Artykuły

Brytyjskie pływające obozy jenieckie w epoce wojen napoleońskich

W 1799 roku Europa wkroczyła w epokę wojen napoleońskich (1799-1815). Ten krótki, zaledwie sześcioletni okres, zmienił mapę polityczną tej części świata oraz rozpowszechnił postępowe ideały oświeceniowe rewolucji francuskiej.

Zobacz więcej

Wodnosamoloty kontra okręty podwodne okresu Wielkiej Wojny

Rok 1916 przyniósł nasilenie działań lotniczych przeciwko okrętom podwodnym, jak i wreszcie pierwsze sukcesy na tym polu! Jednak pierwszym zatopionym okrętem podwodnym Wielkiej Wojny był okręt francuskiej Marine Nationale...

Zobacz więcej

Stocznie Gdańska i Gdyni w programie budowy U-Bootów typu XXI

Kiedy 19 kwietnia 1944 roku, w przeddzień urodzin Adolfa Hitlera, z pochylni gdańskiej stoczni Schichaua spłynął na wodę U 3501, pierwszy U-Boot typu XXI, dyrekcja zakładu świętowała wielki sukces...

Zobacz więcej

Zumwalt na morzu

Program budowy niszczycieli nowej generacji DDG-1000, powstających na potrzeby amerykańskiej marynarki wojennej, został istotnie ograniczony. Z początkowo planowanych 32 jednostek, powstać mają zaledwie trzy, choć pojawiły się też sygnały o budowie nawet tylko pary. 

Zobacz więcej

Zakupy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - Siły Powietrzno-Kosmiczne

Stanowiący ramową podstawę realizowanych kontraktów dotyczących uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla rosyjskiej armii, Państwowy Program Zbrojeniowy na okres 2011-2020, PPZ-2020 (ros. Государственная Программа Вооружения на период 2011–2020), został zatwierdzony w grudniu 2010 roku. 

Zobacz więcej

Artyleria w zwalczaniu pojazdów opancerzonych

Artyleria nie bez podstaw nazywana była „Bogiem Wojny” - jej ogień zwykle jest decydujący dla skuteczności prowadzonych działań. Stanowi ona ogromne zagrożenie nie tylko dla siły żywej, ale też pojazdów opancerzonych. 

Zobacz więcej

fot. Ministerstwo Obrony Rosji

W oczekiwaniu na przełom - rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Choć od czasu zestrzelenia przez Turcję Su-24M w listopadzie 2015 roku nie doszło jak dotąd do równie poważnych incydentów, to jednak w okresie od końca listopada do końca grudnia miało miejsce kilka wydarzeń wartych uwagi, a odnoszących się bezpośrednio do rosyjskiego zaangażowania w Syrii. 

Zobacz więcej

Katastrofa Gibraltarska – cz. I

Generał Władysław Sikorski skusił los i w Cairo – West Helipolis – zapoczątkował drogę do swej (i nie tylko) śmierci. Gdyby tak jak zamierzał przed powrotem z inspekcji do Londynu spotkał się jeszcze w Algierze z generałem De Gaullem celem m.in. omówienia odzyskania polskiego złota...

Zobacz więcej

Mitsubishi A6M Zero nad Guadalcanalem – cz. II

We wrześniu 1942 r, operujące nad Guadalcanalem siły japońskiego lotnictwa bazowego uległy znacznemu wzmocnieniu, co dawało nadzieję na przełamanie amerykańskiego oporu. Sprawiło to, że apogeum starć powietrznych nad wyspą miało miejsce od początku października do połowy listopada. 

Zobacz więcej

Mi-35M2 - druga młodość ognistego rydwanu z Afganistanu – cz. III

Rosyjskie Lotnictwo Wojsk Lądowych, jak również Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej, stosunkowo niedawno obchodzące swoją setną rocznicę istnienia, przechodzą obecnie bardzo poważną reorganizację oraz szeroki program modernizacji...

Zobacz więcej

MiG-29BM – myśliwiec wielozadaniowy Sił Powietrznych Białorusi

Na międzynarodowym salonie lotniczo-kosmicznym MAKS 2005 w Żukowskim pod Moskwą, na wystawie statycznej przedsiębiorstwa RSK „MiG" zaprezentowany został zmodernizowany wielozadaniowy samolot myśliwski MiG-29BM. 

Zobacz więcej

Ukraińska 114. Brygada Lotnictwa Taktycznego i ćwiczenia Safe Skies 2015

W dniach 14–15 października na polsko-ukraińskim niebie wzdłuż granicy między obu sąsiadującymi krajami oraz w strefie międzynarodowego portu lotniczego w Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów) na Ukrainie odbyły się dwustronne polsko-ukraińskie manewry lotnicze...

Zobacz więcej

Kōkū Jieitai – Japońskie Lotnicze Siły Samoobrony

Kōkū Jieitai powstały 1 lipca 1954 r. jako jeden z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Obecnie służy w nich ponad 50 tys. osób i niemal 800 samolotów i śmigłowców. Głównym zadaniem Kōkū Jieitai od czasu ich utworzenia pozostaje obrona powietrzna kraju. 

Zobacz więcej

Rejs od kuchni. Obsługa samolotu komunikacyjnego w porcie lotniczym – cz. I

Z dóbr i usług korzystamy niemal na każdym kroku. Nie myślimy jednak o tym, z jak ciężką i skomplikowaną nieraz pracą wiąże się ich przygotowanie. Tak samo jest na lotnisku cywilnym, na którym przyszykowanie samolotu do rejsu na pierwszy rzut oka może wydawać się banalne. 

Zobacz więcej

HMS Warspite – najsłynniejszy pancernik Royal Navy

Brytyjczycy, jako naród nierozerwalnie związany z morzem, zapewne po dziś dzień żałują, że jedynym większym, zachowanym okrętem – pamiątką z czasów chwały Royal Navy z lat II wojny światowej – jest lekki krążownik Belfast, podczas gdy na złom oddano wszystkie pancerniki. 

Zobacz więcej

Zdobyć Madagaskar! Operacja „Ironclad”

5 maja 1942 roku rozpoczęła się operacja „Ironclad”, której celem było zdobycie francuskiego bazy Diego Suarez. Zwolennikiem zajęcia tej niezwykle ważnej wyspy administrowanej przez przedstawicieli rządu marszałka Philippa Pétaina był gen. Charles de Gaulle, który roztoczył perspektywę łatwego zwycięstwa. 

Zobacz więcej

Stalowe antylopy. Powstanie South African Tank Corps

W 1937 roku południowoafrykańscy sztabowcy podjęli starania o zakup, a gdy to się nie powiodło o rozpoczęcie prac nad własnym samochodem pancernym. Ograniczone środki finansowe na siły zbrojne Związku Południowej Afryki sprawiły, że organizacja jednostek motorowych była niemożliwa. 

Zobacz więcej

Czołg lekki Mark VII Tetrarch

Przed świtem 6 czerwca 1944 r. żołnierze brytyjskiej 6. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali na tyłach wojsk niemieckich w Normandii we Francji, odgrywając rolę forpoczty alianckich sił inwazyjnych. Wieczorem tego dnia po raz pierwszy dokonano w warunkach bojowych udanego desantu szybowcowego pojazdów pancernych.

Zobacz więcej

Martin Model 167 – niedoszły zwycięzca

 Wiosną 1937 r. w ogarniętej wojną domową Hiszpanii obie strony konfliktu zaczęły wykorzystywać dwusilnikowe bombowce o całkowicie metalowej konstrukcji, zdolne uciec atakującym je samolotom myśliwskim. Informacje o tym sprawiły, że dowództwo Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych...

Zobacz więcej

13 grudnia 1981 z dalszej i coraz bliższej perspektywy

Co nam zostaje w pamięci, a co znika po latach spędzonych na pokładach statków? Jak się okazuje, nie ma we wspomnieniach ani sztormów, ani „walki z żywiołem”, a nawet uczuć, jakie budzi widok pustego horyzontu. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter