Kiedy po 123 latach nieobecności na mapach Europy i świata w dniu 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wreszcie niepodległość, otrzymała także gwarancje dostępu do Morza Bałtyckiego, w związku z czym kwestia powstania Polskiej Marynarki Wojennej jawiła się jako rzecz oczywista.
Pierwszym nowoczesnym bombowcem ciężkim w wyposażeniu lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej (Dai Nippon Teikoku Rikugun) był dwusilnikowy Mitsubishi Ki-21 (Typ 97), zaakceptowany do produkcji w listopadzie 1937 roku. Miał całkowicie metalową półskorupową konstrukcję, zakryte stanowiska załogi, komorę bombową i chowane podwozie.
Ten, kto posiadał Krym mógł z wielkiej bazy morskiej w Sewastopolu kontrolować cały obszar Morza Czarnego. Do utrzymania tej bazy konieczne było jednak zachowanie bezpiecznego zaplecza lądowego. Dlatego Armia Czerwona miała bronić półwyspu za wszelką cenę. Z kolei niemieckie dowództwo musiało zająć Krym, by...
Zaraz po zawarciu pokoju siły zbrojne powinny podjąć przygotowania do kolejnej wojny. To banalne twierdzenie nie zawsze oczywiście ma pokrycie w rzeczywistości. W przypadku armii francuskiej, jesienią 1918 roku opromienionej nimbem najważniejszego z sił koalicji, która właśnie pokonała kierowany przez Niemcy sojusz...
W tym samym czasie polskie działania na tym polu sprowadzały się głównie do doraźnego formowania oddziałów pancernych lub pancerno-motorowych w ramach gier wojennych i ćwiczeń, czy też do opracowywania różnorodnych koncepcji teoretycznych, które nigdy nie zostały wprowadzone w życie.
Pan Jędrzej Korbal od kilku lat publikuje kolejne teksty dotyczące sprzętu wojskowego, który w okresie międzywojennym. był używany, lub choćby tylko testowany przez Wojsko Polskie. Teksty te są klarowne i bogate w nieznaną często dotychczas faktografię, z którą autor zapoznał się w trakcie archiwalnej kwerendy.
1 września około godz. 8.50 do obu dywizjonów Brygady Pościgowej broniącej Warszawy dotarł rozkaz startu przeciwko samolotom Luftwaffe zbliżającym się w rejon stolicy. W rejon Warszawy nadlatywały Heinkle He 111H z dywizjonu bombowego (Gruppe) II.(K)/LG 1 (lot od godz. 7.25 do 10.40).
Przed przystąpieniem do syntetycznego opisu działań bojowych czołgów lekkich Vickers Mk. E wchodzących na wyposażenie polskiej broni pancernej, należy zacząć od uwag dotyczących organizacji wyposażonych w nie oddziałów. Tworzone w ramach planu mobilizacyjnego kompanie czołgów lekkich powinny się składać z16 wozów bojowych...
W lipcu 1944 roku Walter Wolfrum wziął udział w walkach toczonych w pierwszych dniach sowieckiej operacji lwowsko-sandomierskiej. Odnotował wówczas kolejne duże sukcesy, zwłaszcza 16 lipca kiedy odniósł 10 zwycięstw powietrznych, ustanawiając życiowy rekord sukcesów uzyskanych w jednym wylocie w postaci czterech zestrzeleń.
Mitsubishi Ki-83 był najlepszym dwusilnikowym myśliwcem zbudowanym podczas drugiej wojny światowej dla lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej, ale pozostał w postaci prototypów. Jego projektowanie rozpoczęło się już pod koniec 1941 roku.
Koncepcja użycia lotnictwa bombowego, według której stworzono samolot Tu-22, szybko stała się przestarzała. Jego amerykański odpowiednik – Convair B-58 Hustler – służył zaledwie około dziesięciu lat. Kariera radzieckiego samolotu okazała się jednak znacznie dłuższa, ponieważ dotrwał on w służbie pierwszoliniowej aż do końca zimnej wojny.
Ważnym elementem planów Rosji dotyczących uderzenia na Ukrainę jest wykorzystanie potencjału sojuszniczej Białorusi. Planowano nawet zmusić białoruskiego nieprawowitego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę do wsparcia „specjalnej operacji wojskowej” własnymi siłami zbrojnymi.
W obliczu silnego oporu wojsk ukraińskich oraz na skutek wyczerpania sił własnych wojska rosyjskie poczyniły w szóstym miesiącu wojny tylko symboliczne postępy. Zastój na froncie był widoczny dla rosyjskiego społeczeństwa do tego stopnia, że 24 sierpnia minister Siergiej Szojgu poczuł się w obowiązku wydać komunikat, że...
Proces modernizacji technicznej polskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich miesiącach uległ gwałtownemu przyspieszeniu w rezultacie zaognienia sytuacji międzynarodowej w Europie Wschodniej. Przede wszystkim zawarto kontrakty na dostawę śmigłowców AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych i S-70i dla Wojsk Specjalnych oraz...
Włoski dwusilnikowy lekki śmigłowiec wielozadaniowy AW109 jest obecny na rynku od ponad 45 lat, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem nabywców. W tym czasie jego konstrukcja, zespół napędowy, awionika i wyposażenie były nieustannie modyfikowane i unowocześniane.
W Siłach Zbrojnych Francji w bardzo dużym zakresie od lat eksploatowane są opancerzone pojazdy kołowe różnego przeznaczenia. Spośród nich można wyróżnić wozy rozpoznawcze uzbrojone w armaty. We współczesnej armii francuskiej ten trend zapoczątkował wkrótce po II wojnie światowej wóz znany jako EBR...
Zakup czołgów Abrams dla Sił Zbrojnych RP również związany jest z pozyskaniem pojazdów wsparcia i zabezpieczenia. Do tej grupy należy wóz zabezpieczenia technicznego M88A2 o wielce mówiącej nazwie Hercules. Mowa o typowym rozwiązaniu przeznaczonym dla amerykańskich pododdziałów pancernych...
Pod względem organizacyjnym wypracowanie, ale i budowę polskich fregat Miecznik w ramach dedykowanego konsorcjum podzielono na dwie zasadnicze składowe: platforma okrętowa oraz Zintegrowany System Walki (ZSW). Za tym drugim pojęciem kryje się wielki zastrzyk nowoczesnych technologii...
Dnia 1 czerwca 2022 roku minister obrony Niderlandów Kajsa Ollongren przedstawiła publicznie nową białą księgę obronności zatytułowaną „Silniejsza Holandia, bezpieczniejsza Europa: Inwestowanie w silne NATO i UE”. Co oczywiste, dokument ten powstał w dużej mierze pod wpływem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Jednym z większych kontraktów zbrojeniowych 2022 roku podpisanych na potrzeby Sił Zbrojnych RP był lipcowy zakup śmigłowców Leonardo Helicopters AW149. Niewątpliwie był on także zaskoczeniem, wcześniej w zasadzie nie było informacji, że resort obrony zakupi nowy śmigłowiec taktyczny klasy 8,5 tony dla Wojsk Lądowych.