Zatopienie rosyjskiego lodołamacza Aleksandr Sibiriakow 25 sierpnia 1942 roku było „największym” sukcesem krążownika Admiral Scheer podczas jego wypadu na Morze Karskie, w ramach operacji o kryptonimie „Wundreland” (pol. „kraina cudów”). Warto przypomnieć tamten dramatyczny „nierówny bój”, od którego minęło już 75 lat.
W 1924 roku generał Włodzimierz Ostoja-Zagórski zakupił we Francji sporą ilość sprzętu wojskowego, w tym również i samolotów. W tym samym roku, Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku zaczął być wyposażany w – nowoczesne na owe czasy – łodzie latające i amfibie.
Będąc niemal kopią udanych okrętów liniowych typu Nevada z systemem opancerzenia „wszystko albo nic” (amer. „all or nothing”), stanowiły niezwykle ważny etap w rozwoju budownictwa okrętowego. Dysponowały olbrzymią siłą ognia, rozbudowaną ochroną bierną oraz bardzo dobrą dzielnością morską.
We wrześniu 2013 roku ORP „Arctowski” wykonywał zadanie, polegające na przeprowadzeniu sondażu hydrograficznego poligonów morskich, leżących na północ od półwyspu Hel. Jego celem było zebranie aktualnych danych batymetrycznych i sprawdzenie czystości dna w rejonie...
Kiedy 22 czerwca 1941 roku III Rzesza wraz z sojusznikami zaatakowała ZSRR, państwo to niejako automatycznie stało się sojusznikiem aliantów zachodnich. Porażające klęski Armii Czerwonej w pierwszych tygodniach wojny na froncie wschodnim spowodowały, że alianci zdecydowali się dostarczać sowietom uzbrojenie...
Po pięciomiesięcznym pobycie w stoczni, do służby w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej wróciła jednostka pływająca SG-312 Kaper 2. To w ostatnich latach drugi wyremontowany patrolowiec, na którym pływają funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Już niedługo, na wody Motławy, w centrum Gdańska zawita pasażerski statek parowy! A to – dzięki pomysłowi Rolanda Józefowicza, który analizując dawne zdjęcia, dostrzegł na nich sporo jednostek o napędzie parowym, pływających wówczas po rzece w centrum miasta.
Współczesne fregaty wykonują szereg zadań, wynikających z trzech podstawowych funkcji sił morskich: militarnej, policyjnej i dyplomatycznej. Okręty wyposażane są w systemy uzbrojenia i środki techniczne, umożliwiające udział w konfliktach zbrojnych zarówno o małej, jak i o dużej intensywności.
Położone w południowo-wschodniej Anglii, a liczące obecnie około 20 tys. mieszkańców miasto Rochester może być uważane za dalekie przedmieście Wielkiego Londynu. Od stolicy oddalone jest tylko około 40 km.
W roku 1922, Egipt formalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii (która zajęła ten obszar w 1888 roku), ale Albion nadal zachował prawo utrzymywania tam wojsk i faktycznie kontrolował egipską politykę zagraniczną oraz obronną. Stan taki utrzymał traktat dwustronny zawarty w 1936 roku.
Okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP "Kontradmirał X. Czernicki" od 1 stycznia pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO i stoi na czele Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych Grupa 2 ( SNMCMG2) operującego w specyficznym rejonie świata na styku Europy, Afryki i Azji.
Niszczyciele typu Minekaze pośród wszystkich okrętów tej klasy wykorzystywanych przez Cesarską Japońską Marynarkę Wojenną w okresie 1941-1945 w wojnie na Pacyfiku, należały do najstarszych znajdujących się w czynnej służbie niemal od samego początku lat dwudziestych XX wieku.
W lipcu 1940 roku wskutek analizy walk brytyjskich jednostek pancernych we Francji War Office ogłosiło wymagania taktyczno-techniczne na nowy czołg szybki. Pancerz przedni nowego czołgu miał wynosić aż 75 mm (2,95 cala), uzbrojeniem miała być armata 2-funtowa lub haubica 3,7 cala oraz ciężkie karabiny maszynowe Besa kalibru 7,92 mm.
Armia „Kraków” – związek operacyjny utworzony dla obrony rejonu przemysłowego na Górnym Śląsku, osłony rejonu Częstochowy od zachodu oraz Krakowa od południowego zachodu. Armia ta otrzymała bardzo ciężkie zadanie utrzymania się na obranych pozycjach i stanowienia swoistego zawiasu (pivot) dla podtrzymania spokojnego odwrotu...
9. DPanc działania bojowe pod Kurskiem rozpoczęła drugiego dnia ofensywy. Wchodząc do boju jako dywizja drugiego rzutu, powinna rozwinąć sukces osiągnięty pierwszego dnia przez jednostki szturmowe. Początkowo wydawało się, że tak się stanie. W ciągu dwóch pierwszych dni 9. DPanc włamała się 8 kilometrów w głąb sowieckiej obrony.
Czołg KW-1 był niemal podręcznikowym obrazem stanu sowieckiego przemysłu zbrojeniowego. Ciekawy projekt łączący gruby pancerz z efektywnym uzbrojeniem, układ jezdny zapewniający możliwość pokonywania terenu niedostępnego dla wielu innych czołgów połączone z zawodnymi i niedopracowanymi agregatami...
W sierpniu 1940 roku, podczas bitwy o Anglię, przebywający w Wielkiej Brytanii amerykański obserwator z ramienia US Army Air Corps (USAAC) Maj Gen Delos C. Emmons miał okazję zapoznać się z przełomowym brytyjskim wynalazkiem – radarem (Radio Detection and Ranging). Poinformowano go wówczas...
Pierwszego września oddziały niemieckiej wschodnio-pruskiej 21. Dywizji Piechoty przy wsparciu Stukasów oraz jednej kompanii czołgów atakowały polskie pozycje obronne nad rzeką Osą. Po całym dniu walk Niemcom udało się zdobyć przyczółek na południowym brzegu rzeki w rejonie Rogóźna-Zamku.
17 lipca 1944 roku dowódca Panzergruppe West gen. Eberbach spotkał się z marszałkiem polnym von Kluge, który objął stanowisko głównodowodzącego Heeresgruppe B (marszałek polny Rommel został ranny w trakcie ataku lotniczego) i powiadomił go o spodziewanym brytyjskim natarciu. Według informacji posiadanych przez Niemców...
Beretta… na dźwięk tej nazwy automatycznie nasuwają się obrazy klasycznych filmów kina akcji z pierwszoplanową rolą Beretty 92F, takich jak “Szklana Pułapka”, gdzie używał jej porucznik John “Yippee-ki-yay, motherfucker!” McClane czy “Zabójcza Broń”, gdzie stanowiła podstawowe uzbrojenia detektywa Martina Rigsa.