Artykuły

CASA C-295M w Siłach Powietrznych

Od ponad dekady stacjonujące w Krakowie samoloty transportowe CASA (Airbus) C-295M wykonują zadania na rzecz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Choć same maszyny są intensywnie użytkowane od początku, pełna implementacja dojrzałego systemu związanego z ich eksploatacją zajęła kilka lat. 

Zobacz więcej

Bezzałogowce od Grupy WB

Trudno dziś znaleźć osoby, które nie zgadzałyby się z twierdzeniem, że Grupa WB ma największe w kraju doświadczenia z zakresu opracowywania, wdrażania, produkcji, a nawet eksportu technologii bezzałogowych systemów powietrznych.

Zobacz więcej

Ukraińskie Su-24 nad Donbasem

W wyniku Euromajdanu na Ukrainie pod koniec lutego 2014 roku państwo ukraińskie nagle stanęło w obliczu nieuchronnego zagrożenia inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej. Na domiar złego rozpoczął się również dynamiczny rozwój wydarzeń geopolitycznych na Krymie ...

Zobacz więcej

Bellum incognitum – wojna nieznana Użycie broni pancernej w kampanii polskiej w 1939 roku – oczekiwania a rzeczywistość

Niemiecka napaść na Polskę we wrześniu 1939 roku nie tylko rozpoczęła konflikt ogólnoświatowy, ale była również praktyczną okazją do sprawdzenia nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia wojny – w założeniach agresora błyskawicznej, będącej przeciwieństwem pozycyjnej, z dużym nastawieniem na wykorzystanie broni pancernej. 

Zobacz więcej

LEGION CONDOR. Działania jednostek lotniczych 1936-1939

Historia Legionu Condor – niemieckiej formacji wojskowej, która w latach 1936-1939 w bardzo istotny sposób przyczyniła się do ostatecznego zwycięstwa sił nacjonalistycznych w wojnie domowej w Hiszpanii – z pewnością zasługuje na uwagę Czytelników. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad frontem zachodnim we wrześniu 1939 r.

W trzecim dniu agresji niemieckiej na Polskę, realizując deklaracje sojusznicze wobec naszego kraju, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Wbrew jednak oczekiwaniom strony polskiej, wrześniowe działania na froncie zachodnim przybrały niemrawy charakter ...

Zobacz więcej

Czołg średni Panzerkampfwagen III. Warianty z armatą kalibru 37 mm

W pierwszej połowie lat 30. XX wieku, w Niemczech coraz bardziej uwidaczniały się działania, zmierzające do złamania ograniczeń narzuconych przez kończący Wielką Wojnę Traktat Wersalski. Dążenie Hitlera ku unowocześnieniu sił zbrojnych nabrało nowego oblicza wraz z pojawieniem się osoby płk. Heinza Guderiana ...

Zobacz więcej

Krążownik II rangi Nowik

Lekki krążownik Nowik, choć nie miał szczęścia do wieloletniej służby, zapisał się w historii marynarki wojennej dwóch państw. Na jego pokładzie służyło dwóch późniejszych admirałów, dowódców flot Rosji i odrodzonej Polski. 

Zobacz więcej

Kock – ostatnia bitwa polskiego września

Rozkazem Naczelnego Wodza z 9 września, dowodzony przez gen. Kleberga IX Okręg Korpusu (OK) miał zorganizować własnymi siłami obronę odcinka Brześć – Pińsk oraz rozpoznawać na północ od tej linii. Marszałek Rydz-Śmigły zamierzał utworzyć główną linie oporu na rubieży Pińsk – Brześć – Kock – linia Wieprza – Wisła – San. 

Zobacz więcej

Bohater spod Guadalcanalu. Amerykański ciężki krążownik USS San Francisco CA-38

Siedem amerykańskich ciężkich krążowników typu New Orleans, które wykorzystywano na Pacyfiku i Atlantyku w czasie II wojny światowej w sposób tak intensywny, że aż wręcz bezlitosny, zasłużyło sobie na miano najsławniejszych w swojej klasie.

Zobacz więcej

Dornier Do-X. Legendarna łódź latająca

Dwunastosilnikowa łódź latająca Dornier Do X była w swoim czasie największym samolotem na świecie. Została zaprojektowana do wykonywania transatlantyckich rejsów z prawie setką pasażerów na pokładzie, zapewniając im komfort podróży taki jak w oceanicznych liniowcach.

Zobacz więcej

Paris Air Show 2015. Cywilne konstrukcje lotnicze

Paryski salon lotniczy chlubi się mianem najstarszej na świecie tego typu imprezy: pierwsza wystawa pod nazwą exposition internationale de la locomotion Aérienne miała bowiem miejsce już w 1909 r., gdy awiacja dopiero stawiała swoje pierwsze kroki. 

Zobacz więcej

Wystawa Armia 2015, Kubinka 16-19 czerwca 2015

W połowie czerwca Rosjanie urządzili wielką wojskową wystawę propagandowo-komercyjną Armia 2015. W ciągu kilku miesięcy, nie licząc się z kosztami, w szczerym polu koło miasteczka Kubinka pod Moskwą wybudowano imponujące centrum wystawowe nazwane Patriota. 

Zobacz więcej

"Latające Naleśniki". Niezwykłe konstrukcje firmy Vought

Samolot doświadczalny V-173 i oparty na tej samej koncepcji aerodynamicznej myśliwiec XF5U-1 były jednymi z najbardziej niezwykłych konstrukcji w historii lotnictwa. zostały skonstruowane w firmie Vought Aircraft na zlecenie US Navy. 

Zobacz więcej

E-310-BSP w klasie Orlik

Branża bezzałogowych systemów powietrznych jest dzisiaj powszechnie uważana za polską specjalizację i chociaż jest to może twierdzenie trochę na wyrost, to rzeczywiście w tej dziedzinie istnieje szansa dla krajowych przedsiębiorstw na znalezienie się w światowej czołówce i przyczynienie się do wzrostu – tak potrzebnej nad Wisłą – innowacyjności.

Zobacz więcej

Master vs Eurofighter. Pojedynek w przestworzach

Szkolenie w manewrowych walkach powietrznych to jeden z najtrudniejszych elementów do opanowania przez przyszłych pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych, a jednocześnie dostarczający wielu emocji. Pierwsze kroki w zakresie podstawowych manewrów myśliwskich uczniowie stawiają już na samolocie szkolenia zaawansowanego aJt ...

Zobacz więcej

90 lat Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych

Za początek historii dęblińskiej „Szkoły Orląt” uważa się powstanie w Grudziądzu w listopadzie 1925 r. Oficerskiej Szkoły Pilotów, przemianowanej wkrótce na Oficerską Szkołę Lotnictwa. Miała ona kształcić od podstaw personel latający dla lotnictwa wojskowego młodego odrodzonego państwa polskiego ...

Zobacz więcej

Hipersoniczny wyścig zbrojeń

Jedną z nowych broni, która już niedługo zagości w arsenałach największych mocarstw jest broń hipersoniczna. W Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Rosji trwają prace nad budową hipersonicznych pojazdów szybujących (hgV – Hipersonic Glide Vehicle) o płaskiej trajektorii lotu ...

Zobacz więcej

T129 ATAK - maszyna zmieniająca układ sił na polu walki

T129 atak jest nowej generacji, dwumiejscowym, dwusilnikowym śmigłowcem przede wszystkim przeznaczonym do wykonywania misji uderzeniowych oraz rozpoznawczych. Zapewnia on również wykonanie misji z wykorzystaniem rakiet i pocisków klasy „powietrze-powietrze” i „powietrze-ziemia”

Zobacz więcej

Walka o żeglugę – czyli krążowniki pancerne pierwszego pokolenia oraz brytyjska odpowiedź na nowe zagrożenie

Pod koniec lat 80. XIX w. w kilku flotach rozpoczęto budowę dużych krążowników przeznaczonych do zwalczania żeglugi handlowej. Z uwagi na ich konstrukcję zalicza się je do krążowników pancernych, rzadziej pancernopokładowych. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter