W ostatniej dekadzie XIX i pierwszej XX w. niemal każdego roku dochodziło do tego, że któraś z flot traciła duży okręt w rezultacie pechowego zdarzenia. Największy rozgłos zyskiwały oczywiście katastrofy jednostek należących do mocarstw światowych i z dużą liczbą ofiar,
Możliwość dalekiego rozpoznania, a przez to szybszego zlokalizowania przeciwnika na morzu, miała duże znaczenie i nierzadko decydowała o losach bitwy. Początkowo do obserwacji używano „bocianich gniazd” ulokowanych wysoko na masztach.
Pod koniec XIX i na początku XX w. mało kto zapisał się w historii Royal Navy tak mocno jak John Arbuthnot Fisher (1842-1910). Odpowiadał on najpierw przez 5 lat za jej stan sprzętowy, a potem przez prawie 2 za kwestie kadrowe i w obu przypadkach, pokonując opór tych, którzy z takich czy innych powodów nie chcieli zmian ...
Pod koniec 1906 r. w Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja nad zasadnością budowy kolejnych drednotów. Debata ta prowadzona była w kontekście postępów czynionych przez Kaiserliche Marine i US Navy. O ile jeszcze brytyjski rząd starał się marginalizować plany rozbudowy floty niemieckiej, to Admiralicja domagała się ...
W historii okrętów wojennych mianem „białych słoni” określa się jednostki drogie, zbudowane najczęściej w jednym celu, dla których w późniejszym okresie nie było sensownego zajęcia. We flocie brytyjskiej za pierwsze takie okręty uchodzą wielkie krążowniki pancernopokładowe Powerful i Terrible
Stawiacze min to klasa okrętów, która święciła swoje triumfy od początku XX wieku z apogeum w okresie zimnej wojny. Podnosiły one bandery przede wszystkim krajów mających skomplikowane linie brzegowe, leżące nad akwenami o niewielkiej głębokości lub kontrolujących przesmyki i inne ścieśnione tory wodne.
W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia.
14 lipca br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i konsorcjum Bell/Boeing zawarli, długo oczekiwany, pierwszy eksportowy kontrakt na produkcję i dostawy samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami politycznymi, o których informowaliśmy także na łamach NTW...
Rok 2015 ma szansę przejść do historii jako ten, w którym zostaną wybrane i zamówione aparatu z czterech, z sześciu zaplanowanych, kategorii bezzałogowych systemów powietrznych. Mowa tutaj o platformach największych i najbardziej kosztownych klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) - Zefir i taktycznej średniego zasięgu - Gryf...
Uroczystość chrztu i wodowania patrolowca ORP Ślązak, która odbyła się 2 lipca bieżącego roku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, stała się też przyczynkiem do odświeżenia wiadomości na temat stanu zaawansowania programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.
21 lipca br. do bazy lotniczej zlokalizowanej w pobliżu stolicy Egiptu - Kairu -przyleciały pierwsze trzy wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Rafale w odmianie dwumiejscowej. Jest to efekt kontraktu na 24 takie maszyny, który został zawarty w lutym bieżącego roku.
„Lotnictwo może kontrolować dowolny teatr działań bojowych, ale by go zdobyć i utrzymać realizując tym samym dyplomatyczne i strategiczne cele operacji, niezbędne jest użycie od samego początku konfliktu wojsk lądowych” na podstawie wystąpienia gen. broni. w st. spocz. Udi Szaniego, byłego dowódcy Wojsk Pancernych Sił Obronnych Izraela.
Szwajcarski Eagle V (szerzej NTW 12/2012), oferowany przez General Dynamics Land Systems, jest jedną z konstrukcji, które zostały zaoferowane Ministerstwu Obrony Narodowej w programie pozyskania Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (wcześniej znanym pod kryptonimem Pegaz), rozpoczętym ponownie w sierpniu 2014 roku.
Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.
Najważniejszą częścią noża jest głownia – pisaliśmy to już wielokrotnie. Jej podstawowe, najczęściej spotykane kształty przedstawiliśmy w poprzednim odcinku cyklu o anatomii noża (STRZAŁ 5/15). Dziś zajmiemy się kolejnym, równie ważnymi tematami
W tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia Fabryki Broni w Radomiu i z tej okazji przypominamy historię radomskiego zakładu i jego wyrobów. Ponieważ temat jest bardzo obszerny, podzieliliśmy go na trzy części.
Na tegorocznych targach IWA OutdoorClassic 2015 (a nieoficjalnie już przedtem) firma J.P. Sauer & Sohn GmbH przedstawiła nowy sztucer powtarzalny S 404, o konstrukcji stanowiącej w znacznej mierze mix cech znanych z innych repetierów koncernu Lüke & Ortmeier z Isny im Allgäu.
Redakcyjny test przechodzą dziś dwa europejskie klony AR-15 z tzw. „tłokowym” systemem automatyki – niemiecki Haenel CR223 oraz czeski V-AR. Pomimo ogólnego podobieństwa różni je kilka rozwiązań szczegółowych: który okaże się lepszy?
Dużo krwi napsuły wszystkim miesiące policyjnych dywagacji na temat rzekomego kalibru alarmowych pistoletów Walther P-99 i P-22, strzelających nabojem 9 mm P.A.K. – choć dla nas sprawa od początku była oczywista.
W 1928 r. w prasie fachowej ukazało się szereg artykułów dotyczących transportera ciężkiego karabinu maszynowego Carden-Loyd Mark VI. Pojazd ten dzięki prostej konstrukcji oraz niezbyt wygórowanej cenie miał sprawić, że będzie możliwe ich masowe użycie na polu walki ...