Artykuły

Samoloty wsparcia wojsk Breda Ba.64, Ba.65 i Ba.88

Włochy, ojczyzna generała brygady Gullio Douheta, przed drugą wojną światową nie rozwijały strategicznego lotnictwa bombowego. Skłaniano się raczej ku teorii innego myśliciela i wizjera rozwoju lotnictwa wojskowego, gen. bryg. Amedeo Mecozzi, zwolennika taktycznego użycia lotnictwa...

Zobacz więcej

Półwysep Iberyjski w drugiej wojnie światowej

Leżące na południowo-zachodnim krańcu Europy cztery państwa Półwyspu Iberyjskiego zostały oszczędzone przez drugą wojnę światową. Najbogatsze w wydarzenia były dzieje najmniejszego Gibraltaru, z kolei w nieco większej Andorze nie działo się prawie nic. Hiszpania i Portugalia oficjalnie pozostawały neutralne...

 

Zobacz więcej

Hiszpania poligonem doświadczalnym przed drugą wojną światową

Druga połowa lat trzydziestych XX wieku to gwałtowne narastanie w Europie zagrożenia wojennego. Do tego doszła konfrontacja dwóch ideologii totalitarnych: faszyzmu i bolszewizmu. Państwem, w którym doszło do tej konfrontacji stała się Hiszpania.

Zobacz więcej

Legion Condor

Okrutna wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936–39 zajmuje bardzo ważne miejsce w dwudziestowiecznej historii Europy. Za każdym z wrogich obozów – republikanami lub nacjonalistami – opowiedziały się inne państwa, a w ślad za tym nastąpiło ich bezpośrednie zaangażowanie w hiszpański konflikt.

Zobacz więcej

Corpo Truppe Volontarie w wojnie domowej w Hiszpanii

Decyzje o włoskim wsparciu hiszpańskich nacjonalistów zapadły na spotkaniach z wysłannikami gen. Franco, które miały miejsce 20 i 24 lipca 1936 r. 15 sierpnia Włosi rozpoczęli wysyłanie uzbrojenia i instruktorów oraz zgodzono się na utworzenie specjalnej misji wojskowej – MMIS...

Zobacz więcej

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939

Radio Ceuta w Maroku Hiszpańskim nadało 17 lipca 1936 r. krótki, dziwnie brzmiący komunikat: Całe niebo jest nad Hiszpanią bezchmurne. Dla postronnych słuchaczy praktycznie to nic nie znaczyło. Dla wąskiego grona wtajemniczonych oficerów był to sygnał wyzywający spiskowców do rozpoczęcia wojskowego zamachu stanu skierowanego przeciwko rządowi Drugiej Republiki w Hiszpanii.

Zobacz więcej

90 lat Fabryki Broni w Radomiu 1925-2015. Część 1: Trudne początki, 1925–1945

W tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia Fabryki Broni w Radomiu. Z tej okazji przypominamy (a niektórym zapewne przedstawiamy po raz pierwszy w pełnej formie) historię radomskiego zakładu i jego wyrobów.

Zobacz więcej

Enlan EL-08: „budżetowy” pancernik

Szukasz noża składanego? Chcesz, by był duży i wytrzymały, miał pewną blokadę, a przy tym świetnie wyglądał? Nie planujesz wydać na niego kilkuset złotych, a jednocześnie nie przepadasz za chińskimi kopiami noży zachodnich? No to zastanów się nad Enlanem EL-08.

Zobacz więcej

Konwencja NRA 2015 w Nashville, Tennessee

National Rifle Association (NRA) jest największą w USA organizacją miłośników broni palnej, zrzeszającą ponad 5 milionów członków. Raz w roku, w kwietniu, odbywa się walne zgromadzenie członków, połączone z wieloma innymi atrakcjami. Tegoroczna konwencja miała miejsce w Nashville, Tennessee, w stolicy muzyki country.

Zobacz więcej

Stulecie pistoletów Beretta: Część I – pistolety nieryglowane

Dokładnie 100 lat temu, w maju 1915 roku Włochy przystąpiły do I wojny światowej, decydując się po roku siedzenia okrakiem na barykadzie na odwrócenie sojuszy i przejście z Trójprzymierza do Ententy. Szybko okazało się, że za mocnymi słowami nowego sojusznika stało niewiele czynów, a jeszcze mniej stali.

Zobacz więcej

Heckler & Koch SFP9 – gorąca nowinka z Oberndorfu

Przez długi czas firma Heckler & Koch GmbH nie szalała specjalnie z pistoletowymi nowościami. Producent przez lata stawiał na sprawdzonych zawodników: rodzinę HK USP oraz wywodzące się od niej modele pokrewne. Na przełomie wieków do typoszeregu USP dołączyły HK P2000 i kompaktowy P2000SK.

Zobacz więcej

Pod znakiem produkcji specjalnej 70 lat Remontowa Shipbuilding

70-letnia historia gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding w znacznej części związana jest z tzw. produkcją niekatalogową. Okręty bojowe, specjalne i pomocnicze jednostki pływające powstawały zarówno dla polskiej Marynarki Wojennej, jak również dla flot innych państw...

Zobacz więcej

CTM uruchomił system walki Kormorana II – na razie w laboratorium

9 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni uruchomiono Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych. Jego obecna konfiguracja obejmuje większość stanowisk okrętowego systemu walki, przeznaczonego dla niszczyciela min Kormoran II.

Zobacz więcej

UCLASS – zwiadowca czy wojownik US Navy?

Wieloletnie doświadczenie przyzwyczaiło nas do tego, że im bardziej złożony i ambitny program zbrojeniowy, tym większe ryzyko wystąpienia problemów z jego realizacją. W zasadzie normą jest wydłużenie czasu ewoluowania programu od stadium projektu do produktu seryjnego, często dramatycznie rosną też koszty.

Zobacz więcej

Katar kolejnym użytkownikiem Rafale

4 maja br. w stolicy Kataru, Dosze, odbyła się uroczystość podpisania umowy na zakup dla sił zbrojnych tego kraju wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale wraz z bogatym pakietem dodatkowym. Podpisali ją prezydent Francji Francosi Hollande i emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani. Wydarzenie to pokazuje, jak ważne dla programu Rafale było zdobycie pierwszego klienta eksportowego...

Zobacz więcej

Słowacja wybrała Black Hawki

Proces starzenia, moralnego i fizycznego zużycia techniki lotniczej jest nieuchronny. Z tego też względu konieczna jest cykliczna wymiana parku sprzętu latającego i przejście na nowocześniejszą technikę. Siły Zbrojne Republiki Słowackiej przez wiele lat odczuwały skutki redukcji stanów osobowych i sprzętu, uzasadnianych kolejnymi reorganizacjami, a także niedostatecznym finansowaniem.

Zobacz więcej

Caracal – w pół drogi do celu

W środę 27 maja 2015 r. formalnie został zakończony proces sprawdzeń weryfikacyjnych, zamykający ostatecznie fazę oceny ofert w postępowaniu przetargowym na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP. Zakwalifikowany do nich śmigłowiec Airbus Helicopters H225M (EC725) Caracal przeszedł je pozytywnie.

Zobacz więcej

Nowości moskiewskiej defilady zwycięstwa

Defilada na Placu Czerwonym w Moskwie, która odbyła się 9 maja 2015 r. z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem, pokazała jak mogą w niedalekiej przyszłości wyglądać Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jeśli wszystkie wzory uczestniczącego w niej sprzętu zostaną przyjęte na uzbrojenie...

Zobacz więcej

Zakupy ciężarówek dokonane przez Siły Zbrojne RP w 2014 roku

Trwający od początku ubiegłego roku konflikt na Ukrainie, wciąż daleki od ostatecznego rozwiązania, uczynił z Polski państwo przyfrontowe. W takich realiach, w celu wzmocnienia potencjału obronnego, doszło w naszym kraju do zintensyfikowania wielu programów zakupowych...

Zobacz więcej

Scipio – polsko-słowacki wojownik

Na tegorocznych targach IDET 2015, które odbyły się w dniach 19-21 maja br. w czeskim Brnie, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Rosomak S.A. i słowacką spółką EVPÚ a.s. zaprezentowały kołowy wóz bojowy Scipio. Najnowszy wariant bojowego Rosomaka stanowi połączenie polskiego nośnika i słowackiej wieży TURRA-30, a opracowany został specjalnie z myślą o podboju słowackiego rynku.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter