Artykuły

Panzer 38 – „czeski błąd” Panzerwaffe?

Po proklamowaniu utworzenia Czechosłowacji 28 października 1918 r. rynek zbrojeniowy w tym nowym europejskim państwie został zdominowany przez renomowaną firmę Škoda, która najpewniej z racji swych jeszcze przedwojennych doświadczeń zdawała się specjalizować w standardowych typach uzbrojenia. 

Zobacz więcej

„Hitlerjugend” – postrach Normandii?

Dywizja SS „Hitlerjugend” zalicza się do najbardziej znanych jednostek Waffen-SS czy nawet sił zbrojnych III Rzeszy, mimo że powstała bardzo późno i brała udział właściwie tylko w trzech bitwach. Wydarzeniem, które ją rozsławiło, była bitwa normandzka, będąca dla dywizji chrzest bojowy. 

Zobacz więcej

„Superkrowa” w Warszawie

W czasie powstania warszawskiego latem 1944 roku pacyfikujące je siły niemieckie użyły całego szeregu broni o eksperymentalnym charakterze. Czasem walki w polskiej stolicy były jednym przypadkiem użycia określonego typu uzbrojenia w całej historii II wojny światowej. Niektóre z niemieckich broni – jak np. system Tajfun...

Zobacz więcej

Samochód pancerny Wz. 34 – najsłabsze ogniwo?

Samochody pancerne stanowiły obok tankietek i czołgów lekkich trzecią części składową polskiej broni pancernej. Mniej liczne i mniej widowiskowe pojazdy traktowano raczej jako uzupełnienie dostępnego potencjału, mającego wspierać działanie wojsk szybkich, których podstawą w WP była kawaleria. 

Zobacz więcej

Samolot myśliwski Petliakow Pe-3

W latach 1940-1941 w Związku Sowieckim zapanowała wręcz moda na konstruowanie dwusilnikowych ciężkich samolotów myśliwskich dalekiego zasięgu. Komisja ekspertów przy Ludowym Komisariacie przemysłu Lotniczego (NKAP) była zasypywana kolejnymi projektami. Napłynęły one między innymi z biur konstrukcyjnych...

Zobacz więcej

Bitwa o Jelnię. Cz 2

W czasie reorganizacji obrony w wybrzuszeniu jelniańskim przez Niemców i negocjacji na temat sensu jego utrzymania prowadzonych w niemal wszystkich możliwych sztabach Sowieci przygotowywali się do wyprowadzenia ostatecznego uderzenia. Dotychczas kontynuowane beznadziejne walki, prowadzone właściwie na oślep, owocowały ogromnymi stratami. 

Zobacz więcej

Boeing B-17 Flying Fortress. Cz. 3 Użytkownicy zagraniczni

Największym użytkownikiem bombowców B-17 było oczywiście lotnictwo amerykańskie; znacznie mniej znana jest służba tych samolotów w innych krajach. Podczas drugiej wojny światowej Latające Fortece były używane również w lotnictwie brytyjskim i kanadyjskim. 

Zobacz więcej

Broń pancerna w Koninklijke Lamdmacht 1918-1940

W okresie wielkiej wojny Holandia pozostała neutralna. Nie oznaczało to jednak, że nie poczyniono przygotowań do przeciwstawienia się ewentualnemu agresorowi; przeprowadzono bowiem powszechną mobilizację i wydano znaczne sumy na rozbudowę fortyfikacji. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprawiła, że społeczeństwo...

Zobacz więcej

Miniaturowe okręty podwodne włoskiej Regia Marina

Nazywane tascabili (kieszonkowymi) lub mininisommergibili (miniaturowymi okrętami podwodnymi) okręty podwodne niewielkich rozmiarów służyły w włoskiej flocie wojennej w okresie obu wojen światowych. Podczas wielkie wojny powstały jednostki typów A i B, podczas drugiego światowego konfliktu podobne...

Zobacz więcej

Podwodna pięść US Navy. Okręty podwodne typu Virginia

Amerykańskie uderzeniowe okręty podwodne z napędem nuklearnym typu Virginia należą do przedstawicieli najgroźniejszych jednostek tej klasy na świecie. Stanowią przy tym drugi w kolejności typoszereg okrętów klasy SSN czwartej generacji. Pierwotnie opracowane zostały jako uzupełnienie...

Zobacz więcej

Pancerny rozrachunek. Osłona czołgów z przełomu lat 70. i 80.

Osłona współczesnych czołgów jest zwykle ściśle tajna. Próżno szukać oficjalnych danych dla najnowszych wersji Leopardów 2, Abramsów  czy też T-90M. Informacje o odporności ich pancerza siłą rzeczy są mocno szacunkowe, kompozycja pancerza, jeżeli już jest ujawniona to zwykle przypadkiem...

Zobacz więcej

Dwie dekady w NATO. Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP [3]

W tegorocznej Nowej Techniki Wojskowej nr 8 i 9 przedstawiliśmy analizy planów oraz przebieg realizacji procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP od chwili przystąpienia Polski do NATO aż do dzisiaj, dla 12 obszarów tematycznych. W trzeciej i ostatniej części omówione zostaną kolejne cztery obszary i wnioski końcowe.

Zobacz więcej

Boeing bierze wszystko

Ostatnie tygodnie lata i początek jesieni okazały się być wyjątkowo pomyślne dla Boeing Defense, Space & Security - wojskowego działu koncernu Boeing. W ciągu czterech tygodni na korzyść producenta rozstrzygnięto bowiem trzy duże programy realizowane przez amerykański departament obrony. 

Zobacz więcej

AMPV – amerykański następca legendarnego M113

Gąsienicowy transporter opancerzony M113 stał się symbolem amerykańskich sił zbrojnych w trakcie wojny w Wietnamie. Był konstrukcją prostą, tanią i niezawodną, ale nigdy do końca nie zdobył tak naprawdę sympatii żołnierzy armii amerykańskiej, uznających wóz za zbyt mały, zbyt słabo opancerzony, a także...

Zobacz więcej

Helikon Ammo Bucket - Worki na kulki

Z amunicją do naszej broni palnej jest kilka problemów. Podstawowy – nigdy nie ma jej wystarczająco dużo. Drugi – zawsze jest za drogo, bo zużywa się tego dużo, a nigdy nie ma tak dużo, żeby było za dużo. Trzeci – jak to wszystko targać?

Zobacz więcej

Cena czyni cuda, czyli Stryker HD

Delta Optical przyzwyczaiła nas już do tego, że oferuje bardzo dobrą optykę za rozsądną cenę. Od wielu lat produkuje i sprzedaje między innymi lunety celownicze do broni palnej, choć oferta firmy jest znacznie szersza i obejmuje na przykład także noktowizję. 

Zobacz więcej

Szkolenie szkoleniem szkolenie pogania

Dziś artykuł „światopoglądowy”, do tego zapewne kolejny z cyklu „kij w mrowisko” i mocno „gównoburzogenny”. Niemniej czuję, że muszę kilka słów na ten temat powiedzieć. Mowa będzie o coraz popularniejszym w naszym kraju strzelectwie obronnym. 

Zobacz więcej

Krótka historia czasu, czyli rzecz o dyrektywie

Wielu z Was zastanawia się pewnie, jak wygląda czas. No dobra, ja też się zastanawiam. I jeden z najlepszych opisów, jakie słyszałem, brzmi: „To, jak długa jest minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi od łazienki jesteś”.Ale co to ma wspólnego z bronią palną? 

Zobacz więcej

Jesienne nowości w Semper Fi

Od czasu do czasu nasi koledzy z Semper Fi zaskakują nas niespotykanymi nigdzie indziej konstrukcjami strzeleckimi. Nie inaczej było tym razem – mieliśmy okazję zapoznać się z dość rzadkimi w Polsce konstrukcjami strzeleckimi.

 

Zobacz więcej

Duży sejf na dużo broni

Każdy (albo prawie każdy) miłośnik broni palnej, który w końcu zrobi upragnione kwity, niemal z miejsca zaczyna borykać się z kilkoma problemami. Pierwszym jest stały brak gotówki – tyle broni do kupienia, a tak mało kasy... Drugim jest amunicja – ile by jej nie mieć, zawsze jest za mało. Trzecim...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter