Aktualności z kraju i ze świata

Targi dla służb już od 23 kwietnia!

Liczni przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, bogata oferta wystawców, merytoryczne spotkania, niesamowite pokazy – Międzynarodowe Targi POLSECURE, które odbędą się w kieleckim ośrodku już po raz trzeci niezmiennie udowadniają swoją pozycję wydarzenia ważnego dla bezpieczeństwa.

 Już w liczbach wystawa prezentuje się doskonale - 142 wystawców, podwojona liczba krajów reprezentowanych przez firmy zagraniczne oraz zwiększona powierzchnia ekspozycji – jak na najmłodszy w kalendarzu Targów Kielce projekt skierowany do służb mundurowych są to całkiem obiecujące dane. Specjalistyczne wydarzenia wymaga merytorycznego i taktycznego wsparcia, które kielecki ośrodek otrzymał od Komendy Głównej Policji. W projekt zaangażowali się również przedstawiciele: Komendy Głównej Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komisji Nadzoru Finansowego, Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a ostatnio także Straży Ochrony Kolei. Partnerem Strategicznym Targów POLSECURE jest od pierwszej edycji firma WB Group, jeden z największych polskich koncernów, specjalizujący się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań w sektorze obronnym i cywilnym.

Zobacz więcej

Potężne uderzenie lotniczo-rakietowe na Ukrainę

Nad ranem 22 marca wojska rosyjskie przeprowadziły połączony atak lotniczo-rakietowo na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej. Głównym celem stał się sektor energetyczny na terenie całego kraju. Uderzenia omijały jednak silnie broniony Kijów, który był atakowany poprzedniej nocy.

W sumie w nocy Rosjanie użyli aż 151 środków napadu powietrznego rożnych typów, co plasuje nalot w czołówce najsilniejszych ataków tej wojny. Przez całą noc wystrzelono z rejonu Primorsko-Achtarska 63 bezzałogowców uderzeniowych typu Szahid. Z obwodu biełgorodzkiego i okupowanego Krym nadleciało 12 pocisków balistycznych Iskander-M. Z 13 bombowców strategicznych Tu-95MS operujących nad Morzem Kaspijskim odpalono 40 pocisków manewrujących Ch-101 i Ch-555.

 

Zobacz więcej

Zaawansowane uzbrojenie lotnicze dla Polski

2 marca – w dniu wizyty polskiej delegacji najwyższego szczebla, związanej z 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO – Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą możliwą sprzedaż Polsce zaawansowanego uzbrojenia lotniczego. Są to pociski manewrujące JASSM-ER, a także pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM oraz krótkiego zasięgu Sidewinder w najnowszych wersjach. Maksymalna wartość tych trzech pakietów wynosi 14,461 miliarda zł. Z zaproponowanych pakietów strona polska wybierze tylko elementy, które uzna za potrzebne, co z reguły wpływa na znaczące obniżenie ceny końcowej.

Jak poinformowała zajmująca się publikacją rządowych notyfikacji agencja Defense Security Cooperation Agency możliwy kontrakt na sprzedaż pocisków AGM-158B-2 JASSM-ER może mieć wartość do 1,77 miliarda dolarów (6,96 mld zł). Pakiet obejmuje także sprzęt szkoleniowy oraz niezbędne elementy z zakresu logistyki i wsparcia technicznego. Jak poinformowano polski rząd złożył wniosek o zakup do 821 pocisków JASSM-ER. 

Zobacz więcej

Wybrane artykuły

Kawasaki Ki-45 kai Toryū. Cz. II – użycie bojowe

Samoloty Ki-45 kai Toryū zadebiutowały w boju wiosną 1942 roku w Chinach. W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację wojenną Ki-45 kai ewoluował od klasycznego dwusilnikowego myśliwca ciężkiego, poprzez maszynę szturmową do atakowania celów naziemnych, aż do niszczyciela bombowców i myśliwca nocnego. 

Zobacz więcej

Nowy szpej od TC Gear

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak powstało TC GEAR – pierwszy w Polsce producent akcesoriów taktycznych bazujących na doświadczeniach bojowych weteranów z polskich jednostek specjalnych.

Zobacz więcej

Broń z Akcji Kutschera

1 lutego upłynęło 80 lat od jednego z największych, jeśli nie największego, sukcesu Polskiego Państwa Podziemnego – likwidacji komendanta SS i policji na dystrykt warszawski – Franza Kutschery. Historia bohaterskiej akcji żołnierzy „Pegaza” („przeciw gestapo”, wcześniej AGAT „anty gestapo”) jest stosunkowo dobrze znana...

Zobacz więcej

Celownik Bushnell 4,5 – 18 x 40

Luneta Bushnell 4,5-18 x 40 to celownik z calowym tubusem (25,4 mm) przeznaczony na karabinki samopowtarzalne typu Armalite. Jest to wyraźnie podkreślone oznaczeniem „AR optics” naniesionym na boczną powierzchnię prawego bębna poprawek. Celownik wykonany jest z jednorodnego bloku duraluminium, wypełniony azotem i oczywiście wodoszczelny. 

Zobacz więcej

Shot Show 2024, nowości

Ostatnie, 46 już Shot Show w Las Vegas zgromadziło aż 2598 wystawców i tysiące zwiedzających. Tradycyjnie nie zabrakło nowości, ale tym razem trendy wśród nich nie były już takie oczywiste...

 

Zobacz więcej

Japońskie pancerniki Ise i Hyuga. Część 1

Pancerniki japońskie na tle europejskich czy amerykańskich konstrukcji odróżniały się niezwykłą oryginalnością wyglądu, charakterystyk bojowych i rozwiązań projektowych, okręty typu Ise wypadają jednak na ich tle szczególnie oryginalnie, ponieważ w 1943 roku poddano je daleko idącej przebudowie, w wyniku której zmieniła się ich klasyfikacja...

Zobacz więcej

Midrange z Team Grey Accuracy

Różne są szkolenia strzeleckie – sportowe, obronne, statyczne, dynamiczne, taktyczne, komandoskie... dla każdego coś miłego, wedle potrzeb i uznania. Lubię różne, ale bardzo lubię strzelania MidRange, zwłaszcza prowadzone przez Jarka Walczuka z Team Grey Accuracy.

Zobacz więcej

XM177E1 made in Poland

Jest spora grupa modeli broni strzeleckiej, które określane są mianem „kultowych”, czyli takich, które zapisały się w historii broni palnej: czy to ze względu na przełomowe rozwiązania, wygląd, udział w konkretnych wydarzeniach, czy też zaistnienie w popkulturze.

Zobacz więcej

Wojska pancerne i zmechanizowane PRL - koniec budowania

W dekadę lat 60. XX wieku najważniejsze związki taktyczne lądowych okręgów wojskowych wchodziły ze sporym potencjałem rozwojowym. Struktury były stale ulepszane, największą bolączką pozostawał jednak brak podstawowego środka transportu wojska. 

 

Zobacz więcej

Bój pod Husynnem - epilog mitu

Szarża pod Husynnem z 24 września 1939 roku jest jedną z kilkunastu szarż kampanii wrześniowej i do tego uznawaną za najciekawszą, bo jedyną przeprowadzoną przez kawalerię Wojska Polskiego wspólnie z konną Policją Państwową przeciwko oddziałom Armii Czerwonej. Od początku jednak pojawiały się wątpliwości co do jej przebiegu. 

Zobacz więcej

Newsletter

Czy chcesz być powiadomiony o wszelkich naszych nowościach - zapisz się do newslettera.

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter