Od dawna, zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym, przerzut ciężkiego sprzętu kołowego oraz gąsienicowego, na większe odległości i po drogach publicznych, odbywa się specjalnymi kołowymi zestawami samochodowymi, określanymi mianem ciężkich transporterów – zestawów wsparcia logistycznego, transporterów...
Sześć okrętów podwodnych typu Collins stanowi obecnie podstawę sił podwodnych Royal Australian Navy (RAN). Jednostki te w dużej mierze bazują swoją konstrukcją na szwedzkim typie Västergötland (A17), a obecnie, po modernizacjach, potencjałem zbliżyły się do jeszcze nowszego typu Gotland (A19).
W końcu lat 80. zachodnioniemieccy konstruktorzy sfinalizowali prace nad bardzo lekkim, opancerzonym pojazdem gąsienicowym, powszechnie znanym, jako Wiesel. Z założenia, wóz miał być przeznaczony do użytku w wojskach powietrznodesantowych, siłach szybkiego reagowania czy do prowadzenia zadań rozpoznawczych.
W ostatnich dniach 2017 roku, w zakładach Pakistan Aeronautical Complex (PAC) doszło do dość istotnego z punktu widzenia realizacji programu samolotu myśliwskiego JF-17 Thunder wydarzenia, jakim był roll-out setnego egzemplarza maszyny tego typu. Wydarzenie to staje się dobrym pretekstem do przybliżenia historii całego programu JF-17/FC-1...
Programy związane z opracowaniem tzw. systemu żołnierza przyszłości nie są już fikcją, pod różną postacią znamy je od kilkunastu lat. Wciąż jednak nie są to docelowe rozwiązania, a ciągle udoskonalane lub rozbudowywane poprzez dodanie kolejnych elementów składowych czy modernizację już istniejących systemów.
Do niedawna termin gunship w odniesieniu do lotnictwa kojarzył się jednoznacznie z amerykańskimi samolotami wsparcia ogniowego AC-130. Jednak w ostatnich kilku latach pojawiły się uzbrojone wersje, lekkich samolotów transportowych CN-235, C-295 i C-27J.
6 kwietnia 1941 r. Luftwaffe przeprowadziła zmasowane naloty na Belgrad. Do obrony stolicy wystartowały głównie jugosłowiańskie Bf 109E-3a, które miały zmierzyć się z samolotami zbudowanymi w tym samym kraju.
Anglią, Francją i Belgią. Czas sprawił, że stał się jedynym takim lotnikiem, ostatnim z grupy dowódców dywizjonów myśliwskich. Oto kilka osobistych wspomnień ze spotkań z tym niezwykłym człowiekiem…
Okoliczności pozyskania przez państwa Zachodu radzieckiej techniki bojowej zazwyczaj są ściśle związane z konfliktami toczonymi za pośrednictwem krajów Trzeciego Świata, wspieranych materiałowo i szkoleniowo przez obie strony zimnowojennego układu sił. Nie inaczej było w przypadku zdobycia pierwszego kompletnego śmigłowca Mi-24.
Piękny i majestatyczny Concorde znacznie wyprzedzał swoją epokę i był dowodem na to, że nauka, determinacja i współpraca pozwalają spełnić najśmielsze sny. Gdy mknął na granicy kosmosu z dwukrotną prędkością dźwięku, na jego pokładzie pasażerowie spokojnie pili szampana.
Trudno wyobrazić sobie lotnisko bez wyspecjalizowanej kadry technicznej. Niesprawny samolot komunikacyjny oznacza opóźnienie, frustrację pasażerów, późniejsze dostarczenie przesyłek kurierskich, a w konsekwencji mniejszy zarobek dla właściciela maszyny.
Zgodnie z ujawnionym w 2004 roku planem wyposażenia Wojsk Lądowych w zestawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) przewidywano zakup w ciągu następnych 5 lat 5-6 zestawów klasy taktycznej krótkiego zasięgu oraz do 21 zestawów klasy mini. Pierwsze formalne zapotrzebowanie na wojskowy BSP zgłosił w maju 2005 roku...
Włoski kontyngent wojskowy wyposażony w cztery średnie śmigłowce transportowe NHI UH-90A i cztery śmigłowce rozpoznawczo-eskortowe AgustaWestland AH-129D Mangusta stanowi obecnie jedyny oprócz sił USA oddział przeznaczony do zadań odzyskiwania personelu w północnym Iraku...
Rozwój, szkolenie i ocena kwalifikacji pilotów w zakresie nowej taktyki to tylko niektóre z wielu ważnych zadań nałożonych w ramach programu samolotu JAS 39 na jednostkę Gripen Operational Test & Evaluation Unit. Szerokie kompetencje i wiedza na temat tych samolotów spowodowały, że do jej pilotów przylgnął przydomek...
Siły Powietrzne Słowacji (ofic. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej – Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky, VzS OS SR – Slovak Air Force, SAF) są jednym z dwóch głównych komponentów słowackich sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych (Pozemné sily OS SR).
Bułgaria jest najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej, stąd i sytuacja jej lotnictwa wojskowego nigdy w XXI wieku nie była dobra. W ostatnich latach bułgarskie lotnictwo wojskowe przeżywa pogłębiający się kryzys, skutkiem którego kraj może nie być w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków członka NATO.
Rosyjska Marynarka Wojenna, podobnie jak inne rodzaje sił zbrojnych, w drugiej dekadzie XXI wieku powoli wychodzi z kryzysu, w jakim znajdowała się od czasów swego ponownego powstania w latach 90. ubiegłego wieku. Priorytetem jest rozwój nosicieli, zarówno nawodnych jak i podwodnych, różnorodnych systemów rakietowych...
W ostatnich latach na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych weszły nowe, nadbrzeżne systemy przeciwokrętowe - Bał i Bastion. Wykorzystują one pociski do zwalczania okrętów nawodnych 3M24 Uran oraz P-800 (3M55) Oniks. W każdym rejonie nadbrzeżnym, ale też na całych akwenach o ograniczonych rozmiarach, takich jak Morze Bałtyckie...
Dowództwu Sił Powietrzno-Kosmicznych – WKS (Воздyшно-космические силы) podlegają trzy rodzaje wojsk - Siły Powietrzne – WWS (Военно-воздуyшные сиилы), Wojska Kosmiczne – WK (Космические войска) oraz Wojska Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej WPWO-PRO (Войска противовоздушной и противоракетной обороны).
W ciągu ostatnich 10 lat siły zbrojne Federacji Rosyjskiej odebrały imponującą liczbę nowych, załogowych statków powietrznych - ponad tysiąc. Tym samym statystycznie, w wymiarze dekady, co roku Rosjanie pozyskiwali około stu nowych samolotów i śmigłowców różnych typów.