22 maja 1969 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni zastosowano po raz pierwszy w historii nowy sposób budowy statku. Było to złączenie jego połówek na wodzie, bez użycia suchego doku. Rozsławiło to gdyńskich stoczniowców i ich zakład na cały świat. Pierwszym dzieckiem tej metody była Proletarskaja Pobieda.
W XVIII wieku, tak jak w wieku XVII i XVI, kolonie stanowiły o mocarstwowej pozycji Hiszpanii. Dostarczały bowiem Koronie kolosalnych zysków tak z opodatkowania legalnego handlu, jak i z importu kruszców wydobywanych w Peru i Meksyku...
Od 26 października do 2 listopada w gdyńskim porcie gościł okręt rozpoznawczy Dupuy de Lôme (A759) Marynarki Wojennej Republiki Francji. Jego nazwa upamiętnia słynnego konstruktora, twórcę pierwszego okrętu pancernego Gloire.
Działania wojenne na Bałtyku rozpoczęte 1 września 1939 roku znamionuje całkowita przewaga strony niemieckiej zarówno na lądzie i morzu jak i w powietrzu. Akcje Luftwaffe oraz niemieckiego lotnictwa morskiego od 2 IX 1939 roku spowodowały, że dominacja ich w trzecim wymiarze...
Na początku 1942 roku ORP Burza ciągle wykonywał zadania w ramach Irish Sea Escort Force, jednakże coraz więcej jego uzbrojenia, urządzeń i innych elementów konstrukcyjnych sprawiało poważne kłopoty załodze i w związku z tym niezbędny był gruntowny remont...
Myśliwiec North American P-51 Mustang to jeden z najsłynniejszych samolotów II wojny światowej. Kariera bojowa tej maszyny w lotnictwie amerykańskim nie zakończyła się jednak z chwilą kapitulacji III Rzeszy i Japonii.
7 listopada 1944 r. doszło do najpoważniejszego amerykańsko-radzieckiego incydentu powietrznego odnotowanego podczas II wojny światowej. W pobliżu jugosłowiańskiego miasta Nisz dwusilnikowe samoloty myśliwskie P-38 Lightning z amerykańskiej 82. FG pomyłkowo zaatakowały...
T.4, Su-100, „setka” Suchoja... lub „latający zbiornik paliwa”. Już w chwili powstania samolot ten budził wiele emocji. Dla jednych szczyt techniki, dla innych awanturnictwo i marnotrawienie sił i środków. Tytanowo-stalowy bombowiec sprzed kilku dziesiątków lat do dziś zadziwia skalą zastosowanych nowych rozwiązań.
W czerwcu 1982 r. izraelskie siły zbrojne wkroczyły do targanego konfliktami wewnętrznymi Libanu. Jak zwykle w przypadku konfliktów bliskowschodnich spektakularną rolę odegrało znakomicie wyposażone i wyszkolone lotnictwo państwa żydowskiego.
W latach 1955–1975 w Republice Wietnamu przy dużym zaangażowaniu USA niemal od zera stworzono Południowowietnamskie Siły Powietrzne, które u szczytu potęgi zyskały miano czwartych co do wielkości wojsk lotniczych świata.
Samolot myśliwski 5. generacji Northrop/McDonnell Douglas YF-23, nazywany nieoficjalnie Black Widow II, został skonstruowany w drugiej połowie lat 80. w ramach programu ATF. W czasie oficjalnej prezentacji wywołał poruszenie wśród zgromadzonych widzów awangardową sylwetką...
1 września 2016 roku 43. Sewastopolski Samodzielny Mieszany Pułk Szurmowy Lotnictwa Morskiego podporządkowany Morskiej Awiacji Wojenno-Morskoj Fłoty Rosyjskiej Federacji (MA WMF FR) w strukturach Floty Czarnomorskiej (FCz) ostatecznie wycofał z uzbrojenia bombowce frontowe Su-24.
Jednym z najbardziej drażliwych rejonów świata jest obecnie Półwysep Krymski, który marcu 2014 r. został zajęty przez rosyjskie „zielone ludziki” i włączony w skład Federacji Rosyjskiej. Jako że posiadanie Krymu gwarantuje Rosji panowanie nad Morzem Czarnym, półwysep został obsadzony silnym kontyngentem lotniczym.
W 1940 roku zakłady LKZ zbudowały (nie licząc prototypu) 243 czołgi KW-1 i KW-2. Już w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to zbudowano 131 czołgów średnich T-28 o zupełnie innym poziomie technologicznym, był to poważny krok naprzód. Plan na rok 1941 przewidywał budowę 1000 czołgów KW...
W listopadzie 1942 roku przyszedł czas na celebrę kolejnej rocznicy nieudanego zamachu z 1923 roku. Akurat ta rocznica, ponownie niespodziewanie, przeszła do historii jako najsławniejsza spośród wszystkich innych, wcześniejszych i późniejszych. Wzmianki o niej znajdziemy chyba w każdej biografii Hitlera czy historii II wojny światowej...
Niewiele zostało z bazujących w Oranie, Algierze i Casablance sił morskich rządu Vichy, kiedy 11 listopada 1942 roku ustały walki we francuskiej części Afryki Północnej. Po trwających tydzień negocjacjach ocalałe okręty przyłączyły się do aliantów, niedługo potem zrobiła to eskadra z Dakaru.
W grudniu 1944 roku ustał napływ samolotów Me 262 przeznaczonych dla lotnictwa bombowego. Od tego miesiąca Luftwaffe skoncentrowała się na wyposażaniu w odrzutowce Messerschmitta jednostek myśliwskich, w tym jednostek bombowych mających pełnić zadania w obronie powietrznej Rzeszy.
W latach 1940-1943, podczas walk w Afryce Północnej, jedną z najskuteczniejszych broni brytyjskiej armii były elitarne jednostki specjalnego przeznaczenia: Pustynna Grupa Dalekiego Zasięgu (LRDG, od Long Range Desert Group) i Specjalne Siły Powietrzne (SAS, od Special Air Service).
Na odcinku dywizji noc minęła bez działań bojowych, toteż pododdziały Pz.Gren.Rgt. 33 bez problemów zajęły nową linię obronną: wzgórze 148–rejon na południowy–zachód i zachód od Makówki–rzeka Narew. Grupa pancerna pułkownika Christerna zajęła linię zabezpieczenia w rejonie Pasynek, nawiązując tym samym połączenie z Pz.Gren.Rgt. 12.
Na rozwoju brytyjskich wojsk pancernych po I wojnie światowej silne piętno odcisnęła tzw. zasada 10 lat. Według Winstona Churchilla, który był uznawany za jej głównego twórcę, Imperium nie wejdzie w znaczący konflikt zbrojny na obszarze Europy przez okres wspomnianych 10 lat.