W dniu 25 kwietnia br. Minister ON Antoni Macierewicz na odprawie rozliczeniowo-zadaniowej z kierowniczą kadrą resortu obrony narodowej wskazał pięć priorytetowych obszarów rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2019.
Wojskowe targi w dużej mierze postrzegamy poprzez obecność nowości z zakresu ciężkiej techniki pancernej. Tak było również w tegorocznej edycji MSPO. Pokazano między innymi demonstratory czołgów Leopard 2PL i PT-16, ale to nie wszystko.
Ostatnie miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem września, były bardzo obfite w informacje związane z prowadzonym w Polsce programem obrony powietrznej kryptonim Wisła. Do najważniejszych należy zaliczyć kolejny krok, ogłoszony podczas tegorocznego MSPO w Kielcach przez szefa MON...
Leopard 2 uchodzi za przykład czołgu idealnie balansującego wymagania użytkownika na odpowiednią siłę ognia, mobilność i opancerzenie. Faktycznie jednak w przypadku tego ostatniego parametru mowa o rozwiązaniach będących efektem wielu trudnych kompromisów...
AW159 Wildcat to najnowszy członek znanej od ponad 40 lat rodziny wielozadaniowych śmigłowców Lynx. Został skonstruowany w pierwszej dekadzie XXI wieku na potrzeby Royal Navy i British Army. Dzięki zmianom w konstrukcji i wyposażeniu Wildcat reprezentuje zupełnie nową jakość.
Pod koniec 2016 roku, wraz z wystosowaniem ostatecznych zapytań ofertowych, w decydującą fazę wkroczy realizowany na potrzeby USAF program T-X. Zmiany w amerykańskim wojskowym lotnictwie szkolnym nadchodzą dużymi krokami.
Nowy rodzaj broni – czołgi, które pojawiły się na polu walki w czasie pierwszej wojny światowej – przyczynił się do przełamania silnie umocnionych pozycji niemieckich, a w konsekwencji do zakończenia działań wojennych na froncie zachodnim. Koniec Wielkiej Wojny nie zatrzymał dalszej kariery czołgów...
Na początku listopada 1941 roku pierwsze egzemplarze Ki 43-I z wzmocnionymi skrzydłami przekazano z powrotem 64. Sentai. Wkrótce potem jednostka powróciła do Kantonu. Przed odlotem jej dowódca major Tateo Kato zwrócił się z prośbą do dowództwa Sił Powietrznych Armii Japońskiej, aby w jego samolocie zamontowano...
13 lipca gen. Harold Alexander wysunął koncepcję podjęcia ofensywy przez brytyjski XIII Korpus w kierunku na Arezzo, a przez 2. Korpus Polski na Ankonę. Dowództwo 8. Armii szczególną wagę przywiązywało do działań na kierunku Ankony, był to bowiem duży port, którego zdobycie znacznie ułatwiłoby zaopatrzenie wojsk alianckich.
Działania Królewskiego Lotnictwa Rumunii (Aeronautica Regala Romana – ARR) w II wojnie światowej są na obrzeżach głównego nurtu zainteresowań wojną w powietrzu. Rumunia była i jest peryferiami Europy znajdującymi się z dala od strategicznych frontów.
Historia walk jednostek pancernych Regio Esercito (Królewskich Sił Zbrojnych) w latach 1940-1943 to nie tylko nieustanne pasmo klęsk. Jednak sukcesy, jak choćby pod Bir el Gobi w listopadzie 1941 roku, przychodziły o wiele rzadziej niż porażki.
W wielu opracowaniach poświęconych działaniom niemieckich formacji pancernych można znaleźć informację, że najskuteczniejszym dowódcą czołgu w czasie II wojny światowej był Michel Wittmann. Informacja ta nie jest jednak precyzyjna.
Artyleria okrętowa używana była w historii wojen XX wieku do wsparcia wojsk walczących na lądzie dość często i nieraz miała decydujący wpływ na przebieg wydarzeń. Wsparcie takie dotyczyło jednak z reguły operacji desantowych, czy to w sytuacji, kiedy oddziały desantowane próbowały uchwycić przyczółek...
Czołg powstał jako środek wsparcia piechoty pozwalający na przełamanie pierwszej linii obrony przy znacznym zredukowaniu strat w ludziach. Uzbrojenie ówczesnych wozów w postaci armat kalibru 57 mm w przypadku czołgów brytyjskich i niemieckich czy też 75 mm w przypadku czołgów francuskich wystarczało jedynie...
Marcin Michalski i Maciej Wasielewski rozpoczynają swą znakomitą reporterską etiudę zatytułowaną „Opowieści z Wysp Owczych” opisem przygody młodej Farerki (mieszkańcy wysp zwą się bowiem Farerami bądź Farerczykami), która w Madrycie musi zwrócić się o pomoc do miejscowej policji.
Powrót po roku 1989 do tradycji i symboliki Wojska Polskiego niepodległej Rzeczypospolitej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zaowocował w 1993 roku powstaniem i wprowadzeniem ustawy „O znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, która w sposób kompleksowy regulowała ich kształt i wygląd...
Leżąca na południu Izraela, nad Morzem Śródziemnym, Hajfa to trzecie co do wielkości miasto w tym kraju (około 270 000 mieszkańców) i największy port, wyprzedzający pod względem wolumenu przeładunków Aszdod i czerwonomorski Eilat.
Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk jest jedynym tego typu okrętem w Marynarce Wojennej oraz trzecim z kolei noszącym tę nazwę. ORP Bałtyk powstał w oparciu o polski projekt opatrzony numerem 3819ZP-1200 w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej (dziś Stocznia MW S.A).
HMS Intrepid był jednym z dwóch brytyjskich okrętów desantowych-doków (LPD, ang. Landing Platform Dock) typu Fearless, zbudowanych w latach 60. XX wieku. Razem z siostrzanym Fearless zapoczątkował obecność okrętów tej klasy w Royal Navy.
Jedną z większych innowacji zastosowanych u podstaw w projekcie trzech ostatnich, jak dotąd, pancerników US Navy było przeniesienie wszystkich urządzeń i instalacji przeznaczonych dla lotnictwa pokładowego na rufę.