11 czerwca br. prototyp 155 mm samobieżnej armatohaubicy na podwoziu kołowym Kryl wykonał pierwsze strzelanie w ramach prowadzonych obecnie zakładowych badań wstępnych, które mogli obserwować przedstawiciele wojska i mediów. Ich program jest, jak dotąd, realizowany zgodnie ze skorygowanym harmonogramem projektu rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Z ostatniego konfliktu światowego Włochy wyszły jako kraj zdewastowany, nie inaczej było z niegdyś potężną flotą. O ile zaplecze i infrastruktura portowa po ustaniu działań przedstawiały bardzo opłakany stan, to siły morskie ostały się w zaskakująco dobrej formie.
Węglowiec zbudowany w stoczni Stettiner Oderwerke AG, Stettin-Grabow, dla szczecińskiego armatora Rudolf Christian Gribel. Numer budowy 799. Wodowany w listopadzie 1937 r. jako Ruhr. Wszedł do eksploatacji pod banderą niemiecką w styczniu 1938 r., z portem macierzystym w Szczecinie i sygnałem rozpoznawczym DAZN.
5 czerwca br., do basenu portowego Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte, zawinął patrolowiec fińskiej Straży Granicznej Turva. W tym samym czasie Gdynia przeżywała „oblężenie” okrętów cumujących tam w związku z ćwiczeniem BALTOPS, co zupełnie przyćmiło w mediach wizytę skandynawskiego gościa.
Próba opanowania Cieśniny Dardanelskiej przez brytyjskie i francuskie jednostki bojowe w marcu 1915 r. zakończyła się klęską. Kolejny wysiłek Alianci podjęli w kwietniu, lądując na półwyspie Gallipoli. W tym samym czasie przez cieśninę przedarł się australijski okręt podwodny.
Jak do tej pory kwestia przedwojennej przebudowy kontrtorpedowców typu Wicher nie doczekała się szczegółowego opracowania. Zazwyczaj poszczególni autorzy o przebudowie wspominali zdawkowo lub też ograniczali się jedynie do zaprezentowania faktów...
Przesmyk Koryncki łączący Grecję Centralną z Peloponezem ma zaledwie nieco ponad 6 km długości, lecz aby przedostać się z oblewającej go od zachodu Zatoki Korynckiej, stanowiącej część Adriatyku1, na Zatokę Sarońską, będącą częścią Morza Egejskiego, żeglować trzeba 185 Mm po kapryśnych helleńskich wodach.
Specyfika wód wokół państw skandynawskich, w przypadku Bałtyku płytkich i usianych wysepkami, sprawiła, że to w ich flotach najliczniej reprezentowane były pancerniki obrony wybrzeża. Wprowadzano je do służby głównie na przełomie XIX i XX w.
W okresie od 23 października 1940 do 1 kwietnia 1941 r. krążownik ciężki Admiral Scheer odbył najpomyślniejszy w II wojnie światowej dla pojedynczej ciężkiej jednostki Kriegsmarine1 rejs bojowy na Morzu Północnym, północnym i południowym Atlantyku, a także okresowo na Oceanie Indyjskim.
Początek XXI wieku jest w Turcji okresem bardzo dynamicznego rozwoju pasażerskich przewozów lotniczych. Jednym z największych motorów wzrostu jest flagowy przewoźnik kraju – Turkish Airlines (THY/TK, Turk Hava Yollari). Dzięki uprzejmości linii mogliśmy zapoznać się z mniej znanymi aspektami działalności przewoźnika.
W maju bieżącego roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wycofały ze służby ostatnie samoloty wsparcia artyleryjskiego (gunship) AC-130H Spectre. Ich zadania przejęły młodsze AC-130U Spooky II, AC-130W Stinger II oraz nowe samoloty AC-130J Ghostrider. Eksperyment Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z uzbrojeniem w kierowane lotnicze środki bojowe...
Bezzałogowe systemy powietrzne w Siłach Zbrojnych RP pojawiły się dekadę temu, jednak do tej pory ich pozyskiwanie wiązało się z zaspokajanych doraźnych potrzeb operacyjnych, głównie związanych z misjami zagranicznymi. Ewolucja pola walki, w połączeniu z pojawiającymi się coraz to nowymi zdolnościami projektowymi i produkcyjnymi nad Wisłą...
29-30 maja na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy odbyła się IX edycja Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR – Wszystko dla lotnictwa. Jak co roku, pierwszy dzień został poświęcony wyłącznie wystawcom oraz zaproszonym gościom, drugi zaś – był otwarty dla zwiedzających.
7 maja 2015 r. w Kijowie po raz pierwszy wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz nowego samolotu transportowego An-178. Po krótkich próbach, na ostatnie dziesięć dni maja samolot trafił do malarni, gdzie otrzymał specjalne malowanie przed pokazem w Le Bourget pod Paryżem 15-21 czerwca.
Dziesięć lat temu 27 kwietnia 2005 r. Airbus A380 wykonał pierwszy lot, a dwa lata później w barwach linii lotniczych Singapore Airlines rozpoczął realizację połączeń pasażerskich. Ledwie rozpoczął służbę liniową, a już stał się ikoną XXI wieku, wyznaczając nowe standardy lotniczych podróży. Flota A380 ma obecnie na koncie 240 tys. rejsów, 2,1 mln godzin nalotu i 90 mln przewiezionych pasażerów.
Tegoroczny salon lotniczo-kosmiczny w podparyskim Le Bourget przebiegał przede wszystkim pod znakiem lotnictwa cywilnego i najszerzej zaprezentowały się na nim firmy europejskie. Mimo to nie zabrakło sprzętu wojskowego wszelkich klas i z różnych rejonów świata. Impreza zgromadziła ogółem 2260 podmiotów wystawienniczych z 45 państw.
Siły Powietrzne Brazylii – FAB (Força Aérea Brasileira) są największe w Ameryce Południowej. Według oficjalnych danych są to 77 454 osoby personelu. Większość z nich, 70 907, to wojskowi. Spośród nich 9927 jest oficerami, a 3496 kadetami lub studentami.
Większość ludzi uważa, że praprzyczyną przedsięwzięcia wspólnego amerykańsko-radzieckiego projektu Sojuz-Apollo, była poważna awaria statku księżycowego Apollo-13 w kwietniu 1970 r. Owszem, Związek Radziecki wyraził wówczas gotowość skierowania swych statków w rejon początkowo planowanego miejsca wodowania kapsuły ciężko uszkodzonego statku...
Wiosną 1944 r. 91. pułk lotnictwa myśliwskiego 256. Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego 5. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego 2. Armii Lotniczej przeszedł przeszkolenie na Jak-3 w 8. zapasowym pułku lotniczym w Bagaj-Baranowce i otrzymał 41 samolotów tego typu. Rozkazem z 12 czerwca dowódca Sił Powietrznych Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej...
ZSRR zawsze przygotowywał się do prowadzenia wojny w „otoczeniu kapitalistycznym”. Sowieckie kierownictwo polityczne, kierując się dogmatami marksizmu-leninizmu, dążyło do wojny, czyniło wszystko dla jej wybuchu i starannie rozpalało ogień światowego pożaru. Militaryzacja życia gospodarczego i społecznego kraju osiągnęła...