Artykuły

Poznański snajper – Stefan Wapniarek (1916–1940)

Stefan Wapniarek był jednym z wybitniejszych polskich pilotów myśliwskich pierwszego roku drugiej wojny światowej. Choć był młodym pilotem, który po szkole lotniczej przybył z Dęblina do III/3 Dywizjonu Myśliwskiego w Poznaniu zaledwie dwa miesiące przed wybuchem wojny, we wrześniu 1939 roku uzyskał trzy samodzielne zwycięstwa...

Zobacz więcej

Morski samolot patrolowy Ił-38

Radziecki samolot pasażerski Ił-18 stanowił bazę dla kilku specjalistycznych maszyn wojskowych powstałych w czasach ZSRR, w tym dla morskich samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych Ił-38. Samoloty tego typu, produkowane na przełomie lat 60. i 70., stanowią do dziś jeden z filarów rosyjskiego lotnictwa morskiego.

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo morskie na ćwiczeniach „Pitch Black 2024”

1 czerwca 2024 roku zapisze się w historii włoskiej Marynarki Wojennej (Marina Militare). Tego dnia 31. Grupa Morska (31º Gruppo Navale) wyruszyła z Tarentu z życzeniami pomyślnych wiatrów od szefa Sztabu Marynarki Wojennej adm. Enrico Credendino i naczelnego dowódcy operacji morskich adm. Aurelio De Carolisa. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Sierpień 2024 r.

Najbardziej doniosłe wydarzenie tego miesiąca nastąpiło 6 sierpnia, kiedy siły ukraińskie przekroczyły granicę Federacji Rosyjskiej w obwodzie kurskim, w rejonie miasteczka Sudża. Natarcie siłami około brygady (później wzmocnionej kolejną brygadą) osiągnęło początkowo spore powodzenie, wbijając się przez pierwsze dwa dni na głębokość blisko 15 km. 

Zobacz więcej

Operacje „Nowy Porządek” i „Szczera Obietnica 2”

Popołudniu 27 września izraelskie lotnictwo zaatakowało kwaterę główną organizacji terrorystycznej Hezbollah, która mieściła się pod budynkami mieszkalnymi w sercu dzielnicy Ad-Dahija w południowym Bejrucie. W wyniku akcji o kryptonimie „Nowy Porządek” zginął m.in. przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah. 

Zobacz więcej

Lotniczy MSPO 2024

W dniach 3–6 września w Kielcach odbył się 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Tegoroczna edycja nie obfitowała w załogowe statki powietrzne, których wystawa, z racji uwarunkowań przestrzennych, nigdy zresztą nie była zbyt bogata. Odczuwalny był brak AH-64, który od lat uczestniczył w wystawie statycznej, wydając się wręcz...

Zobacz więcej

System szkolenia śmigłowcowego dla Wojska Polskiego

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach PZL-Świdnik, wchodzący w skład koncernu Leonardo, zaprezentował elementy oferty w ramach programu mającego na celu pozyskanie zintegrowanego systemu szkolenia pilotów śmigłowców, który został ogłoszony przez Agencję Uzbrojenia na początku tego roku.

Zobacz więcej

Prezentacja konfiguracji fregaty ORP Wicher na MSPO 2024

Na tegorocznym MSPO zaprezentowano obecny stan budowy fregat wielozadaniowych projektu 106 Miecznik oraz najnowszą ich konfigurację. Kielecki salon był również okazją do pokazania jak zmieniło się – i nadal zmienia – przedsiębiorstwo budujące Mieczniki i nie tylko, czyli PGZ Stocznia Wojenna S.A. w Gdyni.

Zobacz więcej

Sieć radiolokacyjna i naprowadzania Wojsk Obrony Powietrznej Kraju

Wojska Radiotechniczne w składzie Wojsk Obrony Powietrznej Kraju były rodzajem wojsk z pododdziałami rozsianymi po całej Polsce. Przez lata dbano o ich wysoki stopień nowoczesności i sprawności technicznej. Utrzymywany stały system dyżurów w sieci radiolokacyjnej pokrywającej cały kraj wymuszał także duże ukompletowanie etatów i...

Zobacz więcej

Małe opancerzone kutry artyleryjskie projektu 58155 Giurza-M

Ukraina stała się jedynym krajem europejskim, który w XXI wieku zbudował nowe rzeczne kutry opancerzone. Niewielkie zamówienie na eksport, skierowane do Azji Środkowej, na jednostki projektu 58150 umożliwiło opracowanie projektu i technologii oraz zaoferowanie własnej Marynarce Wojennej ulepszonego projektu 58155. 

Zobacz więcej

Program modernizacji czołgów Leclerc

W 1991 roku w mediach pojawiały się informacje, że w kolejnym roku do Wojsk Lądowych Republiki Francuskiej (Armée de Terre) trafi rodzimy czołg  III generacji nazwany Leclerc. Stał się on następcą zaakceptowanego do służby w latach 60. czołgu AMX-30 zmodernizowanego później do wersji B2. Od początku eksploatowania Leclerca minęły już ponad...

Zobacz więcej

Constellation – kłopotliwe fregaty US Navy

Fregaty rakietowe typu Constellation miały w założeniu stać się następcą, uważanych przez wielu za największe niepowodzenie US Navy, okrętów LCS typu Freedom oraz Independence. Jednym ze sposobów na uniknięcie powielenia problemów miało być wykorzystanie już istniejącego, choć dopasowanego do amerykańskiego użytkownika, projektu...

Zobacz więcej

Południowokoreańskie kołowe wozy opancerzone Hyundai Rotem

W ramach rozbudowy krajowych zdolności w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Korei Południowej podjęto działania, aby eksploatowane dotychczas kołowe transportery opancerzone (np. licencyjny KM900) zastąpić własnymi rozwiązaniami odpowiadającymi potrzebom współczesnego pola walki. 

Zobacz więcej

Husarz pokazał skrzydła. Pierwszy F-35A z „biało-czerwoną” szachownicą

Czas szybko mija. Wydaje się, że raptem „wczoraj” podpisywano umowę na zakup 32 samolotów bojowych F-35A Lightning II dla Sił Powietrznych RP, a od tego wydarzenia ze stycznia 2020 roku minęły już ponad cztery lata, a przede wszystkim doświadczyliśmy w tym czasie wielu miesięcy pandemii oraz od prawie dwóch i pół roku pełnoskalowej wojny...

Zobacz więcej

Koncern Hanwha na MSPO 2024

Tegoroczny kielecki salon był okazją do prezentacji propozycji południowokoreańskich spółek Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean i Hanwha Systems. Wojskowa produkcja tych przedsiębiorstw jest kojarzona w naszym kraju z systemami artylerii rakietowej K239 Chunmoo i lufowej K9 Thunder, które wchodzą do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP...

Zobacz więcej

Rozwój flot podwodnych na Bałtyku. Bezpieczeństwo narodowe, a panowanie w głębinach. Cz. 1

Morze Bałtyckie jest akwenem – wbrew powszechnej opinii – sprzyjającym prowadzeniu działań przez okręty podwodne. Na ogół kiepskie warunki propagacji fal akustycznych oraz liczne wraki i anomalie magnetyczne znacznie utrudniają pracę sonarów czy magnetometrów, które stanowią główne narzędzia wykrywania tej klasy jednostek. 

Zobacz więcej

MSPO 2024 – dopisała ekspozycja, ale zdecydowanie mniej kontraktów

Za nami MSPO. To już 32. edycja tej imprezy, która przez lata nabrała wiatru w żagle i z pewnością zabrzmi to źle, ale wojna za wschodnią granicą przysłużyła się kieleckiemu salonowi, dodatkowo wzmacniając jego regionalną pozycję. W dniach 3-6 września teren Targów Kielce odwiedziło ponad 28 tysięcy osób mogących zapoznać się z ofertą 769 firm...

Zobacz więcej

Dania przyspiesza modernizację sił zbrojnych

W marcu bieżącego roku duński rząd poinformował o zwiększeniu, w ciągu najbliższej dekady, wydatków na cele obronne o równowartość 5,6 mld USD (38 mld duńskich koron). Deklaracje te złożono już po ogłoszeniu zamiaru osiągnięcia pułapu wydatków na obronność na poziomie 2% PKB do 2030 roku. 

Zobacz więcej

Rekordowe wydatki na obronność w 2023 roku

W 2023 roku na obronność Polski planowano wydatkować 4,1% PKB Polski. Na etapie wykonania wskaźnik ten osiągnął jednak poziom jedynie 3,23%. Mimo to, ubiegłoroczne wydatki obronne były rekordowe i zamknęły się kwotą 110,3 mld PLN, czyli o połowę (50,1%) wyższą niż rok wcześniej. 

Zobacz więcej

Helikopterowce desantowe typu 075 dla PLAN

Marynarka Wojenna Chińskiej Republiki Ludowej (PLAN to powszechnie używany skrót od pełnej angielskiej nazwy tej formacji) systematycznie rozwija siły okrętowe. Jednym z priorytetów jest rozbudowa sił amfibijnych, polegająca na zwiększaniu potencjału pododdziałów piechoty morskiej oraz zdolnych do ich przerzutu jednostek pływających. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter