Jednostka stacjonuje w brytyjskiej bazie Lakenheath i jest jedynym skrzydłem w US Air Force in Europe, w którym są trzy dywizjony wyposażone w odrzutowe samoloty bojowe Boeing (McDonnell Douglas) F-15, w tym jeden w myśliwskie F-15C Eagle i dwa w myśliwsko-bombowe...
21 listopada 2014 r. w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyły się uroczyste obchody „25-lecia eksploatacji samolotu MiG-29 w lotnictwie polskim”, połączone z symbolicznym przekazaniem ostatniego, zmodernizowanego myśliwca Siłom Powietrznym.
Boise zrządzeniem losu już w pierwszych dniach wojny na Pacyfiku stał się najwartościowszą jednostką skazanej na porażkę Floty Azjatyckiej. Wraz z szybkim postępem japońskich wojsk w kampanii na Filipinach oraz w Holenderskich Indiach Wschodnich, dowództwo US Navy musiało sobie zdawać sprawę, że najlepiej byłoby wycofać wszystkie...
Historia wykorzystywania motocykli przez oddziały konspiracyjne w okupowanym kraju nie posiada oficjalnych materiałów źródłowych, np. dawnych raportów, zestawień, ewidencji.
Hasło, jakie stanowi tytuł niniejszego artykułu, a zwłaszcza określenie „program”, jest nieco umowne. Jak już pisałem w swoich książkach, dosyć trudno byłoby udowodnić bowiem tezę, że...
W nocy z 28 na 29 października 1914 r. flota turecka, wsparta niemieckimi krążownikami Goeben i Breslau (formalnie „zakupione” przez Imperium osmańskie 16 sierpnia 1914 r.
„Stuart” to szeroko rozpowszechniona nazwa amerykańskich czołgów lekkich M3 oraz M5. Została ona nadana przez Brytyjczyków – w formie „General Stuart” – ale przyjęła się na całym świecie. Największym użytkownikiem tych czołgów były jednak US Armed Force.
W wyniku doświadczeń zebranych podczas walk na Pacyfiku latem-jesienią 1942 r. uznano, że przy atakach z małych wysokości, jakie najczęściej wykonywano, bombardier jest zbędny, sam pilot jest bowiem w stanie celnie zrzucić bomby. W tej sytuacji zwolnione miejsce i zapas masy można było przeznaczyć na wzmocnienie uzbrojenia do ostrzeliwania celów naziemnych i nawodnych.
Związek Radziecki jako pierwszy uzbroił swoją flotę w specjalizowane okręty przeciwminowe zbudowane z tworzyw sztucznych. Wyprzedził państwa Zachodu, gdzie jednostki takiej konstrukcji do dziś są „standardem”, zaś w Polsce zasiał ideę samodzielnej produkcji serii podobnych.
W numerze specjalnym MSiO 2/2014 zaprezentowaliśmy historię tworzenia projektu kutra artyleryjsko-rakietowego oznaczonego numerem 665. W poniższym artykule przedstawimy kilka uzupełniających faktów z okresu, gdy podejmowano ostateczne decyzje o wyglądzie nowej jednostki oraz z etapu, kiedy z okrętu uderzeniowego pozostał jedynie patrolowiec.
Opisywany w niniejszym tekście austro-węgierski pancernik kazamatowy Tegetthoff, to przedstawiciel mało znanej podklasy okrętów, dosyć niszowej i budowanej w okresie niecałych 20 lat dla kilku tylko państw na świecie. Były to: Wielka Brytania, Austro-Węgry, Francja, Niemcy, Japonia, Włochy Chile, Argentyna i Turcja.
6 lutego, na wodach Morza Japońskiego w pobliżu wybrzeży Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, z nieznanego dotąd okrętu jej floty odpalono pocisk przeciwokrętowy nowego typu. W tym samym dniu Internet obiegły zdjęcia, na których uwieczniono nie tylko jego zejście z wyrzutni, ale i nosiciela.
Nastroje panujące w Europie w końcu lat 30. XX w. sprawiły, że niechętne zbrojeniom społeczeństwo szwedzkie wymusiło na rządzie zwiększenie nakładów na obronę. Znalazło to swój wyraz w przyznaniu tuż przed samą wojną dodatkowych środków na siły zbrojne.
Polska żegluga pasażerska rozpoczęła się od zakupienia od Duńczyków linii nowojorskiej obsługiwanej przez Det Østasiatiske Kompagni. Wraz z linią pozyskano dość leciwe statki pasażerskie – Kościuszko, Polonia i Pułaski. Dwa z nich wzięły udział w wojnie – w tym Kościuszko, który będzie bohaterem naszego opowiadania.
Bohaterki niniejszego artykułu stanowiły nową jakość w szeregach Marine Nationale i odpowiedź na postzimnowojenny świat. W ich konstrukcji zastosowano wiele nowatorskich wówczas rozwiązań technicznych. Dzięki temu Francuzi odnieśli sukcesy eksportowe, sprzedając ich odmiany do Arabii Saudyjskiej, Singapuru i na Tajwan.
Gdy po inwazji na Sycylię marszałek Pietro Badoglio zastąpił Benito Mussoliniego na czele rządu Włoch, Niemcy nie dali się zwieść zapewnieniami o trwałości sojuszu. Jednym z celów przygotowanej zawczasu operacji „Achse”, rozpoczętej praktycznie już w przeddzień ogłoszenia rozejmu z Aliantami, 7 września 1943 r., było zdobycie włoskiej floty.
24 listopada Lockheed Martin Canada poinformował o zakończonej modernizacji pierwszej transzy fregat typu Halifax. W ramach programu HCM/FELEX zmodyfikowano 4 z 12 jednostek serii. Są to: prototypowy Halifax (FFH 330), Calgary (FFH 335), Fredericton (FFH 337) i Winnipeg (FFH 338).
Początek roku na naszej półkuli nie jest czasem, w którym można by się spodziewać wizyt zagranicznych okrętów. Tym większą niespodzianką była seria odwiedzin zespołu Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w europejskich portach. Jednym z nich był Hamburg...