Artykuły

Kryl przemówił

11 czerwca br. prototyp 155 mm samobieżnej armatohaubicy na podwoziu kołowym Kryl wykonał pierwsze strzelanie w ramach prowadzonych obecnie zakładowych badań wstępnych, które mogli obserwować przedstawiciele wojska i mediów. Ich program jest, jak dotąd, realizowany zgodnie ze skorygowanym harmonogramem projektu rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz więcej

Włoskie śmigłowcowce

Z ostatniego konfliktu światowego Włochy wyszły jako kraj zdewastowany, nie inaczej było z niegdyś potężną flotą. O ile zaplecze i infrastruktura portowa po ustaniu działań przedstawiały bardzo opłakany stan, to siły morskie ostały się w zaskakująco dobrej formie.

Zobacz więcej

Węglowiec Ustka

Węglowiec zbudowany w stoczni Stettiner Oderwerke AG, Stettin-Grabow, dla szczecińskiego armatora Rudolf Christian Gribel. Numer budowy 799. Wodowany w listopadzie 1937 r. jako Ruhr. Wszedł do eksploatacji pod banderą niemiecką w styczniu 1938 r., z portem macierzystym w Szczecinie i sygnałem rozpoznawczym DAZN.

Zobacz więcej

Turva znaczy bezpieczeństwo

5 czerwca br., do basenu portowego Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte, zawinął patrolowiec fińskiej Straży Granicznej Turva. W tym samym czasie Gdynia przeżywała „oblężenie” okrętów cumujących tam w związku z ćwiczeniem BALTOPS, co zupełnie przyćmiło w mediach wizytę skandynawskiego gościa.

Zobacz więcej

A.E.2. – pierwszy okręt Ententy, który przepłynął Dardanele

Próba opanowania Cieśniny Dardanelskiej przez brytyjskie i francuskie jednostki bojowe w marcu 1915 r. zakończyła się klęską. Kolejny wysiłek Alianci podjęli w kwietniu, lądując na półwyspie Gallipoli. W tym samym czasie przez cieśninę przedarł się australijski okręt podwodny.

Zobacz więcej

Czy przezbrojenie jest przebudową, czyli rzecz o modernizacji kontrtorpedowców typu Wicher

Jak do tej pory kwestia przedwojennej przebudowy kontrtorpedowców typu Wicher nie doczekała się szczegółowego opracowania. Zazwyczaj poszczególni autorzy o przebudowie wspominali zdawkowo lub też ograniczali się jedynie do zaprezentowania faktów...

Zobacz więcej

Kanał Koryncki

Przesmyk Koryncki łączący Grecję Centralną z Peloponezem ma zaledwie nieco ponad 6 km długości, lecz aby przedostać się z oblewającej go od zachodu Zatoki Korynckiej, stanowiącej część Adriatyku1, na Zatokę Sarońską, będącą częścią Morza Egejskiego, żeglować trzeba 185 Mm po kapryśnych helleńskich wodach.

Zobacz więcej

Fińska para – Väinämöinen i Ilmarinen

Specyfika wód wokół państw skandynawskich, w przypadku Bałtyku płytkich i usianych wysepkami, sprawiła, że to w ich flotach najliczniej reprezentowane były pancerniki obrony wybrzeża. Wprowadzano je do służby głównie na przełomie XIX i XX w.

Zobacz więcej

Atlantycki rejs Admirala Scheera

W okresie od 23 października 1940 do 1 kwietnia 1941 r. krążownik ciężki Admiral Scheer odbył najpomyślniejszy w II wojnie światowej dla pojedynczej ciężkiej jednostki Kriegsmarine1 rejs bojowy na Morzu Północnym, północnym i południowym Atlantyku, a także okresowo na Oceanie Indyjskim.

Zobacz więcej

Turkish Airlines od kuchni

Początek XXI wieku jest w Turcji okresem bardzo dynamicznego rozwoju pasażerskich przewozów lotniczych. Jednym
z największych motorów wzrostu jest flagowy przewoźnik kraju – Turkish Airlines (THY/TK, Turk Hava Yollari). Dzięki uprzejmości linii mogliśmy zapoznać się z mniej znanymi aspektami działalności przewoźnika.

Zobacz więcej

Samoloty typu Gunship

W maju bieżącego roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wycofały ze służby ostatnie samoloty wsparcia artyleryjskiego (gunship) AC-130H Spectre. Ich zadania przejęły młodsze AC-130U Spooky II, AC-130W Stinger II oraz nowe samoloty AC-130J Ghostrider. Eksperyment Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z uzbrojeniem w kierowane lotnicze środki bojowe...

Zobacz więcej

2015 rokiem bezzałogowców

Bezzałogowe systemy powietrzne w Siłach Zbrojnych RP pojawiły się dekadę temu, jednak do tej pory ich pozyskiwanie wiązało się z zaspokajanych doraźnych potrzeb operacyjnych, głównie związanych z misjami zagranicznymi. Ewolucja pola walki, w połączeniu z pojawiającymi się coraz to nowymi zdolnościami projektowymi i produkcyjnymi nad Wisłą...

Zobacz więcej

IX Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR 2015

29-30 maja na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy odbyła się IX edycja Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR – Wszystko dla lotnictwa. Jak co roku, pierwszy dzień został poświęcony wyłącznie wystawcom oraz zaproszonym gościom, drugi zaś – był otwarty dla zwiedzających.

Zobacz więcej

Antonow An-178. Nowy transportowiec z Ukrainy

7 maja 2015 r. w Kijowie po raz pierwszy wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz nowego samolotu transportowego An-178. Po krótkich próbach, na ostatnie dziesięć dni maja samolot trafił do malarni, gdzie otrzymał specjalne malowanie przed pokazem w Le Bourget pod Paryżem 15-21 czerwca.

Zobacz więcej

10 lat Airbus A380

Dziesięć lat temu 27 kwietnia 2005 r. Airbus A380 wykonał pierwszy lot, a dwa lata później w barwach linii lotniczych Singapore Airlines rozpoczął realizację połączeń pasażerskich. Ledwie rozpoczął służbę liniową, a już stał się ikoną XXI wieku, wyznaczając nowe standardy lotniczych podróży. Flota A380 ma obecnie na koncie 240 tys. rejsów, 2,1 mln godzin nalotu i 90 mln przewiezionych pasażerów.

Zobacz więcej

Paris Air Show 2015

Tegoroczny salon lotniczo-kosmiczny w podparyskim Le Bourget przebiegał przede wszystkim pod znakiem lotnictwa cywilnego i najszerzej zaprezentowały się na nim firmy europejskie. Mimo to nie zabrakło sprzętu wojskowego wszelkich klas i z różnych rejonów świata. Impreza zgromadziła ogółem 2260 podmiotów wystawienniczych z 45 państw.

Zobacz więcej

Skrzydła nad Amazonią. Dzień dzisiejszy Sił Powietrznych Brazylii (część I)

Siły Powietrzne Brazylii – FAB (Força Aérea Brasileira) są największe w Ameryce Południowej. Według oficjalnych danych są to 77 454 osoby personelu. Większość z nich, 70 907, to wojskowi. Spośród nich 9927 jest oficerami, a 3496 kadetami lub studentami.

Zobacz więcej

40 lat programu Sojuz-Apollo

Większość ludzi uważa, że praprzyczyną przedsięwzięcia wspólnego amerykańsko-radzieckiego projektu Sojuz-Apollo, była poważna awaria statku księżycowego Apollo-13 w kwietniu 1970 r. Owszem, Związek Radziecki wyraził wówczas gotowość skierowania swych statków w rejon początkowo planowanego miejsca wodowania kapsuły ciężko uszkodzonego statku...

Zobacz więcej

Jakowlew Jak-3 część II

Wiosną 1944 r. 91. pułk lotnictwa myśliwskiego 256. Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego 5. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego 2. Armii Lotniczej przeszedł przeszkolenie na Jak-3 w 8. zapasowym pułku lotniczym w Bagaj-Baranowce i otrzymał 41 samolotów tego typu. Rozkazem z 12 czerwca dowódca Sił Powietrznych Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej...

Zobacz więcej

Owoce zwycięstwa 1945 r.

ZSRR zawsze przygotowywał się do prowadzenia wojny w „otoczeniu kapitalistycznym”. Sowieckie kierownictwo polityczne, kierując się dogmatami marksizmu-leninizmu, dążyło do wojny, czyniło wszystko dla jej wybuchu i starannie rozpalało ogień światowego pożaru. Militaryzacja życia gospodarczego i społecznego kraju osiągnęła...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter