Artykuły

ORP „Jastrząb” część 3. Tragiczny finał i dochodzenie

Ppor. A. Olszowski wspomina: O godzinie 18.00 nastąpiła zmiana wachty – ostatniej na tym okręcie. Przejąłem obowiązki oficera wachtowego w centrali. Równocześnie nastąpiła zmiana całej obsady centrali, składającej się z trzech sterników (jeden przy kole steru kierunkowego, a dwóch przy kołach sterów zanurzenia), operatora podsłuchu...

Zobacz więcej

Wielka przebudowa. Japońskie pancerniki typu Fusō - cz. 2

Po zakończeniu I wojny światowej Japonia na równi z mocarstwami europejskimi i USA stanęła do wyścigu w zbrojeniach morskich. Tym samym koniec działań wojennych nie wyhamował budowy okrętów liniowych. W tamtym czasie Japonia realizowała wojenny program 8+8, przewidujący budowę ośmiu pancerników oraz ośmiu krążowników liniowych. 

Zobacz więcej

Deutsche Marine w Gdyni

Do Gdyni zawinęły cztery okręty niemieckiej marynarki wojennej (Deutsche Marine). Jednostki weszły do portu 5 października br. Były to, znajdujące się w rejsach operacyjnych, fregata rakietowa Hessen F 221, okręt podwodny z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego (AIP) U 31, okręt badawczy Planet A 1437 oraz holownik ratowniczy Fehmarn.

Zobacz więcej

Wojenne losy Pietro Calvi

Dzieje włoskiej floty podwodnej, to jeden z tych fragmentów opowieści o drugiej wojnie światowej, który obfituje w szczególnie dużo zafałszowań, półprawd i opowieści mających słabe pokrycie w faktach. Ta jedna z największych flot podwodnych na świecie przed wybuchem drugiej wojny światowej, uznawana jest za przykład złego...

Zobacz więcej

„Nie straszna mi cała flota abolicjonistów”, CSS Atlanta i bitwa w cieśninie Wassaw

Wczesnym rankiem 17 czerwca 1863 roku CSS Atlanta weszła na wody Cieśniny Wassaw, by rzucić wyzwanie dwóm monitorom US Navy. Starcie, do którego wtedy doszło, było jedną z najkrótszych, a zarazem najbardziej rozstrzygających konfrontacji okrętów pancernych, do jakich doszło podczas wojny secesyjnej. 

Zobacz więcej

„Anakonda 18” na morzu

Z udziałem blisko 12 500 żołnierzy z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego na lądzie, morzu i w powietrzu, w pierwszej połowie listopada odbyły się największe cykliczne manewry Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „Anakonda 18”. Blisko 5000 żołnierzy ćwiczyło na terytorium Estonii, Litwy i Łotwy oraz na akwenie Morza Bałtyckiego. 

Zobacz więcej

Perypetie Stephana, czyli jak fajnie jest za Odrą

Chciałbym podzielić się z Wami pewną historią, po części śmieszną, po części straszną. Po przeprowadzce za Odrę zacząłem tęsknić za strzelecką pasją, toteż zapisałem się w Niemczech do klubu strzeleckiego. Przełamawszy pierwsze lody z klubowiczami z Nadrenii, podzieliłem się z nimi swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. 

Zobacz więcej

Naszym chłopakom brak luzu

W ostatnich tygodniach obserwowałem, z nieco większą uwagą, „internetową twarz” rodzimego, strzelecko-szkoleniowego świata. Zaskoczyła mnie mnogość treści, jakie niemal codziennie są publikowane. Jeszcze większe zdziwienie wywołał udział w wyżej wymienionych treściach tematyki związanej z użyciem broni w samoobronie.

Zobacz więcej

First Tactical

Marek odzieży taktycznej jest na rynku zatrzęsienie. Jeszcze kilkanaście lat temu nisza ta pozostawała jednak niemal zupełnie niezagospodarowana, a jak miało się okazać chwilę później, policjanci, funkcjonariusze, strażacy, ratownicy i ochroniarze tylko czekali na przełom. 

Zobacz więcej

Stingerhawk – w końcu nowość od Revision!

Na świecie jest wiele firm produkujących okulary dla strzelców (albo ochronne), wśród nich kilka renomowanych. Dostarczają sprzęt dla dużych armii, są znane i uznane za jakość produktów, design (trochę mniej za cenę) oraz słyną z tego, że co i rusz w ich ofercie pojawiają się nowe produkty, coraz lepsze i atrakcyjniejsze.

Zobacz więcej

Trainshot – strzelaj po Bluetooth

Człowiek tak już ma, że z wrodzonej potrzeby oszczędzania energii (by nie rzec – z lenistwa) lubi sobie pewne rzeczy ułatwiać. I przyznać trzeba, że z tej chęci ułatwiania sobie życia często wychodzą bardzo fajne rzeczy – samochód, samolot, pilot do telewizora, zmywarka albo system tarcz strzeleckich wykorzystujący technologię Bluetooth...

Zobacz więcej

Celowniki Holosun – dobre i tanie

Planując wyposażenie naszego karabinka w celownik do strzelania na krótki i średni dystans, często kierujemy nasz rozmarzony wzrok w stronę takich firm, jak EOTech, Aimpoint czy Trijicon tylko po to by później spojrzeć na ceny. Następnie, schodząc na ziemię, wpisujemy w wyszukiwarkę nazwy bardziej przystępnych cenowo firm. 

Zobacz więcej

6,5 Creedmoor vs 308 Winchester

7 maja 2018 roku przedstawiciel amerykańskiego dowództwa wojsk specjalnych US Special Operations Command (SOCOM) poinformował o wyborze amunicji 6,5 mm Creedmoor (6,5 CM) do broni snajperskiej i wyborowej. Informacja została ujawniona podczas forum stowarzyszenia NDIA (National Defense Industry Association Armament Systems). 

Zobacz więcej

B&T APC556 & APC223

Dawno temu, bo we FRAG OUT! #01 zaprezentowaliśmy pierwszą broń z rodziny B&T Advanced Police Carbine, APC9 kalibru 9 mm Parabellum. Ten pistolet maszynowy dał początek całej serii broni strzeleckiej oznaczonej APC, w której skład wchodzą już nie tylko pistolety maszynowe, lecz także karabinki oraz pełnowymiarowe karabiny. 

Zobacz więcej

Luvo: broń strzelecka z Południowej Bohemii

Czeska broń jest niezwykle popularna w Polsce – łatwo dostępna, wysokiej jakości i, co najważniejsze, stosunkowo tania. Większości społeczeństwa broń z Republiki Czeskiej automatycznie kojarzy się z jedynym producentem z Uherskiego Brodu. 

Zobacz więcej

Rocznicowe VIS-y

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz.35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Każdy z pistoletów ma na zamku okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku i napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”.

Zobacz więcej

Starcia w powietrzu podczas japońskiego rajdu na Ocean Indyjski. Część 1

Pod koniec marca 1942 roku większość założonych do zdobycia celów w początkowym okresie wojny została przez Japończyków osiągnięta. 8 marca skapitulowała Jawa i chociaż niektóre małe garnizony w Holenderskich Indiach Wschodnich stawiały jeszcze opór, to upadek wyspy...

Zobacz więcej

Czołg ciężki T-35. Pancerny gigant Stalina

Chociaż w latach dwudziestych ubiegłego wieku gospodarka Związku Sowieckiego była w bardzo słabej kondycji, a przemysł ciężki był zapóźniony technologicznie i niewydolny, władze tego kraju planowały zbrojenia na gigantyczną skalę. Jednym z elementów rozbudowy sił zbrojnych miało być stworzenie wojsk pancernych wyposażonych między innymi w czołgi ciężkie. 

Zobacz więcej

Pancerne pięści Marszałka Rydza

Pod koniec 1934 roku reaktywowano KSUS, organ doradczy Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, wśród kompetencji którego znajdowała się również analiza możliwości modernizacji armii.  Przewodniczącym KSUS został powszechnie ceniony i uważany za jednego z potencjalnych następców Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. broni Kazimierz Sosnkowski. 

Zobacz więcej

Garwolin 1944

27 lipca 1944 roku w rejonie Garwolina i Parysowa doszło do walk, które zapoczątkowały wielką, manewrową bitwę pancerną pod Okuniewem (27 lipca-5 sierpnia). Wówczas to radziecka 2. Armia Pancerna usiłowała zdobyć Warszawę. Ze strony wojsk niemieckich pierwszego dnia bitwy do walki przystąpiły jednak nie związki zmechanizowane...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter