Operujące od początku 1942 roku na wodach u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych U-Booty długo pozostawały bezkarne. Dopiero 14 kwietnia niszczyciel Roper (DD-147) zmniejszył flotę Dönitza o U 85, a 9 maja kuter Straży Wybrzeża Icarus pozbawił ją U 352. Lotnicy nie mieli się czym pochwalić jeszcze długo.
Trwające od 28 stycznia br. próby zdawczo-odbiorcze okrętu patrolowego Ślązak dobiegają końca. Próby zdawczo-odbiorcze przeprowadzane są w oparciu o specjalny program Inspektoratu Uzbrojenia. Zajmuje się nimi powołana przez tę instytucję komisją odbiorcza składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych.
W lipcu 1944 roku elbląska stocznia Schichaua otrzymała od Naczelnego Dowództwa Kriegsmarine zlecenie na budowę 500 miniaturowych okrętów podwodnych typu XXVII B5 („Seehund” – pol. foka), później określanych również jako typ 127.
Ostatnie kilka lat może jawić się jako początek nowej ery w Królewskiej Brytyjskiej Marynarce Wojennej – Royal Navy. Rozpoczęto kilka znaczących projektów pozyskania okrętów głównych klas, zakupiono nowe samoloty i śmigłowce. Może to być początkiem „nowej ery” w siłach morskich Wielkiej Brytanii...
Okręty liniowe typu Richelieu pod względem projektu były jednymi z pierwszych prawdziwych pancerników uniwersalnych (zwanych też potocznie „szybkimi”). Już w połowie lat 20. ubiegłego wieku, gdy większość krajów przystąpiła do uzupełniania swoich flot krążownikami ciężkimi (tzw. „waszyngtońskimi”), dowództwo Marine Nationale doszło do wniosku...
Floty państw arabskich rozpoczynały wojnę opromienione egiskim sukcesem, którym niewątpliwie było zatopienie niszczyciela Eilat 21 października 1967 roku przez egipskie ścigacze rakietowe projektu 183R. Ścigacze rakietowe, dostarczone zarówno Egiptowi jak i Syrii stały się najważniejszymi okrętami sił morskich.
Wielkie niszczyciele typu Kongō należą do najnowocześniejszych jednostek Japońskich Morskich Sił Samoobrony i zarazem do najgroźniejszych okrętów świata.
Gdy wykonywał zadania jako okręt hydrograficzny, chętnie o jego dalekich rejsach na Spitsbergen pisała także prasa cywilna. Później, po przebudowie na jednostkę rozpoznania radioelektronicznego, informacji o jego służbie już nie było. Oto historia budowy i służby ORP Bałtyk, który zamiast łowić ryby na Morzu Północnym, przez ćwierć wieku podnosił banderę wojenną.
Gigantyczne straty sprzętowe ponoszone przez siły zbrojne ZSRR od pierwszych godzin niemieckiej inwazji na ten kraj w czerwcu 1941 roku sprawiły, że rząd w Moskwie szybko zwrócił się do Brytyjczyków o pomoc. Ci, szczęśliwi z powodu znalezienia sobie przez III Rzeszę kolejnego wroga, nie odmówili wsparcia...
Pod koniec II wieku p.n.e. konsul Mariusz Gajusz rozpoczął reformę armii Republiki Rzymskiej, wskutek której legiony znacznie zmieniły swoją dotychczasową strukturę i charakter. W myśl nowych założeń odchodzono od armii o charakterze obywatelskim, na rzecz służby zawodowej, poddanej surowym wymogom wojskowej dyscypliny.
Niemcy przygotowując się do realizacji planu „Barbarossa” prowadziły intensywne rozpoznanie zachodnich rejonów Związku Radzieckiego. W czerwcu 1941 roku Luftwaffe nasiliło loty rozpoznawcze w celu ustalenia bieżącego stanu budowy rejonów umocnionych i rozmieszczenia oddziałów bojowych w pobliżu linii granicy.
W nocy z 2/3 września Dowództwo Armii „Łódź” nakazało III/6 Dywizjonowi Myśliwskiemu wykonywania wymiatań myśliwskich na obszarem działania 28. DP (w rejonie Wielunia) oraz 30. DP (w rejonie Szczerców-Widawa). Powodem tego były napływające do sztabu wiadomości o...
Jako związek operacyjno-strategiczny o kompetencjach administracyjnych Front Zabajkalski został utworzony 15 września 1941 roku z przeznaczeniem odparcia ewentualnego uderzenia japońskiego na Dalekim Wschodzie. Dowódcą Frontu został gen. Michaił Kowalow, którego zastąpił w 1945 r. marsz. Rodion Malinowski.
Operacja „Mały Saturn” nie była wcale ostatnim ciosem, który spadł na włoską 8. Armię zajmującą pozycje nad Donem. Na początku stycznia 1943 roku odnotowano napływ nowych sił sowieckich w rejon prawego skrzydła ARMIR (Armata Militare Italiana in Russia) i pozycji węgierskiej 2. Armii (stojącej na północ od Włochów).
W lutym 1940 roku Rikugun Kōkū Honbu (Główne Biuro Lotnictwa Armii) zleciło kilku zainteresowanym wytwórniom lotniczym opracowanie projektów nowych, jednosilnikowych, jednomiejscowych samolotów myśliwskich, mających mocniejszą konstrukcję, silniejsze uzbrojenie i lepsze osiągi niż konstruowane wówczas w firmie Nakajima myśliwce Ki-43 i Ki-44.
Pomimo licznych triumfalnych doniesień pilotów 3. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego (IAK – Istriebitielnyj Awiacjonnyj Korpus) o wielkich sukcesach w czasie bitwy o Krym w 1944 roku, prawdziwe sukcesy Jaków z wizerunkiem ptasiego skrzydła na kadłubach były wielokrotnie mniejsze, a straty własne znaczne.
Koncepcja opracowania ciężkiego działa samobieżnego, uzbrojonego w potężną armatę do prowadzenia ognia na wprost, a ponadto osłoniętego solidnym pancerzem, pojawiła się w Wehrmachcie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pojazdy takie, uzbrojone w długolufowe armaty kal. 10,5 cm, 12,8 cm lub 15 cm...
Produkowana na licencji w Hucie Stalowa Wola samobieżna haubica kal. 122 mm 2S1 Goździk powstała także w specyficznym wariancie przeznaczonym dla jednostek Obrony Wybrzeża. Seria powstała w małej liczbie, ale stanowi przykład dostosowania wyrobów oryginalnych do wymagań polskiej armii.
16 sierpnia 2018 roku na terenie zakładów KAZ im. S.P. Gorbunowa w Kazaniu nastąpiła uroczysta prezentacja pierwszego prototypu głęboko zmodernizowanego bombowca strategicznego Tupolew Tu-22M3M (izdielije 45.03M). Program dotyczy nie tylko zmian w obrębie samej platformy lotniczej...
O potrzebie modernizacji zarówno T-72M1, jak i PT-91, napisano już chyba wszystko na przestrzeni ostatnich 25 lat, w trakcie których wydawano miesięcznik „Nowa Technika Wojskowa”. Większość autorów jest zgodna, że jedynym bezwzględnie opłacalnym obszarem modernizacji tych czołgów jest ich siła ognia.