Na początku lat 30. XX w., powrócono w US Navy do prac rozwojowych nad niezawodnymi i odpornymi na uszkodzenia siłowniami turboparowymi. Przy projektowaniu nowych urządzeń napędowych wykorzystane zostały doświadczenia z wieloletnich prób z wysokociśnieniowymi kotłami parowymi.
Po medialnym sukcesie gry „World of Tanks”, białoruska firma Wargaming.net idąc za ciosem, postanowiła wzbogacić swój dorobek w zakresie komputerowych produkcji o tematyce wojennej. Tak oto narodził się ”World of Warplanes”, a także nie tak dawno „World of Warships”.
Zainspirowany trochę tekstem z bloga jednego z generałów w stanie spoczynku, dotyczącym oceny defilady op. cit. „… defilada była… raczej przeglądem zakupów dla wojska, niż „pokazem siły”. Do tego większość pokazanego sprzętu była pochodzenia zagranicznego...
Współczesny postęp techniczny, którego jesteśmy świadkami, stwarza niemal nieograniczone możliwości zastosowania środków i systemów bezzałogowych w działaniach militarnych, w tym także prowadzonych na morzu.
Artykuł dotyczący przyszłości polskiej Marynarki Wojennej (MSiO 9-10/2015) zdecydowanie nie wydał mi się przekonywujący. W szczególności brakuje mi konkluzji, jaka to właściwie Marynarka Wojenna jest Polsce potrzebna.
Na przełomie 2013 i 2014 roku w Antarktyce, u wybrzeży Ziemi Adeli rozegrały się wydarzenia, które pośrednio zmuszają do nieco innego spojrzenia na „dalekie południe”.
Zjawiskiem naturalnym w historii techniki było przejmowanie nowoczesnych rozwiązań, sprawdzonych w wojsku, do zastosowań cywilnych. Statek, który chcemy dzisiaj przedstawić wygląda jak zwykły prom. Z punktu widzenia napędu jednak bardziej przypomina... okręt podwodny.
Postęp jaki dokonał sie w dziedzinie penetrowania naszego wewnętrznego „kosmosu” jakim sa morskie głębiny jest niewiarygodny. Pozwala mieć nadzieję, że już wkrótce odnajdziemy wszystko to co kiedykolwiek zgubiliśmy na morzu...
Deutsche Gesellschaft zur Rettung Schiffbrüchiger (DGzRS), czyli Niemieckie Towarzystwo Ratowania Rozbitków ze Statków jest organizacją pozarządową – stowarzyszeniem, założonym w celu ratowania ludzi z zagrożeń na morzu. W tym roku mija 150 lat od chwili jago założenia.
Przystąpienie Polski do NATO należy uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii naszego kraju. Po raz pierwszy Polska ma możliwość działania jako pełnoprawny członek sojuszu, którego trzon stanowią państwa morskie (maritime nations).
Film Spectre jest 24. według oficjalnej listy bondowskich filmów, produkowanych przez firmę EON Productions, należącą do rodziny Brocolli. Bondologia nieoficjalna dodaje do tej listy jeszcze co najmniej dwa tytuły: siódmy film z Seanem Connerym jako Bondem Never Say Never Again z 1983 roku oraz pierwsze, telewizyjne Casino Royale z 1954 roku, z Barrym Nelsonem w roli głównej. Film z czasów, gdy hasło „James Bond” nie znaczyło jeszcze wiele w popkulturze, a powieści Iana Fleminga były znane tylko nielicznym wielbicielom gatunku.
Jeśli poprosić kogo, aby uzupełnił zdanie „szwajcarski, mały, składany...” – niechybnie uzyskamy odpowiedź „- scyzoryk!”. Tymczasem może to także być wielofunkcyjny zestaw mikro-narzędzi w formie breloczka, którego cała idea sprowadza się właśnie do... braku ostrej klingi. Scyzoryk czy multitool – w każdym razie rzecz składana i kieszonkowych rozmiarów – rzeczywiście kojarzyć się może z alpejską krainą mlekiem i zegarkami płynącą. Tyle, że prawdę mówiąc chodzi w tym wypadku o Szwajcarów amerykańskich, z Ohio, bo tam właśnie zlokalizowana jest firma SWISS+TECH.
Chyba trudno znaleźć inną nazwę związaną z wojskową bronią palną w Ameryce bardziej niż Arsenał Springfield. Przez niemal 200 lat tu właśnie biło serce Służby Uzbrojenia Armii Stanów Zjednoczonych. I choć wojsko wyszło stąd w roku 1968, Arsenał Springfield żyje nadal – jako pełne inicjatyw muzeum.
, bo i u nas może wzbudzić zainteresowanie. Ta nazwa to element firmowej „polityki historycznej”, nadającej nowym konstrukcjom nazwy słynnych poprzedników – z którymi zazwyczaj nic ich nie łączy.
CZ Scorpion Evo 3 to nowy pistolet maszynowy i samopowtarzalny karabinek na nabój pistoletowy, oferowany przez CZUB już od roku 2011. Przez ten czas zdążył okrzepnąć i zdobyć szturmem rynek amerykański – najwyższy więc czas przedstawić go naszym Czytelnikom, bo i u nas może wzbudzić zainteresowanie. Ta nazwa to element firmowej „polityki historycznej”, nadającej nowym konstrukcjom nazwy słynnych poprzedników – z którymi zazwyczaj nic ich nie łączy.
W sobotę 5 grudnia rozpoczęła się w Warszawie pierwsza Konwencja Programowa Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, zorganizowana pod patronatem Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce w Centrum Partnerstwa Społecznego im. Andrzeja Bączkowskiego „Dialog”. Początkowo Konwencja miała być poświęcona prezentacji społecznego projektu ustawy o broni i amunicji, ale po zafundowaniu wszystkim strzelcom pasztetu w postaci naprędce skleconej przez unijnych komisarzy propozycji nowelizacji broniowej dyrektywy, oba tematy stały się równoważne.
Od czasów II wojny światowej ręczna broń przeciwpancerna jest ważnym elementem uzbrojenia pododdziałów piechoty. W walce z wozami bojowymi przeciwnika pełni głównie rolę defensywną, choć faktycznie granatniki przeciwpancerne wykorzystywane są jako uniwersalne środki artyleryjskie. Aktualnie Wojsko Polskie dysponuje jedynie przestarzałymi typami tego typu uzbrojenia, bardzo już odstającymi od najnowszych, dostępnych modeli. konstrukcje europejskie.
Wskazując oferty na nowy polski okręt podwodny, cały czas musimy określać je mianem „potencjalnych”. Polski program podwodny nie osiągnął etapu formalnego rozpoczęcia postępowania, co pozwala na wskazywanie bardzo szerokiego wachlarza ofert na przyszłą Orkę. Pochodzą one zarówno z Europy, ale nie brakuje zwolenników opcji azjatyckiej, zwracających uwagę na ciekawe propozycje Koreańczyków czy Japończyków. Nie ulega jednak wątpliwości, że chociaż formalnie ciągle wiadomo niewiele, za najbardziej wiarygodnych kandydatów w polskich programie uznać możemy przede wszystkim trzy konstrukcje europejskie.
Ostatnie tygodnie przyniosły dwa zdarzenia bardzo istotne z punktu widzenia dalszego kształtowania się rosyjskiego zaangażowania wojskowego w Syrii. Dokonany 31 października przez tzw. Państwo Islamskie zamach bombowy na rosyjski samolot pasażerski nad Synajem spowodował włączenie do działań w Syrii rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (Dalnaja Awiacja). Długofalowe skutki drugiego zestrzelenia, rosyjskiego bombowca frontowego Su-24M, dokonane w co najmniej bardzo dyskusyjnych okolicznościach przez tureckie myśliwce wielozadaniowe F-16C nad pograniczem turecko-syryjskim 24 listopada, są zaś obecnie trudne do przewidzenia.
Wśród kadry oficerskiej przedwojennego lotnictwa i Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii był postacią wybitną, aczkolwiek niepozbawioną ludzkich słabości. Cechowały go fantazja i rozmach w działaniu, wiecznie nienasycona żądza wrażeń, temperament nieuznający więzów i barier, zuchwałość i brawura, szybkość podejmowania decyzji. Potrafił zachować zimną krew w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. Te cechy charakteru zjednały mu przydomki: „Ataman”, „Watażka”, „Gangster”. Był organizatorem i pierwszym dowódcą 301. Dywizjonu Bombowego, zasłynął jako jeden z najwybitniejszych cichociemnych, który dwukrotnie skakał na spadochronie do okupowanej Polski. Szczególną sympatią i zaufaniem darzył go Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, cenili wysoko jego doświadczenie wojskowe i zdolności organizacyjne generałowie: Sosnkowski, Kopański i Tatar, powierzając mu odpowiedzialne i najtrudniejsze misje.