Artykuły

Okrętowy System Uzbrojenia 35 mm (OSU 35-Tryton)

Począwszy od 2012 roku trwają prace nad opracowaniem nowoczesnego okrętowego systemu uzbrojenia, w oparciu o armatę 35 mm (nazwa robocza Tryton), które prawdopodobnie zakończą się w tym roku próbami morskimi. 

Zobacz więcej

Morska siła — jubileusz 3. Flotylli Okrętów

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. W marcu obchodziła 45-lecie swojego istnienia.

Zobacz więcej

Jak zadbać o baterie

Dzisiaj zarówno strzelcy sportowi (zwłaszcza w konkurencjach dynamicznych), myśliwi, jak i użytkownicy profesjonalni oraz posiadacze broni do ochrony coraz częściej przy broni lub naokoło mają coraz więcej różnych urządzeń elektronicznych. 

Zobacz więcej

Jedenastka dla generała

Od roku 1943 amerykańska generalicja nosiła Colty M1903 Pocket Hammerless .32 ACP i M1908 Pocket Hammerless .380 ACP, o kurkach wewnętrznych. Oba pistolety były już mocno przestarzałe konstrukcyjnie, a używane w nich browningowskie naboje 7,65 mm x 17SR i 9 mm x 17 także do mistrzów skuteczności nie należały. 

Zobacz więcej

Prawie-Fallschirmjägergewehr dla (bogatych) prawie-spadochroniarzy

Pan Bernd Dittrich z Kulmbach położonego miedzy Erfurtem a Norymbergą założył firmę Sport-Systeme Dittrich oferującą repliki konstrukcji, o których słyszeli wszyscy miłośnicy drugowojennego uzbrojenia i o których użyciu większość tychże entuzjastów może co najwyżej pomarzyć. 

Zobacz więcej

Wobbly Webley – Strażnik Imperium

Birmingham było jednym z największych europejskich zagłębi rusznikarskich, kolebką zorganizowanej kontroli jakości i obowiązkowych prób wytrzymałościowych broni. W latach 30. XIX wieku bracia Philip i James Webleyowie odbywali termin u birminghamskich mistrzów rusznikarskich...

Zobacz więcej

IWA się trzyma...

Już po raz czterdziesty trzeci spotkali się w Norymberdze producenci, handlowcy i dziennikarze, związani z cywilnym rynkiem broni, amunicji i akcesoriów – od kilkunastu lat wspierani przez producentów, handlowców i dziennikarzy powiązanych z tzw. Outdoorem.

Zobacz więcej

Nakajima Ki-27 (Nate)

Ki-27, w kodzie alianckim znany jako Nate, był pierwszym myśliwcem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej w układzie wolnonośnego dolnopłata. Od połowy 1938 do połowy 1942 r. stanowił podstawowe wyposażenie jednostek myśliwskich Lotnictwa Armii. 

Zobacz więcej

Symulatory kontroli ruchu lotniczego w Polsce wczoraj i dziś

Pełnienie funkcji kontrolera ruchu lotniczego jest marzeniem pasjonatów lotnictwa z zakątków całego świata. Jednym z elementów kursu przysposabiającego do wykonywania tego zawodu jest udział w symulowanych zdarzeniach ruchowych... 

Zobacz więcej

Northrop F-5A/B Freedom Fighter Cz. II

Cechy samolotu F-5 Freedom Fighter, takie jak stosunkowo nowoczesna konstrukcja, dobre właściwości pilotażowe i rozsądne koszty eksploatacji, spowodowały, że pierwsza generacja F-5 okazała się niekwestionowanym sukcesem eksportowym. 

Zobacz więcej

309. AMARG. Więcej niż „cmentarzysko”

Obecnie 309. Aerospace Maintenance and Regeneration Group (Lotnicza Grupa Utrzymania i Konserwacji, AMARG) utrzymuje w różnych stadiach konserwacji i przechowywania około 4000 samolotów, które należą nie tylko do wszelkich rodzajów wojsk Stanów Zjednoczonych...

Zobacz więcej

Royal Australian Air Force

Australia ze względu na swój potencjał demograficzny, gospodarczy, militarny, finansowy i polityczny odgrywa rolę regionalnego mocarstwa na południowym Pacyfiku. Jej siły zbrojne od wielu dekad aktywnie uczestniczą w licznych wojnach, konfliktach lokalnych, misjach pokojowych i...

Zobacz więcej

USAF w Polsce

Minęły właśnie dwa lata, odkąd amerykańskie lotnictwo wojskowe w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu i pierwsze niepokoje w Donbasie przebazowało swoje samoloty bojowe do Polski. 13 marca 2014 roku w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało 12 maszyn F-16...

Zobacz więcej

Produkcja i najnowsze wersje śmigłowca PZL-Świdnik SW-4

Lekki śmigłowiec wielozadaniowy SW-4 zaprojektowany i produkowany przez zakłady PZL-Świdnik znany jest głównie pod postacią przeznaczonego dla wojska szkolnego Puszczyka. Nie jest to jednak jedyna odmiana świdnickiego wiropłatu. 

Zobacz więcej

Kursk. Walki 20. DPanc w świetle niemieckich i radzieckich materiałów archiwalnych (cz. 1)

Niemiecka letnia operacja zaczepna „Zitadelle”, zwana również bitwą na łuku Kurskim, po wielokrotnej zmianie terminu rozpoczęła się 5 lipca 1943 roku. W skład północnego ugrupowania uderzeniowego dowództwo niemieckie włączyło sześć dywizji pancernych.

Zobacz więcej

Somali Brytyjskie 1940

Już w 1935 roku Somali Brytyjskie znajdowało się na horyzoncie ówczesnej włoskiej polityki. Francja oświadczyła, że nie sprzeciwi się podbojowi Etiopii przez Włochy; postawa Wielkiej Brytanii była inna – oponowała, także dlatego, że to afrykańskie państwo było członkiem Ligi Narodów. 

Zobacz więcej

Włoskie samochody pancerne 1912–1939

Do pierwszego wykorzystania bojowego samochodów pancernych w armii włoskiej doszło w 1912 roku w czasie wojny włosko-tureckiej w Libii. W walkach Włosi użyli samochodów pancernych Fiat Arsenale. Do budowy tego modelu wykorzystano podwozie samochodu ciężarowego Fiat 15 bis. 

Zobacz więcej

Na drugim planie. Morze Czerwone 1940–1941

W połowie pierwszej dekady czerwca 1940 roku, zaraz po ewakuacji Dunkierki, oddziały Wehrmachtu rozpoczęły drugą fazę blitzkriegu w Europie Zachodniej. Po tym, jak szybko i zdecydowanie pokonały francuskie armie między Sekwaną i Oise, było już oczywiste, że wkrótce nastąpi przyłączenie się Włoch...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 roku

Dwusilnikowe samoloty dalekiego rozpoznania Do 17 były bardzo trudne do zestrzelenia. Po pierwsze latały bardzo wysoko i z reguły nie były osiągalne dla kanonierów dział przeciwlotniczych, po drugie, „latające ołówki”, jak je nazywano ze względu na ich długi kadłub...

Zobacz więcej

Reichsverteidigung

Reichsverteidigung – to jedno z lepiej znanych określeń z historii lotnictwa okresu II wojny światowej. Często zapomina się wszakże, że za określeniem tym przez długi czas nie kryło się nic realnego. Nie była to bowiem nazwa żadnego związku ani systemu obronnego...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter