Wojna obronna 1939 roku była prawdziwym sprawdzianem dla powołanego do życia w 1929 roku lotnictwa towarzyszącego. Zadaniem eskadr towarzyszących była praca dla Wielkich Jednostek WP z lotnisk polowych położonych w pobliżu frontu. Miały one prowadzić bliskie rozpoznanie i loty łącznikowe.
Kapitan Ugo Drago był jednym z najskuteczniejszych włoskich pilotów myśliwskich okresu II wojny światowej. Większość ze swoich 17 zwycięstw powietrznych osiągnął w ostatnim roku wojny, służąc w Aeronautica Nazionale Repubblicana, tj. siłach powietrznych do końca wiernej III Rzeszy Włoskiej Republiki Socjalnej.
3 września 1939 r. po porannym pojedynku artyleryjskim pomiędzy zakotwiczonymi jako stałe baterie artyleryjskie w helskim Porcie Wojennym kontrtorpedowcem ORP Wicher i stawiaczem min ORP Gryf, a niemieckimi kontrtorpedowcami typu Leberecht Mass, z którego niemieckie jednostki wyszły pokonane...
17 kwietnia 1943 r. ciężkie samoloty bombowe 8. Armii Powietrznej USAAF przeprowadziły nalot na zakłady lotnicze Focke-Wulfa w Bremie. Choć opłacone ciężkimi stratami, bombardowanie spowodowało przeniesienie produkcji legendarnych myśliwców Fw 190 do wschodniej części Niemiec, w tym na tereny dzisiejszej Polski.
Czterosilnikowa łódź latająca Coronado miała być następcą słynnej Cataliny opracowanej w samej wytwórni. Z powodu zbliżonego zasięgu do dwusilnikowego odpowiednika, produkcja PB2Y ograniczyła się jednak do 217 egzemplarzy. Niemniej i Coronado wziął udział w II wojnie światowej.
Królewskie Malezyjskie Siły Powietrzne z pewnością można zaliczyć do najbardziej egzotycznych użytkowników samolotów MiG-29, które razem z ósemką dwumiejscowych F/A-18D Hornet przez przeszło półtora dekady stanowiły podstawę lotnictwa wojskowego tego kraju.
Austriacka Flugpolizei posiada osiemnaście śmigłowców, które są rozmieszczone w kilku bazach lotniczych. Jest to siedem EC135P2+, cztery AS350B1, dwa AS355F2, dwa AS355N Ecureuil oraz jeden Bell 206B Jet Ranger III. Jesienią ubiegłego roku na wyposażenie Flugpolizei wszedł pierwszy, fabrycznie nowy AS350B3 Ecureuil...
Ukraińscy konstruktorzy projektowali nowoczesny samolot pasażerski An-148 zaledwie kilkanaście lat temu, zakładając kooperację z przemysłem rosyjskim. W tym krótkim czasie stosunki między oboma państwami zdążyły jednak wykonać zwrot o sto osiemdziesiąt stopni.
Koncepcja budowy nowoczesnej polskiej naziemnej obrony powietrznej zakłada, że będzie to system wielowarstwowy, dysponujący nowoczesnymi rozwiązaniami w poszczególnych kluczowych podsystemach: dowodzenia i łączności, dowodzenia oraz ogniowym.
Fińskie Siły Powietrzne zostały utworzone w 1918 r. Podczas II wojnie światowej odniosły duże sukcesy w walce z radzieckim lotnictwem. Po wojnie wznowiły działalność na początku lat 50.
Nowy odrzutowy samolot szkolno-treningowy Sił Powietrznych RP należy do najnowocześniejszych w swojej klasie. Początkowo powstawał w ramach wspólnego włosko-rosyjskiego programu maszyny treningowej nowej generacji, ale w ostateczności jest indywidualnym projektem...
W ostatnim czasie w Polsce widoczny jest wzrost liczby wydawanych pozwoleń na broń palną. Oznacza to zwiększenie zainteresowania tematem posiadania broni w różnych celach: sportowych, kolekcjonerskich czy obronnych.
Lubię broń, mam jej całkiem sporą liczbę, dużo strzelam – po prostu kręci mnie to tak, jak innych piłka nożna czy bieganie. Miałem kilka typów karabinków i pistoletów – niektóre sprzedałem (bo albo szukałem lepszych rozwiązań, albo po prostu mi nie pasowały), a innych używam regularnie od dłuższego czasu.
Z karabinkiem AK jest trochę jak z czipsami albo kotami – zawsze mówisz wezmę tylko jednego. Faktycznie, na początku kupujesz jeden karabinek, który ma być klasyczny, w drewnie, taki jak go Michaił stworzył...
Strzelanie w ciemności albo w półmroku nie należy do zadań łatwych, dystans na jaki widzimy, wyraźnie się skraca, a identyfikacja celu staje się problematyczna.
Budzący wiele emocji program karabinka modułowego MSBS-5,56 wchodzi właśnie w końcową fazę realizacji – lada moment rozpoczną się jego testy w wojsku, a na początku 2018 r. broń ma trafić do uzbrojenia Wojska Polskiego. Jednym z elementów systemu jest 40-milimetrowy granatnik podwieszany...
Obecnie rozbudowane flotylle rzeczne utrzymują jedynie niektóre państwa Ameryki Południowej (w gronie tym na szczególną uwagę zasługuje Brazylia) oraz położone nad wielkimi rzekami kraje azjatyckie (przy czym, w tym przypadku są to raczej zgrupowania sił policyjnych).
Prawdopodobnie ostateczne wycofanie ze służby okrętów liniowych typu Iowa pozbawiło US Navy najgroźniejszej broni nawodnej i zarazem cały sojusz NATO skutecznego narzędzia wsparcia dla jednostek działających na lądzie.
W głównych uroczystościach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej 29 listopada w Gdyni wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Na pokładzie okrętu-muzeum „Błyskawica”, cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim, zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył komandorowi Krzysztofowi Jaworskiemu nominację...
Niszczyciele min to klasa okrętów, która pojawiła się w drugiej połowie ubiegłego wieku. Pierwsze jednostki tej klasy weszły do służby niemal u szczytu zimnej wojny. Największy wkład w ich powstanie i rozwój wniosły państwa europejskie, dlatego też można byłoby śmiało stwierdzić, że jest to „europejska” klasa okrętów.