Artykuły

Lotnictwo Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier nad Galicją i Kongresówką w pierwszych tygodniach wielkiej wojny.

Pierwszą wiktorią c.k. armii w wielkiej wojnie była bitwa pod Kraśnikiem. Kolejne zwycięskie batalie pod Komarowem i pod Lublinem przesądziły o powodzeniu działań ofensywnych c.k. armii polowych...

Zobacz więcej

Cesar Antonio „Rico” Rodriguez – współczesny łowca MiG-ów

Choć lotnictwo bojowe wielu państw bierze obecnie udział w działaniach bojowych, to asymetryczność konfliktów zbrojnych XXI wieku powoduje, że piloci nie mogą liczyć na uzyskanie prestiżowych tytułów asów myśliwskich, do czego konieczne jest zestrzelenie pięciu nieprzyjacielskich samolotów. 

Zobacz więcej

Lotnictwo Australian Army i Royal Australian Navy

Armia Australijska i Królewska Australijska Marynarka Wojenna posiadają własne siły lotnicze. W obu przypadkach są one niewielkie i wyposażone wyłącznie w śmigłowce. Stanowią jednak ważny element potencjału bojowego Australijskich Sił Obrony...

Zobacz więcej

Siły powietrzne Egiptu

Egipskie lotnictwo uchodzi za jedno z lepszych na Bliskim Wschodzie i być może za najlepsze w całej Afryce Północnej. Co więcej, korpus powietrzny jest uważany za najbardziej elitarny i jednocześnie najbardziej prozachodni ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Egiptu.

Zobacz więcej

Lockheed Martin F-22A Raptor

Samolot myśliwski 5. generacji  F-22A to maszyna wyprzedzająca swoją epokę. Dość powiedzieć, że gdy w 2012 r. w Stanach Zjednoczonych zakończono jego produkcję, zagraniczne odpowiedniki znajdowały się w najlepszym razie w stadium niedawno oblatanych demonstratorów...

Zobacz więcej

Embraer E-Jets. Wygoda i ekonomia prosto z kraju kawy cz. I

Samoloty brazylijskiej firmy Embraer są dziś jednymi z najlepiej rozpoznawalnych maszyn pasażerskich na świecie. Szczególnie produkowane od kilkunastu lat wąskokadłubowe statki powietrzne średniego zasięgu z rodziny E-Jets, do której należą...

Zobacz więcej

Niszczyciel czołgów M10

Działania wojenne toczone w Europie były pilnie obserwowane przez amerykańskich sztabowców. Sukcesy niemieckiej Panzertruppen dały asumpt do prac studialnych nad ochroną przeciwpancerną w dywizjach piechoty i pancernych.

Zobacz więcej

Wojska pancerne RKKA pod Kurskiem

W wojskach RKKA działających na froncie (tzw. Armia Czynna) w latach 1942-1943 główną rolę ofensywną odgrywały czołgi. Nie jednostki pancerne jako takie, a właśnie czołgi. Wynikało to z organicznych ułomności Armii Czerwonej...

Zobacz więcej

Łuk kurski – przełom bez przełomu

W 2007 roku opublikowano w Niemczech tekst (Das Deutsche Reich und der Zweite Weltkrieg, Bd. 8 z 2007 roku) umożliwiający „zakotwiczenie” w oficjalnym przekazie publicznym bardziej racjonalnego spojrzenia na bitwę kurską w 1943 roku. 

Zobacz więcej

Niemieckie działa samobieżne Hummel

Podczas walk na łuku kurskim w lipcu 1943 roku miał miejsce debiut bojowy kilku nowych niemieckich pojazdów pancernych. Na szerszą skalę zastosowano wówczas także samobieżne haubice kal. 150 mm o wdzięcznie brzmiącej nazwie Hummel [Trzmiel]. 

Zobacz więcej

Typhoony nad Normandią

W czasie walk w Normandii ogromną rolę odegrało alianckie lotnictwo, które wywalczyło przewagę w powietrzu i było w stanie skutecznie paraliżować oddziały lądowe Wehrmachtu i Waffen-SS. W realizacji drugiego z wymienionych zadań w szeregach Royal Air Force wyróżniały się...

Zobacz więcej

Amerykańskie niszczyciele typu Porter (1)

Pod koniec XIX i z początkiem XX wieku, w okresie poprzedzającym wybuch pierwszej wojny światowej, w każdej liczącej się potędze morskiej świata oprócz najważniejszych jednostek bojowych, takich jak okręty liniowe i krążowniki pancerne, coraz większą rolę zaczęły odgrywać mniejsze jednostki...

Zobacz więcej

Droga do Caracala

Airbus H225, wskazany w zeszłym roku jako jedyna maszyna spełniająca formalne wymagania w polskim przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy, to wiropłat stosunkowo nowy, choć wywodzi się on z dobrzej znanej od lat linii maszyn AS 332 Super Puma/AS 532 Cougar. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna wojsk lądowych arabskich państw Zatoki Perskiej

Wysokie wydatki na zbrojenia w skali świata są w dużym stopniu napędzane przez Bliski Wschód, a w szczególności przez arabskie państwa Zatoki Perskiej. Niektóre z nich zdają się mieć wręcz nieograniczone rezerwy finansowe na zakupy sprzętu wojskowego. 

Zobacz więcej

Jaki granatnik przeciwpancerny dla Wojska Polskiego ?

Konieczność zastąpienia znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego wysłużonych RPG-7 oraz niespełniających wymagań pola walki RPG-76 każe postawić pytanie jaki powinien być przyszły granatnik przeciwpancerny szczebla drużyny/plutonu. 

Zobacz więcej

Muzeum Morskie na Malcie

Muzeum Morskie na Malcie ma stosunkowo krótką historię. Inicjatywa zmierzająca do utworzenia placówki muzealnej o morskim charakterze została podjęta w 1988 roku, zaś cztery lata później - 24 lipca 1992 roku - nastąpiło oficjalne otwarcie instytucji dla zwiedzających.

Zobacz więcej

Kaper-1 po modernizacji

Na wodach Zatoki Gdańskiej w lutym 2016 roku Morski Oddział Straży Granicznej zaprezentował nowe możliwości zmodernizowanego etapami w latach 2014-2015 statku patrolowego Kaper-1.

Zobacz więcej

Śladami Olbrzymów – Linia żeglugowa Hurtigruten

„Hurtigruten” oznacza po norwesku „pośpieszną linię komunikacyjną”. Jest to też nazwa norweskiej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Obecnie, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes...

Zobacz więcej

Nieftgazy w nowej roli

3 grudnia 2014 roku minister obrony Argentyny,  Agustín Ross, podpisał umowę z rosyjską państwową firmą Arktikmor Nieftgaz Razwiedka zajmującą się poszukiwaniami kopalin (głównie ropy i gazu), dotyczącą odkupienia czterech, będących jej własnością, statków serwisowych górnictwa morskiego.

Zobacz więcej

„Kontrola morza” po szwedzku. Szwedzkie pancerniki typu Sverige część 2

W poprzedniej części artykułu omówiłem genezę pancerników typu Sverige wraz z przyjętą doktryną, zgodnie z którą je zbudowano oraz przedstawiłem opis techniczny tych jednostek, z uwzględnieniem m.in. charakterystyki kadłuba, ochrony biernej i napędu. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter