Artykuły

Long Range Strategic Bomber – na ostatniej prostej

Program LRS-B wchodzi w kolejną fazę realizacji. W jego wyniku już za dekadę Amerykanie zamierzają wprowadzić do linii nowy typ bombowca strategicznego. Ostatni raz miało to miejsce ćwierć wieku temu. Prace nad samolotami programu LRS B są przy tym już dość zaawansowane...

Zobacz więcej

Jelcz dzisiaj

Wykup w kwietniu 2012 roku przez Hutę Stalowa Wola S.A. wniósł do Jelcza, noszącego wówczas nazwę Jelcz Komponenty, te istotne w biznesie wartości, których był on praktycznie wcześniej pozbawiony. Czyli spokój w bieżącym funkcjonowaniu, jasno określone plany na przyszłość...

Zobacz więcej

IRIS-T SL

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowany został zestaw IRIS-T SL. Symbolicznie jako jego nośnik wykorzystano samochód ciężarowy Jelcz, bowiem zestaw jest oferowany w postępowaniu na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu kryptonim Narew. 

Zobacz więcej

PSRA Pilica gotowy do wdrożenia

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek. 

Zobacz więcej

Salon w Kielcach ponownie rekordowy

Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki. 

Zobacz więcej

Anatomia noża cz. 4. Najczęściej stosowane tradycyjne materiały metaliczne na klingi noży

Dobór materiału klingi ma fundamentalne znaczenie dla jej użyteczności i trwałości. Zastanawiając się co kupić warto wziąć pod uwagę aspekty, z którymi przyjdzie się zmierzyć podczas użytkowania noża. 

Zobacz więcej

Rugerowskie kieszonkowce z wykopem – LC9 i SR9c

Od kilku lat Ruger atakuje szerokim frontem na rynku nowoczesnej broni kompaktowej i subkompaktowej do skrytego noszenia. Po I generacji maluchów na słabe naboje przyszła pora na mocniejsze uderzenie. 

Zobacz więcej

Lebel époque: Prowizorki trzymają się najdłużej

Nazwa Lebel jest znana wszystkim miłośnikom broni, tak jak Ford T w motoryzacji. Le fusil d’Infanterie de 8 mm Modèle 1886 – nazywany potocznie, choć nieprawidłowo nazwiskiem przewodniczącego komisji, która przyjmowała go do uzbrojenia...

Zobacz więcej

Kieleckie impresje – po raz 23.

Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc. 

Zobacz więcej

Wybory parlamentarne AD 2015 – komu zaufać?

Najważniejszym prawem w ustroju demokracji parlamentarnej jest prawo do wybierania parlamentu – a posiadacze broni są obywatelami świadomymi swych praw. W tym roku mamy do wyboru osiem możliwości – osiem, bo tylko te komitety, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach mają w praktyce szanse dostać się do Sejmu. 

Zobacz więcej

Muzeum w Vaxholm

Vaxholm to szwedzka twierdza morska wzniesiona w XVI wieku. Jej głównym zadaniem była obrona dostępu do Sztokholmu od strony morza. Mało znanym jest fakt, że przez blisko osiem miesięcy właśnie tu stały zacumowane internowane polskie okręty podwodne.

Zobacz więcej

Upadek bałtyckich stoczni

Wieść niesie, że tylko polskie stocznie upadły natomiast niemieckie urosły ich kosztem. Prawda jest inna. Łączna produkcja bałtyckich stoczni mierzona pojemnością brutto (GT) spadła w latach 2008 – 2014 o 88% i wynosi teraz tyle ile pod koniec lat 40. 

Zobacz więcej

Okręt podwodny – laboratorium projekt 1710 „Bieługa”

Badanie nowych technologii na eksperymentalnym okręcie podwodnym pozwala skrócić czas ich testowania na jednostkach bojowych, tym samym zmniejszając koszty utrzymania floty. 

Zobacz więcej

Oliwa była pierwsza

Gdyby ktoś zapytał „statystycznego” Polaka o pierwsze powojenne wodowanie statku pełnomorskiego w Polsce, usłyszałby w odpowiedzi zapewne o Sołdku. Ale nie byłaby to odpowiedź ścisła...

Zobacz więcej

NATO i UE kontra Rosja nad Bałtykiem

Istotnym elementem rosyjskiej polityki europejskiej staje się kontrolowana eskalacja napięcia w północnej części Europy...

Zobacz więcej

Miny dla „Gryfa”

Sprawa min do stawiania z okrętów nawodnych w historii Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej ma długą i zagmatwaną, by nie rzec – zakłamaną, historię, którą co i raz ktoś próbuje opisać...

Zobacz więcej

Biznes i strategia, czyli arktyczny rejs zbiornikowca Manhattan

Zmieniający się w coraz szybszym tempie klimat powoduje zwiększenie zainteresowania trasami żeglugowymi na północy. W prezentowanym artykule przypominamy próbę komercyjnego pokonania tej trasy podjętą przed blisko pół wiekiem.

Zobacz więcej

„The Blue Ghost” – Lotniskowiec USS Lexington (CV-16) w II wojnie światowej

Wielki lotniskowiec floty USS Lexington (CV-16) był jednym z najbardziej aktywnych okrętów typu Essex podczas amerykańskiej ofensywy na Pacyfiku w latach 1943-45. Z racji nietypowego granatowego kamuflażu, zyskał sobie miano „Niebieskiej Zjawy” 

Zobacz więcej

Czy Polsce jest potrzebna Marynarka Wojenna?

28 listopada 2018 roku minie sto lat od momentu utworzenia dekretem nr 155 Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Marynarki Polskiej”. Zatem wydawać by się mogło, że szukanie odpowiedzi na pytanie postawione w tytule nie ma większego sensu, skoro ten rodzaj Sił Zbrojnych istnieje i funkcjonuje. 

Zobacz więcej

Katastrofa na lodowcu Gauli

19 listopada 1946 r. w szwajcarskich Alpach miała miejsce katastrofa samolotu C-53 Skytrooper należącego do European Air Transport Service.  EATS były de facto wojskową linią lotniczą, utworzoną w celu świadczenia usług transportowych...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter