Artykuły

Kontratak 3. DPanc SS „Totenkopf” pod Grodnem w lipcu 1944 roku. Część 2

Szybko okazało się, że początkowe informacje o zdobyciu Lipska późnym popołudniem 18 lipca były przedwczesne. Na północnych obrzeżach miasta do zmierzchu utrzymał się 2. Szwadron starszego lejtnanta Denisowa z 17. Pułku Kawalerii Gwardii. Gdy grenadierzy obeszli jego lewą flankę...

Zobacz więcej

W marszu po miano „warszawskiej”

Gdy pod koniec lipca 1944 roku gen. Heinz Guderian objął stanowisko szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH), zgodnie z jego wspomnieniami: […] sytuacja na froncie Grupy Armii „Środek” przybrała rozmiary najgorszej katastrofy […]. 

Zobacz więcej

Bolzano – ostatni z pechowców

Na początku lat 30. XX w. francuska Marine Nationale i włoska Regia Marina miały po 6 krążowników ciężkich w służbie lub budowie. Rezultatem rozbrojeniowej konferencji londyńskiej było to, że rządy w Paryżu i Rzymie zgodziły się na zasilenie flot przez jeszcze tylko jeden okręt tej kategorii.

Zobacz więcej

Niezwykły pojedynek nad frontem wschodnim: He 111 vs Pe-8

Nocą z 17 na 18 czerwca 1943 roku nad frontem wschodnim miała miejsce nietypowa walka powietrzna, w której radziecki czterosilnikowy samolot bombowy Petlakow Pe-8 z 890. AP DD starł się z niemieckim bombowcem He 111 z eskadry 9./KG.27. Co ciekawe, obie maszyny pilotowane były przez asów lotnictwa bombowego.

Zobacz więcej

Avia B-534 – cz. I

Avia B-534 był najnowocześniejszym myśliwcem czechosłowackiej konstrukcji, który wszedł do produkcji i wyposażenia jednostek lotniczych przed rozpadem Czechosłowacji w marcu 1939 r. Podczas drugiej wojny światowej był używany bojowo w lotnictwie słowackim i bułgarskim. 

Zobacz więcej

U-2 w służbie CIA

Samoloty U-2 były odpowiedzią na palącą potrzebę wglądu w to, co dzieje się za żelazną kurtyną, i przez kilka lat stały się cierniem w oku sowieckich dygnitarzy. Nieco zapomniane w erze systemów satelitarnych z czasem ponownie zyskały na znaczeniu i zostały gruntownie zmodernizowane, przeżywając drugą młodość.

Zobacz więcej

Dassault Mirage III Część III

Na bazie samolotu Mirage III zakłady Dassault opracowały liczne samoloty eksperymentalne i prototypowe, m.in. w celu zwiększenia możliwości konstrukcji, jak również przebadania koncepcji w której ówcześnie upatrywano przyszłość lotnictwa bojowego, a więc zapewnienia możliwości pionowego startu i lądowania.

Zobacz więcej

Rozwój lotnictwa Libanu

Libańskie siły powietrzne to mały, ale profesjonalny komponent powietrzny, którego personel latający ma spore doświadczenie bojowe. Miały swój udział w walkach z islamistami, w tym z Państwem Islamskim, a obecnie rosną zarówno pod względem liczby posiadanego sprzętu latającego, jak i profesjonalizmu pilotów. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Tajwanu

Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (Tajwanu) kontynuują tradycję utworzonych w 1923 roku w Kantonie Chińskich Sił Powietrznych (Chinese Air Force; Zhongguo Kongjun). Ich najważniejszym zadaniem jest obrona Tajwanu przed ewentualną agresją ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. 

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo wojskowe 2001–2018

„Historia lubi się powtarzać” – ta uniwersalna maksyma znajduje potwierdzenie także w przypadku lotnictwa wojskowego, a dowodem tego są rodzime siły powietrzne, które po prawie trzech dekadach od odzyskania przez Polskę suwerenności znalazły się u progu podobnej sytuacji, w jakiej były na przełomie XX i XXI wieku. 

Zobacz więcej

Myśliwce przyszłości

Piąta generacja powojennych myśliwców zaczęła pojawiać się w stosunkowo wolnym tempie. Prekursorem takich maszyn był opracowany jeszcze w latach zimnej wojny amerykański F-22A Raptor. Mimo pewnych niedostatków wynikających ze ściśle wyznaczonej mu roli myśliwca przewagi powietrznej oraz...

Zobacz więcej

Wydatki obronne Polski w latach 2000-2019

Jednym z czynników mających decydujący wpływ na potencjał sił zbrojnych poszczególnych państw ma niewątpliwie wysokość budżetu przeznaczanego na funkcjonowanie i unowocześnianie armii przez poszczególne państwa. Od chwili wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska stara się systematycznie zwiększać nakłady na obronę narodową. 

Zobacz więcej

Transportery opancerzone i BWP w Wojsku Polskim. Część I

Transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty stanowiły istotną kategorię sprzętu wykorzystywanego w „ludowym” Wojsku Polskim. W tym zakresie, podobnie jak w przypadku czołgów, zbrojenia były również imponujące. O skali przedsięwzięć niech świadczy fakt włączenia do eksploatacji w ciągu zaledwie kilku lat blisko...

Zobacz więcej

Izraelskie korwety Sa’ar 6

Nawodny komponent Sił Obronnych Izraela pozostaje nieco w cieniu Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych. Jednak jego znaczenie jest coraz bardziej istotne dla bezpieczeństwa kraju oraz zapewnienia jego interesów ekonomicznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest konieczność ochrony izraelskich pól gazowych...

Zobacz więcej

LTAMDS – program następcy radaru systemu Patriot

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot znajduje się w trakcie burzliwego okresu ewolucyjnych zmian. Po latach ciągłych modernizacji, które niewątpliwie znacząco zwiększyły jego możliwości, doszliśmy do momentu, kiedy poszczególne jego elementy zastępowane są sprzętem nowej generacji. 

Zobacz więcej

Tendencje rozwojowe głowic kumulacyjnych

Głowice kumulacyjne (High-Explosive Anti-Tank, HEAT)stanowią najbardziej rozpowszechniony środek rażenia używany w amunicji przeciwpancernej, znajdują zastosowanie zarówno w rzucanych przez żołnierzy ręcznych granatach kumulacyjnych, pociskach wystrzeliwanych z granatników i dział bezodrzutowych, przeciwpancernych...

Zobacz więcej

Następcy Rafale i Typhoon. Projekty europejskich samolotów bojowych

Miniony rok przyniósł wydarzenia o potencjalnie kluczowym charakterze dla rozwoju europejskiego przemysłu lotniczego. Są one związane z uruchomieniem programów mających doprowadzić do powstania samolotów wielozadaniowych nowej generacji.  

Zobacz więcej

„Obieżyświat”. Okręt szkolny ORP Wodnik

Swoją nazwę dziedziczy po galeonie Wodnik, który wsławił się w bitwie pod Oliwą słynnym abordażem na szwedzki galeon Solen i zatopieniem go 28 listopada 1627 roku. Jest wojennym weteranem i najbardziej rozpoznawalnym polskim okrętem poza wodami Bałtyku. Odbył ponad 110 rejsów, odwiedził blisko 80 portów na całym świecie...

Zobacz więcej

Okręty szturmowe

Określenie „okręt szturmowy” jest wynikiem skrótu myślowego zastosowanego przy tłumaczeniu na język polski angielskiej nazwy „amphibious assault ship”. Nazwa ta dotyczy kilku podklas dużych okrętów desantowych, przeznaczonych do prowadzenia działań z wykorzystaniem lotnictwa i mniejszych jednostek desantowych.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter