Rozgrywającej się w drugiej połowie września 1944 roku operacji Market Garden towarzyszyły zmagania w powietrzu. Choć w czasie kampanii normandzkiej Jagdwaffe poniosła ciężkie straty, niemieckie lotnictwo myśliwskie wciąż było w stanie przeciwstawiać się przeważającemu przeciwnikowi stosunkowo dużymi siłami.
Realne warunki do budowy w Związku Sowieckim czołgów ciężkich powstały w lipcu 1929 roku. Zapadła wtedy decyzja o rozpoczęciu działań organizacyjnych. Do prac nad konkretnymi projektami przystąpiono w marcu następnego roku. Przy całkowitym braku własnych doświadczeń na tym polu zamierzano wykorzystać cudze pomysły.
W następstwie przeciągających się walk miejskich w Stalingradzie Hitler wpadł w jeden ze swoich słynnych ataków furii i zażądał od swych sztabowców i przemysłowców działa szturmowego zdolnego wjechać do opornego miasta i obrócić je w proch wraz z obrońcami. Niemiecka armia miała pod dostatkiem ciężkich dział zdolnych tego dokonać...
27 czerwca 1944 roku rozpoczęto przerzucanie dywizji z Grupy Armii „Północna Ukraina” do Grupy Armii „Środek”. Dywizja posiadała wtedy w pełni wyposażony Pz.Rgt. 35 dowodzony przez pułkownika Hansa Christerna. Pułk składał się ze sztabu, kompanii sztabowej i dwóch batalionów czołgów.
Kiedy Włochy wypowiedziały 10 czerwca 1940 roku wojnę Francji i Wielkiej Brytanii, marynarka wojenna tego kraju miała 59 niszczycieli. W pierwszym półroczu działań bojowych utraciła na Morzu Śródziemnym osiem. Trzy czwarte z nich należało do I i II dywizjonu tworzonych przez jednostki typu Turbine.
W obronie przeciwlotniczej niezwykle ważną rolę odgrywa sprzęt radiolokacyjny, bez którego jej funkcjonowanie byłoby co najmniej bardzo trudne. Zatem na wyposażeniu wojsk przeciwlotniczych, jak i obrony powietrznej znajdują się radary różnych typów mogące wykrywać obiekty latające...
Przeciwpancerne pociski podkalibrowe stabilizowane brzechwowo z odrzucanym sabotem i ze smugaczem (APFSDS-T) stały się obecnie jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych środków zwalczania broni pancernej.
Od dłuższego czasu oczywistym jest, że zastąpienie wyeksploatowanych i technicznie przestarzałych BWP-1, będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, zupełnie nową konstrukcją jest konieczne i wymaga pilnych działań.
Choć ubiegłoroczne decyzje amerykańskiego Kongresu oraz dowództwa USAF odwlekły w czasie moment wycofania samolotów szturmowych A-10 o co najmniej kilka lat, to debata nad ich przyszłością...
W ramach Planu Modernizacji Technicznej (PMT) na lata 2013-2022 przewidziano kilka zadań związanych z rozbudową potencjału wojskowej floty śmigłowcowej. Część programów, tak jak dotyczący zakupu śmigłowców W-3 Sokół w odmianie do transportu VIP, zostało już w pełni zrealizowanych.
Jednym z okrętów uczestniczących w największych na świecie, tegorocznych manewrach morskich RIMPAC 2016 (Rim of the Pacific Exercise), odbywających się na wodach Pacyfiku w rejonie Hawajów, był amerykański śmigłowcowiec-desantowy wsparcia (Landing Helicopter Assault) USS America (LHA-6).
Hm, tytuł wyszedł trochę dziwny... Ale jak to inaczej określić, skoro z jednej strony nasz karabin ma to i owo obcięte, a z drugiej większość dodatkowych akcesoriów pochodzi z firm izraelskich ?
Nawet słynnym firmom produkującym broń zdarzają się wpadki epickich rozmiarów: modele tak nieudane, że przynoszące wstyd zasłużonym markom. W dziejach Smith & Wessona taką czarną owcą był Light Rifle M1940.
Ostatni wysyp ataków terrorystycznych we Francji sprawił, że w dziennikach zagościł obraz francuskiej policji z bronią długą różnego typu. Jeden typ tej broni, pistolet maszynowy z dwoma chwytami w stylu wczesnego Thompsona, wzbudził serię pytań od Czytelników...
Ostatni wzrost zagrożenia terrorystycznego sprawił, że Bruksela postanowiła zrobić COŚ – nie żeby to miało jakiś sens, ale żeby się nie dało powiedzieć, że nie zrobili nic. Tymczasem Szwajcarzy, zamiast rozbrajać praworządnych obywateli, proponują realną odpowiedź na zagrożenie.
Czeska Zbrojovka i Tanfoglio to bezpośredni konkurenci, także na polskim rynku. Trudno byłoby znaleźć – przynajmniej w odniesieniu do sportów strzeleckich, bo w przypadku broni służbowej już łatwiej – przykład bliższych powiązań technicznych i uderzania do identycznej „grupy docelowej” klientów.
Plan o kryptonimie Großes Gericht (wielki sąd) przygotowano w Oberheeresleitung w grudniu 1915 r. podwpływem jego ówczesnego szefa,gen. piech. Ericha von Falkenhayna.Radykalnie odbiegał on od dotychczasowejpraktyki prowadzeniawojny.
Dokonania alianckich asów pancernych w okresie II wojny światowej zdecydowanie pozostają w cieniu wyczynów załóg Panzerwaffe czy radzieckich tankistów. Chodzi nie tylko o liczby zniszczonych czołgów przeciwnika, jakie zapisano na konta najlepszych czołgistów...
W gronie niewypowiedzianych a zaistniałych konfliktów zbrojnych XX wieku znajduje się wojna słowacko-polska 1939 r. Konflikt rozpoczęty 1 września 1939 r. wkroczeniem sił zbrojnych Państwa Słowackiego (PS) przy boku sojuszniczej armii niemieckiej na terytorium II Rzeczpospolitej (RP) trwał aż do zakończenia jesiennej kampanii 1939 r.
Brytyjska firma Martin-Baker od końca lat 40. XX wieku jest światowym liderem w dziedzinie lotniczych foteli wyrzucanych. Dzięki nim w ciągu minionych 70 lat życie uratowało ponad siedem tysięcy lotników. Mniej znanym faktem jest to, że firma zaczęła swoją działalność od konstruowania samolotów. Wprawdzie w ciągu 10 lat zbudowała tylko cztery prototypy, ale ostatni z nich – MB-5 – uważany jest za jeden z najlepszych brytyjskich myśliwców napędzanych silnikiem tłokowym.