Artykuły

Polskie pancerze ceramiczne CAWA

Planowana do przeprowadzenia na przełomie lat 80. i 90. modernizacja techniczna Wojska Polskiego zakładała między innymi unowocześnienie Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych (WPiZ), miało się tak stać zarówno poprzez zakupy nowego sprzętu wojskowego zza wschodniej granicy, jak i transfer technologii do polskich zakładów zbrojeniowych. 

Zobacz więcej

Łowcy pancerza. Gąsienicowe rakietowe niszczyciele czołgów - [1] Zachód i Polska

W trakcie zimnej wojny niszczyciele czołgów stanowiły ważny element walki z bronią pancerną. Po II wojnie światowej ich uzbrojenie zostało zdominowane przez przeciwpancerne pociski kierowane. Obecnie stwarzają one inne możliwości niż jeszcze kilka dekad temu, za czym podążają kolejne armie świata. 

Zobacz więcej

Uniwersalni wojownicy z Holandii. Fregaty rakietowe typu Karel Doorman

Uniwersalne holenderskie fregaty rakietowe typu Karel Doorman należą do najmniejszych i wciąż jednych z nowocześniejszych jednostek tej klasy na świecie. Zgodnie z projektem wstępnym, głównym zadaniem tych okrętów w czasie pokoju miała być ochrona morskiej strefy ekonomicznej Holandii...

Zobacz więcej

Boeing AH-64 Apache [3] Guardian

Wdrożenie do produkcji pod koniec ubiegłego wieku AH-64D zapoczątkowało przygotowania do dalszej modyfikacji Apache. Wprowadzone ulepszenia miały przyczynić się do poprawy osiągów (prędkości, długotrwałości lotu, zasięgu i udźwigu), zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi oraz poprawy zdolności maszyny...

Zobacz więcej

Rozkaz: Atakować! Część 2. Artyleria Wojska Polskiego wobec natarć na czechosłowackie pozycje umocnione. Z czym pójdziemy się bić ?

Przed omówieniem kwestii udziału polskiej artylerii w ewentualnej operacji ofensywnej, ukierunkowanej na przełamanie czechosłowackich linii umocnień na Śląsku Cieszyńskim, należy odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim zakresie była ona gotowa do podjęcia walki z fortyfikacjami granicznymi. 

Zobacz więcej

Czołg ciężki T-35. Część 3. Udział w działaniach bojowych

Pierwsze przygotowania do ataku na III Rzeszę przez terytorium okupowanej Polski musiano podjąć jeszcze w 1940 roku. Między innymi może o tym świadczyć dyrektywa wydana w grudniu tego roku przez ludowego komisarza obrony marszałka Związku Sowieckiego Siemiona Timoszenkę dotycząca wozów bojowych w reorganizowanych oddziałach pancernych. 

Zobacz więcej

Sowiecka broń pancerna w Mandżurii w 1945 roku. Część 1. Fronty Dalekowschodnie

Ostatnim akordem udziału Armii Czerwonej w II wojnie światowej były walki przeciwko armii japońskiej w sierpniu 1945 roku. Za operacje ofensywne na północnym i wschodnim obszarze Mandżurii oraz półwyspie Sachalin i Wyspach Kurylskich odpowiadały 1. i 2. Front Dalekowschodni. 

Zobacz więcej

Kirkenes 1944. Ostatni rok wojny powietrznej na Dalekiej Północy

W 1944 roku lotnictwo radzieckiej Floty Północnej, wyposażone głównie w pochodzące z dostaw w ramach programu Lend-Lease samoloty produkcji amerykańskiej, dokonywało regularnych nalotów na port Kirkenes oraz zmierzające doń konwoje wiozące zaopatrzenie dla niemieckich wojsk stacjonujących w północnej Norwegii. 

Zobacz więcej

Salerno 1943. Część 1

Pierwsze półrocze 1943 roku przyniosło wojskom Osi kilka katastrof, które zmieniły bieg wojny i w efekcie wyeliminowały z niej Włochy, przynajmniej jako sojusznika Hitlera. Rozbicie w Rosji 8. Armii było dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego szokiem. 

Zobacz więcej

Achilles jeździ w Poznaniu

M10 Achilles - niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej, stanowić będzie nowy eksponat poznańskiego Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego). Uroczystość przekazania odrestaurowanego i samodzielnie jeżdżącego historycznego artefaktu odbyła się 22 marca br. na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A.

Zobacz więcej

Wymiatanie Brygady Pościgowej nad frontem – 6 września 1939

Wycofująca się z Wielkopolski w pierwszych dniach września w głąb Polski Armia „Poznań” była nękana nalotami Luftwaffe. Działający na rzecz tej armii poznański III/3 Dywizjon Myśliwski nie był w stanie samodzielnie osłonić przemarszu dywizji tej armii.

 

Zobacz więcej

Operacja „Doppelkopf” – kontratak 3. Armii Pancernej. Część 2. Start „Doppelkopf”

Operacja „Doppelkopf” rozpoczęła się 16 sierpnia 1944 roku. Jak odnotowano pogoda była słoneczna, dobra widoczność, drogi dobre. Dzień ten przyniósł bardzo poważne zmiany na stanowiskach dowodzenia w całej Grupie Armii „Środek”. Tego dnia odwołano feldmarszałka Modela na front zachodni...

Zobacz więcej

Panzergruppe „West”. Część 2

Efektywność dywizji pancernych Panzergruppe (Pz.Gr.) „West”, realnie wykazaną w Normandii, należy uznać za raczej ograniczoną. Ich waga w działaniach wynikała z tego, że były wyraźnie silniejsze i bardziej mobilne niż dywizje piechoty, które pełniły rolę „zapchajdziury” wykorzystywanej przez dywizje pancerne do swoich akcji. 

Zobacz więcej

Smutny koniec morskich Tarantul

W drugiej dekadzie stycznia gdyński port wojenny opuściły wycofane ze służby 6 lat temu dwa okręty rakietowego projektu 1241 RE (Tarantul I) o numerach burtowych 436 i 437 eks ORP Metalowiec i ORP Rolnik. Pierwszy swój macierzysty port opuścił ORP Rolnik. Następnego dnia do Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdyni odholowany został 437 eks ORP Metalowiec.

Zobacz więcej

Młot na czerwoną flotę. Szwedzka stacjonarna artyleria nadbrzeżna doby zimnej wojny

Żaden ze szwedzkich gabinetów sprawujących władzę po zakończeniu II wojny światowej, i to niezależnie od tego czy wywodził się z prawej czy z lewej strony sceny politycznej, nie miał wątpliwości, kto w istocie stanowi zagrożenie dla skandynawskiego królestwa. 

Zobacz więcej

Szkoły pod żaglami

Jednym mogą kojarzyć się z pięknem morskich podróży pod żaglami, innym z ciężka pracą. Mogłoby się wydawać, że w czasach silników spalinowych i siłowni atomowych, jednostki żaglowe muszą odejść do lamusa, lub służyć jedynie celom rekreacyjnym. Jednak w dalszym ciągu znajdują się one w spisach flot i mogą służyć wielu celom...

Zobacz więcej

Radzieckie pseudolotniskowce. Ciężkie krążowniki lotnicze projektu 1143

Skoro brytyjskie jednostki typu Invincible były klasyfikowane jako lotniskowce, to czy jednostki radzieckie też można do nich zaliczyć? Oficjalna klasyfikacja, jako ciężkie krążowniki lotnicze ma bowiem swoje prawne wytłumaczenie, ale de facto przyjęło się traktować te jednostki jako pierwsze lotniskowce radzieckiej floty.

Zobacz więcej

Plan „Peking”. Czy polska flota „uciekła”do Wielkiej Brytanii w 1939 roku?

Sygnał o rozpoczęciu operacji otrzymało dowództwo Floty drogą radiową po godzinie 12.00, 30 sierpnia 1939 roku i przekazało go kodem flagowym z wieży sygnałowej na Oksywiu do dowódcy dywizjonu kontrtorpedowców kmdr. por. Romana Stankiewicza. Miał on następującą treść: Dyon KT Peking. Dowódca Floty 12.55.M.

Zobacz więcej

Próby powstrzymania ofensywy bolszewików czyli pierwsze polskie miny rzeczne.

Tak się złożyło, że broń typowo morska jaką były miny były nam potrzebne zanim jeszcze uzyskaliśmy dostęp do morza... Pierwszymi akwenami wodnymi, na których operowała powstała niedawno Marynarka Wojenna były rzeki, rozlewiska i jeziora Polesia. I tam właśnie toczyła ona swe pierwsze boje...

Zobacz więcej

W cieniu wielkiej polityki. Jacht Admiralicji Brytyjskiej HMS Enchantress w Gdyni

HMS Enchantress (L56) był to slup wojenny klasy Bittner, zbudowany dla brytyjskiej Royal Navy. Jednostka ta była pierwszym okrętem tej klasy, nazwanym Bittner, lecz później zmieniono jej nazwę na Enchantress. Okręt brał aktywny udział w II wojnie światowej, służąc głównie jako eskorta konwojów. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter