Drugim obok wodnosamolotów rodzajem maszyn latających zdolnych operować z wody są łodzie latające. W czasie II wojny światowej siłom powietrznym III Rzeszy samoloty tej kategorii dostarczały zakłady Dornier oraz Blohm und Voss.
W drugiej połowie 1981 r. południowoafrykańskie siły zbrojne zajęły część terytorium Angoli graniczącą z Afryką Południowo-Zachodnią. Jednocześnie RPA zacieśniła współpracę z organizacją UNITA...
W drugiej części artykułu przedstawiającego strukturę Royal CanadianAir Force opisujemy lotnictwo śmigłowcowe i szkolne oraz system dozoru przestrzeni powietrznej.
W związku z mającą miejsce latem tego roku ostatnią bezprecedensową czarną serią wypadków i incydentów lotniczych z udziałem statków powietrznych Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej, szczegółowo opisaną w ostatnim numerze "Lotnictwa" (09/2015) powraca pytanie ...
Samolot PZL-130 Orlik przeszedł długą drogę od obdarzonego licznymi ograniczeniami pierwszego wariantu seryjnego po model, którego parametry i możliwości twórcy maszyny założyli przecież jeszcze w fazie projektowania.
Lotnisko Port au Prince na Haiti, 16 kwietnia 2014 r. Pojedynczy chilijski Bell UH-1H Huey, cały pokryty bielą Narodów Zjednoczonych, stał daleko od hangarów dla śmigłowców. Jego załoga kręciła się wokół, robiąc ostatni przegląd przed wejściem na pokład.
W ostatni weekend sierpnia lotnisko na radomskim Sadkowie, które aktualnie jest domem zarówno 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, jak i cywilnego Portu Lotniczego, stało się już po raz dziesiąty areną Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, US Navy posiadała ogromną ilość niszczycieli zbudowanych przed i w trakcie jej trwania. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny w 1917 r., niszczyciele budowano wręcz systemem taśmowym...
Dawid i jego proca na wielką skalę” oraz „Nieprzyjaciel zasługuje na odznaczenia” – takie słowa znalazły się pod datą 13 maja 1915 r. w pamiętniku gen. Iana Hamiltona, dowódcy brytyjskich sił inwazyjnych na półwyspie Gallipoli.
W kwietniu 1939 r. lord Nuffield zaproponował przedstawicielom Sztabu Generalnego opracowanie własnego, niezależnego projektu czołgu krążowniczego. Zobowiązał się do pokrycia kosztów budowy dwóch prototypów ...
Samochód rozpoznawczy (Scout Car) M3A1 był finalnym ogniwem serii amerykańskich wozów rozpoznawczych. Prócz pełnienia służby w macierzystym wojsku, używany był również w armiach innych państw sprzymierzonych ...
W latach 30. ubiegłego wieku pojawiły się szybkie, dwusilnikowe bombowce w układzie wolnonośnego jednopłata, szybsze od dwupłatowych myśliwców, które znajdowały się na wyposażeniu sił powietrznych wielu państw.
Marzenia Mussoliniego o hegemonii w regionie Morza Śródziemnego legły w gruzach w konfrontacji z surową rzeczywistością, a niebagatelną rolę odegrały w tym poważne problemy gnębiące włoską marynarkę wojenną – Regia Marina – podstawowy środek do osiągnięcia tejże hegemonii.
7 września 1940 roku doszło do niezwykłego wydarzenia w historii powietrznych zmagań Luftwaffe i Royal Air Force – nad Wyspą zapanowała cudowna, letnia pogoda. Niebo było bezchmurne, a wiatr spokojny; było to niemalże nie do pomyślenia.
Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”.
Część 1. niniejszego artykułu traktowała o marszu 1. Dywizji na odsiecz Kimberley, zakończonym klęską pod Magersfontein. Do dowódcy wojsk brytyjskich w Afryce Południowej oraz do opinii publicznej na Wyspach niemal równocześnie dotarły też doniesienia o drugiej porażce ...
W stulecie wybuchu I wojny światowej jej poszczególne wydarzenia i bitwy ponownie stały się obiektem szerokiego zainteresowania. Jednak mimo licznych ostatnio publikacji, dzieje walk na froncie wschodnim nadal pozostają w naszym kraju mało znane.