Artykuły

Radzieckie Statki pasażerskie typu Iwan Franko - część 1

Opisane w artykule jednostki to największe, najszybsze, najlepiej wyposażone oraz najpopularniejsze statki w całej historii żeglugi pasażerskiej Związku Radzieckiego. Były także najlepszymi jednostkami pasażerskimi wybudowanymi w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 luty – 23 marca 2022

Rankiem 24 lutego rozpoczęła się prowadzona przez Federację Rosyjską tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie, faktycznie będąca niesprowokowaną agresją. Rosyjski Sztab Generalny zakładał opanowanie kluczowych punktów strategicznych kraju w maksymalnie trzy dni.

Zobacz więcej

North American B-25 Mitchell – cz. II. Użytkownicy w latach 1941–1945

Podczas drugiej wojny światowej bombowce B-25 Mitchell były użytkowane zarówno przez Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (USAAF), jak i lotnictwo Korpusu Piechoty Morskiej (USMC). Ponadto trafiły do wyposażenia sił powietrznych Australii, Brazylii, Chin, Holandii, Kanady i Wielkiej Brytanii. 

Zobacz więcej

MiG-21MF w lotnictwie polskim – cz. I

Samoloty MiG-21MF, należące do trzeciej generacji słynnej radzieckiej konstrukcji, pojawiły się w Polsce pod koniec 1972 roku. Trwające do 1975 roku dostawy objęły 120 maszyn. Ich efektem było wprowadzenie na stan polskiego lotnictwa szóstej już wersji tej maszyny i drugiej po wersji PFM pod względem liczby dostarczonych egzemplarzy.

Zobacz więcej

Suchoj Su-35S

Jednomiejscowy wielozadaniowy samolot myśliwski Su-35S jest najnowocześniejszym rosyjskim samolotem bojowym. Został opracowany jako myśliwiec uzupełniający, w założeniu jako tymczasowa platforma w oczekiwaniu na maszynę nowej generacji Su-57. 

Zobacz więcej

Mi-8MSB-W – modernizacja ukraińskich „koni roboczych”

W toczonej obecnie przez Ukrainę wojnie obronnej udział biorą śmigłowce Mi-8MSB-W. Są one rezultatem podjętego przez zakłady Motor Sicz programu modernizacji siłami wyłącznie ukraińskiego przemysłu starszych wersji legendarnej „ósemki” – Mi-8T/SMW/PPA oraz Mi-9. 

Zobacz więcej

Brytyjskie niszczyciele floty typu L i M. Część 1

Przed wojną Royal Navy zamówiła serię 16 dużych i nowoczesnych niszczycieli floty, które zostały wprowadzone do służby w latach 1941–1942. Jednostki określane jako okręty typu L i M okazała się efektowną, lecz niesłychanie kosztowną wycieczką brytyjskiej Admiralicji w ślepy zaułek rozwoju okrętów tej klasy. 

Zobacz więcej

Uwaga! Goliat idzie! Użycie min samobieżnych Sd.Kfz.303 Goliat przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Część 1

W sierpniu i wrześniu 1944 roku zwalczający Powstanie Warszawskie Niemcy użyli wielu zaawansowanych środków bojowych. Jedną z takich broni były miny samobieżne Sd.Kfz. 303 Goliat. Wykorzystywali je saperzy szturmowi do niszczenia barykad oraz domów zamienionych w umocnione punkty oporu. 

Zobacz więcej

Heinkel He 162 Spatz

W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy jej przemysł lotniczy otrzymał zadanie stworzenia w ramach programu Volksjäger lekkiego samolotu myśliwskiego o napędzie odrzutowym, dostępnego dla pilotów nie posiadających większego doświadczenia pilotażowego. Rezultatem błyskawicznie opracowanej koncepcji było...

Zobacz więcej

Czołg lekki T-26 w ocenie Wojska Polskiego

W 1937 roku strona rządowa toczącej się w Hiszpanii wojny domowej otrzymała od Związku Sowieckiego 281 czołgów lekkich T-26 (źródła mówią również o 347 maszynach). Były to wozy, których głównym uzbrojeniem była armata czołgowa 20-K kalibru 45 mm umieszczona w cylindrycznej, dwuosobowej wieży we wspólnym jarzmie z...

Zobacz więcej

Jankesi nad Australią. Amerykańscy piloci myśliwscy w obronie północnej Australii w 1942 roku. Część 2

Do kwietnia sześciomiesięczna pora deszczowa w dużej mierze się skończyła i należało się spodziewać, że lepsza pogoda spowoduje zwiększoną aktywność japońskiego lotnictwa. Aby jej przeciwdziałać 9. PS zaczął zajmować lotnisko 34-Mile już tuż przed śmiercią Livingstone'a. W tym czasie pozostałe dywizjony 49. PG znajdowały się w...

Zobacz więcej

Bitwa na Morzu Bismarcka. Część 2. Zagłada „Konwoju 81”

Płynący z Rabaulu (Nowa Brytania) do Lae na Nowej Gwinei japoński konwój stracił pierwszy statek jeszcze na Morzu Bismarcka, 2 marca 1943 roku. Nazajutrz, krótko przed godz. 10.00, gdy był już na Morzu Salomona, samoloty Fifth Air Force zaatakowały go ponownie. Liczba maszyn nad punktem zbiórki i świadomość, że...

Zobacz więcej

Lotnicze i morskie aspekty agresji na Ukrainę

Istotną częścią wojny w Ukrainie, podobnie zresztą jak we wszystkich nowoczesnych konfliktach zbrojnych, są działania o panowanie w domenie powietrznej.  Trwająca od 24 lutego br. „wojskowa operacji specjalna” pokazała nam pewien obraz rosyjskiego lotnictwa, który wcale nie okazał się dla niego korzystny. 

Zobacz więcej

Ukraińska obrona przeciwpancerna – przykład do naśladowania

Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...

Zobacz więcej

Wojna w Europie – agresja na Ukrainę

Konflikt rosyjsko-ukraiński, który z pełnoskalową i nową siłą wybuchł 24 lutego 2022 roku, przynosi same niespodzianki. Chyba nikt nie zakładał, że są racjonalne powody, aby Rosja zaatakowała otwarcie Ukrainę. Chyba mało kto spodziewał się, że Ukraińcy – państwo, armia i społeczeństwo – stawią tak efektywny i mężny opór.

Zobacz więcej

Duże niszczyciele AEGIS/BMD typu Sejong the Great

Konstrukcja niszczycieli typu Sejong the Great (znanych też jako Sejongdaewang-Geup Guchukam)praktycznie bezpośrednio wywodzi się od ich amerykańskiego odpowiednika, czyli jednostek typu Arleigh Burke w wersji Flight IIA. Obejmuje więc niemal wszelkie zmiany (w tym instalację hangarów), jakie wprowadzano w kolejnych odsłonach serii...

Zobacz więcej

Budżet obronny Polski na 2022 rok

W dniu 1 lutego br. Prezydent RP podpisał ustawę budżetową na 2022 rok. Zakłada ona wzrost wydatków obronnych w stosunku do 2021 roku o 5,9 mld PLN (11,5%), do poziomu 57,8 mld PLN. To drugi rok, w którym na obronność mają zostać przeznaczone środki w wysokości 2,2% PKB Polski. 

Zobacz więcej

Czołg rozpoznawczy Scorpion i jego wersje

Po II wojnie światowej brytyjskie wojska lądowe (British Army) rozpoczęły eksploatację rodzimych, kołowych wozów rozpoznawczych Ferret i Saladin. Od drugiej połowy lat 50., wskutek dyskusji o ich następcach, pojawiały się różne koncepcje budowy nowocześniejszych pojazdów, mających wypełniać różnorodne, w tym i rozpoznawcze zadania.

Zobacz więcej

North American B-25 Mitchell. Cz. I – powstanie i rozwój konstrukcji

North American B-25 Mitchell był najliczniej produkowanym amerykańskim dwusilnikowym bombowcem średnim. Ze względu na wysokie osiągi, dobre własności lotne, wytrzymałą konstrukcję i wszechstronność był też jednym z najlepszych w świecie samolotów tej kategorii. Został skonstruowany w latach 1939–1940...

Zobacz więcej

Most berliński

Berliński most powietrzny, będący odpowiedzą mocarstw zachodnich na radziecką blokadę Berlina Zachodniego, był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń początkowego okresu zimnej wojny. Operacja trwająca od 24 czerwca 1948 do 12 maja 1949 roku unaoczniła olbrzymie możliwości transportu lotniczego. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter