Artykuły

Czarne krzyże nad Zatoką Gdańską podczas Polenfeldzug 1939 roku - część 4.

W świetle zapisów z Kriegstagebuch Kü.Fl.Gr. 506. bilans lotów bojowych niemieckiego lotnictwa morskiego z 14 IX 1939 roku wyniósł: K.A.St. 1./506. – 26 lotów w czasie 32 godzin i 56 minut; 4./186. Trägerstaffel – 16 lotów w czasie 16 godzin i 45 minut – razem wykonano 42 loty w łącznym czasie 49 godzin i 41 minut.

Zobacz więcej

Krążownik pancerno-pokładowy „Askold” część 2

6 maja 1902 roku, wraz z podniesieniem bandery, okręty stojące w porcie i na redzie Kronsztadu wywiesiły kolorowe flagi kodu sygnałowego i oddały salut 31 wystrzałami z okazji urodzin cara Mikołaja II. Dla „Askolda” i jego załogi zaczął się okres nieustannych parad, inspekcji i salutów. W przerwach przyjmowano amunicję...

Zobacz więcej

Fregaty rakietowe typu Adelaide dla Polskiej Marynarki Wojennej?

Kiedy dwa lata temu starałem się zainteresować kilku decydentów pozyskaniem dla polskiej Marynarki Wojennej 1-2 gruntownie zmodernizowanych fregat rakietowych typu Adelaide od Royal Australian Navy (RAN), nie wierzyłem, że to się może udać.

Zobacz więcej

Szwedzkie okręty podwodne typu A26

Przez ponad 50 lat podstawą sił morskich Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) były pancerniki obrony wybrzeża, działające wspólnie z okrętami podwodnymi (później także lotnictwem). Obecnie rolę okrętów liniowych przejęły korwety rakietowe klasy stealth z obniżonym RCS (ang. Radar Cross Section) typu Visby...

Zobacz więcej

Niszczyciele

Początków niszczycieli, jako wyodrębnionej klasy okrętów, należy szukać pod koniec XIX wieku. W okresie tym, teoria sztuki wojennej na morzu przeżywała zauroczenie bronią torpedową. Jednym z objawów tego zauroczenia było powstanie we Francji koncepcji zwanej dziś „młodą szkołą” (franc. la jeune école).

Zobacz więcej

System Wisła oczami Raytheon – czy to nadal Patriot?

Program Wisła, który ma szansę zakończyć się podpisaniem dotychczas największego w historii Polski kontraktu zbrojeniowego, jest obecnie również największym wyzwaniem Planu Modernizacji Technicznej 2013-2022. 

Zobacz więcej

Program Homar - Dawid kontra Goliat?

Wiele wskazuje na to, że trwający już ponad dekadę program pozyskania dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, kryptonim Homar, może w tym roku znaleźć finał w postaci podpisania stosownego kontraktu. 

Zobacz więcej

Bolid szkolenia lotniczego - Pilatus PC-21

Założona w 1939 roku w szwajcarskim Stans firma Pilatus Aircraft Ltd. (oryginalnie Pilatus Flugzeugwerke AG) to znany w świecie producent turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych. Najnowszym przedstawicielem tej kategorii jest skonstruowany na przełomie wieków PC-21. 

Zobacz więcej

Problemy z realizacją prac rozwojowych

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej w dniu 8 lutego 2017 roku przedstawiona została informacja Ministra ON na temat realizowanych programów badań naukowych na rzecz obronności państwa. Niestety podczas spotkania nie zaprezentowano danych dotyczących postępu rzeczowego i finansowego...

Zobacz więcej

Anatomia pancerza – czołgi T-64 cz. I

Rodzina czołgów T-64 doczekała się bodaj najbardziej sprzecznych opracowań opisujących broń pancerną byłego Związku Radzieckiego. Dla jednych jest to pojazd rewolucyjny na miarę co najmniej Renault FT-17 czy T-34. Argumentują oni, że właśnie w T-64 po raz pierwszy seryjnie zastosowano jednocześnie skuteczny...

Zobacz więcej

Ślązak coraz bliżej wyjścia w morze

O historii i przebiegu prac dotyczących budowy okrętu patrolowego Ślązak pisaliśmy obszernie 15 miesięcy temu w numerze 3/16 naszego miesięcznika. Od tego czasu, pomimo problemów związanych z rozpoczętym procesem sprzedaży gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej S.A., na okręcie wykonano wiele istotnych prac...

Zobacz więcej

Rewolwer Nagant wz.1895

Kiedy pada słowo „Nagant” w naszej wyobraźni pojawia się natychmiast obraz radzieckiego żołnierza albo funkcjonariusza cieszącego się u nas bardzo złą sławą NKWD. Uproszczenie takie spowodowane jest dwoma podstawowymi czynnikami: po pierwsze – wielkością produkcji liczącą około 2,5 miliona sztuk...

Zobacz więcej

B&T GL-06 czyli czterdziestka na niepokornych

bezpieczeństwa i porządku publicznego musi kierować się dążeniem do wyeliminowania zagrożenia przy jednoczesnym wyrządzeniu jak najmniejszych szkód osobom łamiącym prawo, oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy niezbędne staje się także wyeliminowanie napastnika – fizyczne i trwałe. 

Zobacz więcej

Premiera P-10C

W ostatnich latach na rynku pojawiło się przynajmniej kilka modeli pistoletów na polimerowym szkielecie, którym przy premierze wielu przyczepiało etykietkę z napisem „Glock killer”, a które, choć z całą pewnością dobre i nowoczesne, jakoś nie były w stanie zrzucić z piedestału austriackiego pistoletu...

Zobacz więcej

Heckler & Koch SP5K – pierwsze spotkanie

HK SP5K to długo oczekiwana cywilna wersja legendarnego pistoletu maszynowego Heckler & Koch MP5, dzięki której strzelcy sportowi i kolekcjonerzy otrzymali możliwość nabycia broni pochodzącej z Oberndorfu i nie muszą już dłużej posiłkować się jej kopiami lub licencyjnymi wersjami ze wszystkich stron świata.

Zobacz więcej

Mitsubishi Ki-51 (Sonia)

Samolot szturmowy i rozpoznawczy Mitsubishi Ki-51 był pierwszym samolotem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej przeznaczonym do atakowania celów naziemnych i taktycznego rozpoznania na polu walki. Wykorzystywany był także do szkolenia i jako szybki samolot dyspozycyjny. 

Zobacz więcej

Tarany powietrzne w wielkiej wojnie ojczyźnianej – cz. I

Taran powietrzny słusznie uznaje się za bardzo radykalną formę walki powietrznej. Choć taktyka ta najczęściej kojarzona jest z radzieckimi siłami powietrznymi, to w istocie w opisywanym w tym artykule okresie atak taranem stosowali lotnicy praktycznie wszystkich sił powietrznych. 

Zobacz więcej

Fatalne półrocze 3. Pułku Lotniczego. Wypadki lotnicze w poznańskim pułku w drugiej połowie 1932 roku

Wypadki lotnicze to stały element towarzyszący lotnictwu w ciągu całej jego historii. Ze względu na swego rodzaju spektakularność przykuwają szeroką uwagę społeczną. W historii lotnictwa wojskowego II Rzeczypospolitej nie brakowało katastrof, które kosztowały niejedno żołnierskie życie. 

Zobacz więcej

Siły powietrzne Indonezji

W kwietniu br. Siły Powietrzne Indonezji obchodziły 71. rocznicę utworzenia. W ciągu zaledwie dwóch dekad stały się najliczniejszymi siłami powietrznymi w Azji Południowo-Wschodniej. Pod koniec XX i na początku XXI wieku przeżywały kryzys związany ze starzeniem się użytkowanych samolotów i śmigłowców. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter