W ubiegłym roku zakłady lotnicze Federacji Rosyjskiej wyeksportowały 36 samolotów bojowych oraz blisko 50 śmigłowców wojskowych. Maszyny te trafiły głównie do tradycyjnych odbiorców rosyjskiej techniki lotniczej.
Tegoroczny salon śmigłowcowy Heli-Expo odbył się w Las Vegas w dniach 26 lutego–1 marca. Podczas imprezy nie zabrakło nowych informacji z cywilnego rynku wiropłatów oraz finalizacji kontraktów.
Kiedy przystąpiono do zasadniczych prac projektowych nad nowym pancernikiem po wygaśnięciu obowiązujących Cesarską Japonię wszelkich porozumień traktatowych w grudniu 1936 roku, jedną z najważniejszych kwestii był kaliber armat artylerii głównej oraz ich liczba i rozmieszczenie.
W listopadzie 1939 roku sztab generalny oraz rząd z coraz większym niepokojem śledzili rozwój sytuacji i stopniowo wszyscy nabierali pewności, że zbliża się konflikt z Japończykami. Mimo że Japończycy od początku lat 30. prowadzili działania wojenne w Chinach i Mandżurii, australijski wywiad nie postrzegał armii cesarskiej jako potencjalnego zagrożenia.
Już po decyzji o uruchomieniu produkcji seryjnej T-26 wiadomo było, że uzbrojenie czołgu będzie pozwalało tylko na częściowe wsparcie nacierającej piechoty. Do ostrzeliwania umocnień polowych konieczne było działo kalibru co najmniej 76 mm. Dla rozwiązania tego problemu...
Myśliwce Hawker Hurricane służyły w Royal Air Force (RAF) przez ponad dziewięć lat – od grudnia 1937 do stycznia 1947 roku. Podczas drugiej wojny światowej walczyły w obronie Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Grecji, Rosji i Malty, w północnej i wschodniej Afryce, we Włoszech i na Bałkanach oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Projekt działa Typ 130 powstawał w ścisłej współpracy z berlińskimi zakładami Alkett, dysponującymi znacznie większym doświadczeniem w budowie dział samobieżnych. Pierwotny projekt został zatwierdzony do realizacji 30 listopada 1942 roku, ale już dwa tygodnie wcześniej...
Operacja „Zitadelle”, rozegrana 5-12 lipca 1943 roku pod Kurskiem, była jedną z największych bitew na froncie wschodnim w tym roku, ale to jej lotniczy aspekt tak naprawdę czyni z niej swego rodzaju ewenement.
Wczesnym rankiem 13 stycznia 1945 roku s.Pz.Abt.424 starał się przyjść z pomocą 17. DPanc i kontratakował. Batalion Tygrysów próbował dotrzeć do sztabu 17. DPanc. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem. Według informacji zawartych w książce Wolfganga Schneidera, w tych starciach załogi Tygrysów zniszczył 27 czołgów nieprzyjaciela...
Często pomijanym faktem w kontekście zakupu armat przeciwpancernych wz. 36 od szwedzkiej firmy Bofors było rozszerzenie transakcji o czołgową wersję tego uzbrojenia. Ponadto skandynawski producent zobowiązał się do zaprojektowania i wykonania dla Polski modelowej wieży czołgowej, dla której ogólne warunki techniczne ustalono pod koniec 1935 roku.
Stay sharp. W dosłownym tłumaczeniu: bądź osty/zostań ostry. W nieco bardziej sensownym: bądź czujny/przygotowany. Ten często powtarzany przez różnych uznanych instruktorów strzelectwa zza wielkiej wody zwrot moim zdaniem odnosi się do sedna bycia przygotowanym do obrony siebie i swoich bliskich.
Tym razem na ruszt wrzucamy temat odpowiedniego doboru sprzętu do IPSC – pod tym kątem ta dyscyplina jest dosyć specyficzna. Gdy rozpoczynałem strzelanie, już na etapie początkowych szkoleń do patentu zakupiłem pierwszy pas, pierwszą kaburę i pierwsze ładownice na magazynki. A dlaczego tak zrobiłem i jak dobrałem elementy?
Kolejny Olight trafił w nasze ręce i tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2. W odróżnieniu od poprzednich latarek tej serii nowy model jest jednak zasilany dwoma ogniwami CR-123 i de facto stanowi budżetowy odpowiednik znanych i lubianych latarek Surefire TLR...
Wśród dostępnych na rynku celowników optoelektronicznych wyodrębniła się już jakiś czas temu „podkategoria” mikrokolimatorów, czyli małych i bardzo małych celowników przeznaczonych do mocowania na broni długiej oraz krótkiej (lub też jako celowniki backupowe).
Wiele firm produkuje różnego rodzaju zestawy do czyszczenia i smarowania., Zzapewniając użytkowników, że ich produkty są najlepsze, najskuteczniejsze, najłatwiejsze do użycia i w ogóle „naj”. Tym razem w nasze ręce (za pośrednictwem dystrybutora, firmy Cenzin) trafiły środki do czyszczenia i smarowania firmy SchleTek.
.22 LR (Long Rifle) jest najpopularniejszym nabojem bocznego zapłonu na świecie. Używany jest głównie w celach sportowych, znacznie rzadziej w broni myśliwskiej czy do ochrony osobistej. Popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny (nawet 25 – 30 gr/szt.) oraz dobrej celności do 50 metrów.
AR 15 to system (zwany też „platformą”), który pozwala na niezliczoną ilość modyfikacji dostosowujących broń z tej rodziny zarówno do strzelca, jak i do realizowanego zadania. W DTF aktualnie posiadamy osiem karabinków AR15, z których każdy został złożony inaczej, aby spełniał wymagania użytkownika w danej sytuacji.
W naszej zbrojowni posiadamy spory wybór karabinków AK, zarówno współczesnych produkcji, jak i starych wojskowych dostosowanych do rynku cywilnego. Są różne – i surowe, jak je fabryka stworzyła, i zmodyfikowane z wykorzystaniem komercyjnych zestawów różnych firm.
Walther P99 jaki jest, każdy widzi. I każdy (a na pewno wielu) słyszało o problemach z tymi pistoletami, o których głośno było po słynnym wypadku w Policji. Przez ostatnie pół roku mieliśmy okazję używać dwóch P99 z radomskiej produkcji i dziś możemy o nich co nieco napisać.
MPX to kolejna świetna konstrukcja strzelecka, z którą redakcja magazynu „Strzał” miała okazję się zapoznać z bardzo bliska. To już nasze drugie spotkanie z pistoletami maszynowymi z rodziny MPX – w numerze 136. znajdziecie krótką relację z prezentacji, podczas której mieliśmy okazję postrzelać z „bojowego” MPX...