28 lutego 1994 r. dwie pary samolotów F-16 należących do 526. Taktycznego Dywizjonu Myśliwskiego Sił Powietrznych USA, pełniących dyżur bojowy w ramach operacji Deny Flight, przechwyciły formację serbskich maszyn wykonujących bombardowanie celu położonego na terenie Bośni i Hercegowiny.
Gulfstream chętnie przedstawia się jako pionier branży samolotów dyspozycyjnych, który podczas sześćdziesięciu lat istnienia wyznaczał trendy rozwoju segmentu. Amerykański producent dał się poznać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym w swoich maszynach, bijących rekordy prędkości i pokonywanej odległości.
CH-53K King Stalion to najnowsza odmiana używanego od dziesięcioleci ciężkiego śmigłowca transportowego. Powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i niebawem wejdzie do produkcji seryjnej.
W ostatnich latach liczne wielozadaniowe odmiany Su-30 odniosły znaczny sukces eksportowy i na chwilę obecną wśród konstrukcji oferowanych przez holding Suchoja są niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionymi myśliwcami eksportowymi. Co więcej, platforma, na której bazują samoloty tej serii, okazała się...
Z chwilą wybuchu pierwszej wojny światowej i rozpoczęcia walk frontowych w Europie nastąpił dynamiczny rozwój nowego środka walki – pociągów pancernych. Budowę pierwszych improwizowanych jednostek zainicjowali dowódcy kompanii kolejowych armii austro-węgierskiej.
Zmagająca się w czasie II wojny światowej z niszczycielskimi alianckimi nalotami III Rzesza zmuszona była do desperackiego poszukiwania nowych, skutecznych środków zwalczania zagrożenia z powietrza. Podejmowano w tym kierunku działania często awangardowe, choć nie zawsze racjonalne.
Noc na odcinku 4. DPanc minęła spokojnie. Wojska sowieckie dokonały reorganizacji ugrupowania podczas przygotowań do planowanego ataku. Już o świcie wybuchły ciężkie walki na wschodnim froncie obronnym dywizji. Zacięte walki rozgorzały wtedy o wieś Pilipki...
Ten czołg miał wyjątkowego pecha, pojawił się bowiem w niewłaściwym czasie i w niewłaściwym miejscu. Obecnie trudno powiedzieć, jak wyglądałaby historia tej konstrukcji, gdyby wojna na wschodzie rozpoczęła się przynajmniej o rok później, czyli zgodnie z przewidywaniami przemysłu czołgowego.
Niemcy nie spieszyli się z odpowiedzią mobilizacyjną wobec Polski. Hitler zapowiedział nowemu dowódcy Sił Lądowych gen. Brauchitschowi działanie w tej sprawie 25 marca 1939 roku, ale decyzja zapadła kilka dni później. Nie była to też decyzja poświęcona wyłącznie Polsce.
P-51 zasłynął jako myśliwiec eskortowy dalekiego zasięgu. Dużo mniej znane są działania „przyfrontowe” Mustangów obu stacjonujących w Anglii amerykańskich Armii Powietrznych (8. i 9. AF) w ramach wsparcia wojsk lądowych.
Pierwsze starcie bojowe Batalionu Dział Szturmowych okazało się bardzo kosztowne. W wyniku walk poległo dwóch oficerów: kpt. Knut von Troli, por. Martti Myllymaa, dwóch podoficerów: sierż. Taumo Johanes Haikka, plut. Iisakki Ilmari Koskiniemi oraz szer. Paavo Juho Havu.
Gdy III Rzesza i jej sojusznicy uderzyli na Związek Radziecki, rząd Wielkiej Brytanii niezwłocznie zaoferował Stalinowi pomoc. Zanim wyruszyły konwoje do Murmańska, w Admiralicji rozważano różne warianty współdziałania Royal Navy z flotą nowego sojusznika na jedynych wchodzących w grę wodach.
W powszechnej świadomości radzieckie czołgi, które walnie przyczyniły się do pokonania III Rzeszy, to T-34. Nie wszyscy pamiętają o ciężkich KW i JS, a czołgi lekkie są często pomijane nawet przez profesjonalistów. Tymczasem od 1941 r. na froncie wschodnim walczyły liczne T-60 i T-70, a przez całą wojnę projektowano i testowano kolejne wozy tej klasy.
LWP otrzymało do Rosjan około 215 000 granatów dymnych, prawdopodobnie w większości standardowego wzoru RDG-1, mniej więcej po połowie dymu białego i czarnego. Wykorzystano z tego około 79 000 szt. (37%), lecz zużycie bojowe obejmuje tylko liczbę około 49 000 granatów (23%)...
Pojawienie się małokalibrowej amunicji elaborowanej prochem bezdymnym i z pociskiem w metalowym płaszczu (Lebel Mle 1886) umożliwiło dokończenie prac nad strzelecką bronią automatyczną, a więc taką, w której wszystkie czynności związane z przeładowaniem dokonują się samoczynnie.
Czołg średni M26 skonstruowany został w układzie ogólnym uznawanym dzisiaj za klasyczny. W przedniej części kadłuba znajdował się przedział kierowania połączony z umieszczonym zaraz za nim przedziałem bojowym nakrytym obrotową wieżą, wyraźnie przesuniętą w kierunku przodu pojazdu.
Niemieckie zdobyczne pojazdy pancerne – transportery opancerzone, działa samobieżne i czołgi – używane były w Armii Czerwonej relatywnie często. Ich największą liczbę eksploatowano w jednostkach pancernych RKKA w latach 1942-1943. W zależności od sumy wozów bojowych w związku taktycznym zdobyczne wozy pancerne – tzw. trofiejnyje...
W czasie II wojny światowej niemieckie działa szturmowe StuG III oraz StuG IV odgrywały bardzo ważną rolę, nie tylko wspierając jednostki piechoty, ale także zwalczając pojazdy pancerne przeciwnika. Wiele załóg StuG-ów zapisało na swoich kontach pokaźne ilości tzw. pancernych zwycięstw.
Wynalezienie pojazdów mechanicznych spowodowało, że na początku XX w. wielbłądy z wolna zaczęły tracić swoją dotychczasową rolę „okrętu pustyni”. Pierwsze, dość udane próby prowadzenia operacji bojowych, w tym patrolowych, na pustyni z wykorzystaniem samochodów zostały przeprowadzone przez Brytyjczyków jeszcze...
Prezentujemy Państwu obszerne fragmenty jednego z rozdziałów książki pana Kamila Stepana „Renault FT w Wojsku Polskim 1919-1939”, która zostanie wydana przez Muzeum Wojska Polskiego latem tego roku. Jest to pierwsza w polskiej historiografii pełna monografia ukazująca zastosowanie czołgów Renault FT w armii polskiej...