwa bojowego US Air Force. Pomimo deklarowanych wysokich możliwości zbudowano jedynie 195 samolotów tego typu, uznawanych za pierwsze na świecie myśliwce piątej generacji. Zakończenie produkcji seryjnej F-22 w 2012 roku uznane zostało...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Nowej Zelandii

Leżąca „na końcu świata” Nowa Zelandia jest wolna od bezpośrednich zagrożeń militarnych. Z tego powodu Nowozelandzkie Siły Powietrzne są nieliczne i od dwóch dekad nie mają w wyposażeniu samolotów bojowych. Ich główne zadania to patrolowanie mórz, przewóz ludzi i ładunków oraz poszukiwanie i ratownictwo. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter