Po rozpadzie Układu Warszawskiego w 1990 roku odpowiedzialność za ochronę polskiej granicy morskiej i wód terytorialnych przejęły Marynarka Wojenna RP oraz powstała w 1991 roku Straż Graniczna. Z tych dwóch formacji jedynie MW RP miała własne organiczne lotnictwo.
Patrolowanie, ale i związane z nim rozpoznanie, jest jednym z ważniejszych procesów zabezpieczenia skutecznych działań wojsk własnych na określonym teatrze. Umożliwia monitorowanie sytuacji w rejonie zainteresowania władz państwowych czy sił zbrojnych...
Podobnie jak w wielu krajach byłego Związku Radzieckiego, Su-25 stał się podstawowym samolotem szturmowym Sił Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Obecnie jedyną ich jednostką użytkującą samoloty tego typu jest 299. brTA stacjonująca w bazie lotniczej Kulbakino w pobliżu Nikołajewa.
Studiując obecną literaturę historyczną poświęconą wojskom pancernym w II wojnie światowej, łatwo zauważyć, że według dosyć powszechnego mniemania najlepszy sprzęt pancerny mieli Niemcy, którzy osiągali swe sukcesy, zwłaszcza te najbardziej spektakularne, dzięki dwóm pojazdom...
15 lutego 1942 r. japońscy spadochroniarze zdobyli lotnisko P.1 w okolicy Palembangu na Sumatrze oraz położone na południe od tego miasta rafinerie w Pladjoe i Soengai Gerong. Rafineria NKPM w Soengai Gerong została zniszczona zgodnie z planem...
Pogodne, ale wietrzne przedpołudnie 9 sierpnia upłynęło bez działań bojowych. O 12.00 grupa „von Bodenhausen” została rozwiązana, a 12. DPanc wraz z odcinkiem obrony została podporządkowana VI KA z 4. Armii. 12. DPanc podlegały teraz następujące jednostki...
Rok 1943 określany jest często jak przełomowy dla II wojny światowej. Wówczas to Wehrmacht zmuszony został do strategicznej obrony, ponosząc klęski pod Stalingradem, Kurskiem, Kijowem czy w Tunezji. Ten rok okazał się katastrofalny również dla niemieckich wojsk pancernych...
Ze zwycięsko zakończonej wojny domowej młoda radziecka republika wyszła wycieńczona, ze zniszczonym przemysłem i prawie bez kadr (zarówno wojskowych, jak i w administracji oraz przemyśle).
Dwie eskadry z I./ZG 1 eskortowały formacje He 111E z I./KG 1, które były wyznaczone do zbombardowania lotniska w Dobrzyniu oraz celów kolejowych na trasie Toruń–Włocławek. Według pierwotnego planu bombowce miały się pokazać nad Lotyniem o 8.45 na pułapie 2500 m.
Szwecja, choć oficjalnie neutralna, w czasie II wojny światowej poniosła straty zarówno materialne, jak i ludzkie. W latach 1940–1945 w wyniku działań wojennych na Bałtyku straciła ona pewną liczbę statków handlowych i okrętów wojennych.
Po ewakuacji wojsk alianckich z Dunkierki stało się jasne, że wojna w Europie będzie trwała jeszcze kilka lat. W związku z tym w lipcu 1940 roku z inicjatywy Winstona Churchilla powołano do życia Kierownictwo Operacji Specjalnych – SOE.
Kiedy się już wydawało, że w powtarzalnych sztucerach wszystko już było, Merkel zbrojny petrodolarami nowych arabskich właścicieli udowodnił wszystkim, że można jeszcze skonstruować – nawet w tej dziedzinie – coś z gruntu nowatorskiego.
Canik jest dla większości strzelców nazwą brzmiącą jeszcze nowo i dość obco – ale w rzeczywistości, jeśli ktoś choćby z daleka śledzi turecki rynek strzelecki (zadanie olbrzymie i w dużej części skazane na porażkę) powinien rozpoznać nazwę koncernu, do którego ta nowa marka należy.
W czasie II wojny światowej Niemcy oprócz wytwarzanych w setkach tysięcy peemów MP 38 i MP 40 wyprodukowali również ponad 26 000 niemal identycznych MP 41. Ale po co ? Dla kogo ? W tej historii pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi.
Broń śrutowa na wojnie nie jest niczym nowym. I nie mówimy tu o uzbrojonych w myśliwskie dwururki oddziałach powstańczo-partyzanckich, lecz o umundurowanych armiach regularnych. Zaczęło się jeszcze w XVI wieku...
We wrześniu 1939 roku, ORP Admirał Sierpinek nie należał do jednostek bojowych w ścisłym tego słowa znaczeniu – był uzbrojonym okrętem sztabowym Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku.
Portugalczycy byli pierwszą europejską nacją, która usadowiła się w Indiach. 20 maja 1498 roku na redzie portu Calicut (obecnie Kozhikode w stanie Kerela), leżącego na Wybrzeżu Malabarskim, rzuciły kotwice trzy portugalskie statki dowodzone przez Vasco da Gamę (1460-1524).
Początek lat 50. XX wieku przyniósł siłom podwodnym Royal Navy bolesne straty. 12 stycznia 1950 roku, Truculent zderzył się na wodach ujścia Tamizy ze szwedzkim tankowcem Divina i zatonął...
2 października 1963 roku, to historyczna data w polskim okrętownictwie. Tego dnia, w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni pierwszy raz w kraju statek został zwodowany w suchym doku. Jednocześnie przekazano do eksploatacji pierwszy w Polsce suchy dok.