W naszych sklepach myśliwskich największym zainteresowaniem cieszą się repetiery oferowane za mniej niż 3000 złotych. Spróbujmy ocenić jedenaście modeli, dostępnych w pierwszej połowie 2018 roku. W rankingu zmierzą się następujące sztucery...
Od kilku lat stałym punktem, który odwiedzają miłośnicy broni palnej na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego jest stoisko Fabryki Broni Łucznik-Radom. Przyczyna jest prosta – można tam obejrzeć, a nawet dotknąć karabinki systemu MSBS/Grot, które (pewnie z uwagi na ich niedostępność) stanowią wciąż dużą atrakcję...
W połowie września 2018 redakcja „Strzału – magazynu o broni” została zaproszona przez Laugo Arms Czechoslovakia na oficjalną premierę nowego pistoletu, który z pewnością można nazwać wyczynowym. Alien, czyli z angielskiego „obcy”, jest naprawdę kosmiczny!
Ostatnimi czasy często możemy spotkać w sieci zdjęcia dzieci i młodzieży z bronią palną. Oczywiście nie chodzi o zdjęcia dokumentujące jej pozaprawne wykorzystanie, ale o te, które zostały zrobione przez rodziców podczas pobytu na strzelnicy: czy to rodzinnie, czy też w ramach jakiejś zorganizowanej imprezy, np. pikniku strzeleckiego.
Desert Eagle – niezwykły i rzadki, ale kultowy i chyba dzięki swojej unikalności jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów broni palnej tuż po „AK-47” (tak, tak, wiemy, że karabinek oznaczony jest AK bez indeksu). O samym pistolecie pisaliśmy już nieraz, ostatnio w 138 numerze magazynu „Strzał”...
U naszych południowych sąsiadów znajduje się dość znana na świecie firma Česká zbrojovka a.s. – produkuje ona popularną na całym świecie broń i nie ma chyba wśród osób bronią zainteresowanych lub jej używających w cywilizowanych krajach nikogo, kto nie znałby tej marki i nie byłby w stanie wymienić choć dwóch, trzech modeli broni z tej fabryki.
Są zawody i zawody – jedne to „zwykłe” zawody sportowe, inne to klasyczny tri-gun (czasem bardziej wykręcony, a czasem mniej), a jeszcze inne to strzeleckie imprezy obudowane fabułą, z niespotykanymi torami i dające strzelającym wiele frajdy. A do tego niektóre nawiązują do hitów komputerowych gier FPP, jak choćby „Call of duty”.
„Pierwszy lot wykonałem 11 stycznia 1949 r., był to lot treningowy celem zapoznania się z terenem przylegającym do lotniska. Następnie wykonywałem loty ze zrzutami broni i żywności dla Kaszmiru. Lądowałem w Kaszmirze na lotnisku Gilgit. Lot odbywał się wśród szczytów Himalajów na wysokości około 4300 metrów...
Mirage III jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samolotów doby zimnej wojny. Konstrukcja zakładów Dassault osiągnęła znaczny sukces eksportowy, stając się podstawową maszyną bojową sił powietrznych wielu państw na całym świecie oraz uczestnicząc w szeregu konfliktów zbrojnych, dzięki czemu osiągnęła status ikony lotnictwa wojskowego.
Za datę narodzin lotnictwa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych uznaje się oficjalnie 8 maja 1911 r. Tego dnia US Navy przygotowała kontrakt dla firmy Curtiss Aeroplane Company na budowę dwóch samolotów specjalnie przystosowanych do jej potrzeb.
Polskie Siły Powietrzne używają aktualnie 23 samolotów myśliwskich MiG-29 w wersji jednomiejscowej oraz sześciu w wersji dwumiejscowej. W niniejszym materiale spróbujemy przedstawić szczegóły tej wyjątkowej konstrukcji oraz wykonane w ciągu ostatnich 25 lat modernizacje i doposażenia.
Wieczorem 17 września służby kontroli lotów z rosyjskiej bazy wojskowej Humajmim w Syrii utraciły kontakt z samolotem zwiadu elektronicznego Ił-20M o rejestracji RF-93610, który znajdował się w odległości 35 km od lotniska podczas powrotu z patrolu bojowego. Jak się okazało, maszyna z 15 osobami na pokładzie padła ofiarą...
Po ponad dwóch latach dobiegły końca badania morskie demonstratora technologii systemu pod nazwą „35-milimetrowa automatyczna armata morska KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem z zintegrowaną głowicą śledzącą ZGS-158 wraz ze stanowiskiem kierowania ognia” zamontowanym na korwecie ZOP ORP „Kaszub”.
Okręty rozpoznawcze stanowią ważny element sił morskich i systemu rozpoznania, chociaż ich praca nie jest nagłaśniana, a sukcesy nie są szeroko omawiane. Ot, kolejny element morskiej i wojskowej układanki, doceniany przede wszystkim przez specjalistów. Pojawiają się tam, gdzie coś się dzieje. Czasem skrycie, a czasem w sposób widoczny.
Europejska sława Karola Henryka Mikołaja Ottona, księcia de Nassau-Siegen, zapadła głęboko w świadomość genialnego wieszcza, który umieszczając go w narodowym eposie, również zapewnił mu nieśmiertelną pamięć w naszym narodowym kanonie literatury.
Załoga ORP Jastrząb miała niewiele czasu na przygotowanie się do skoku przez Atlantyk do Szkocji. Jak już wspomniałem, 12 listopada 1941 roku, odbyła się zorganizowana ad-hoc uroczystość chrztu i poświęcenia okrętu, będącego już pod polską banderą od ośmiu dni.
Zakończona dymisją wypowiedź Inspektora Marynarki Wojennej o zawiedzionych – po raz kolejny – marynarskich nadziejach na odbudowę floty wojennej i próby zakupu australijskich, przeznaczonych na złom fregat ukazały społeczeństwu stan Marynarki Wojennej w 100-lecie jej istnienia. Unaoczniły także kompletny brak wizji do czego...
Mamy rok jubileuszu 100-lecia Marynarki Wojennej RP, a więc jest to okazja do przypomina jej najwspanialszych lat. Takimi dobrymi latam dla Marynarki Wojennej były lata osiemdziesiąte i początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To wówczas otrzymała ona najwięcej w swojej historii okrętów, a miało być ich jeszcze więcej...
Dwa superdrednoty typu Fusō (Fusō i Yamashiro) były pierwszymi okrętami liniowymi nowej generacji, zbudowanymi dla Cesarskiej Floty Japonii (Teikoku Kaigun). Z chwilą wejścia do linii należały do największych i najlepiej uzbrojonych pancerników na świecie. Na tle konstrukcji zachodnich, cechowały się jednak bardzo słabą ochroną bierną...
Przy nabrzeżu Stanów Zjednoczonych w Gdyni zacumował 5 września br. brytyjski niszczyciel rakietowy obrony powietrznej HMS Diamond (D34). Okręt należy do liczącego sześć jednostek typu 45 (Daring). Te bardzo nowoczesne okręty są obecnie kośćcem sił nawodnych Royal Navy i zarazem należą do najgroźniejszych niszczycieli na świecie.